Fifa Football 2003

Fifa Football 2003

Aralık 4, 2019 0

En köklü farklılık Fifa 2003’te reelleştirilmiş

Fifa denilince usuma ilk gelen kelime marka oluyor. Biraz daha düşündüğümde ise Fifa’nın gerçekten bir marka olduğuna iyice emin oluyorum. Bu neticeye varmamdaki en büyük etmen bence Fifa’nın öbür Pc oyunlarından ismi başka bir deyişle markası olduğundan çok rahat satılması ve yapılırken çok rahat yapılması. Rahat derken demek istediğim rastgele bir rakibin bulunmaması ve artık bu sözcüğün bir marka olması ile öyle yada böyle satılması demek istiyorum. Daha evveli versiyonlara baktığımızda en köklü farklılık Fifa 2003’te reelleştirilmiş. Her yıl değişen grafik motorunu bir kenara vazgeçin reyin tarzı, oynanabilirlik gibi başlıca ehemmiyetli hususlar bu sene bir çok farklılığa maruz kalmış. Peki bunlar iyi istikamette mi yoksa makûs istikamette mi?

Oyunun neden 2 Cd çıktığını da çözebilmiş değilim

Öncelikle Fifa tutkunları ilk dumuru oyunun 2Cd olarak çıkmasında yaşadı. Daha evvel hiçbir futbol oyunu 2Cd olmamıştı. Tabi ki bu direk uslara oyunun gerçekten çok yol kat ettiğini getiriyor. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bütün versiyon ile demo arasında pek bir fark göremedim. Bundan dolayı oyunun neden 2Cd çıktığını da çözebilmiş değilim. Birazcık detaylara girersek bu yıl oyunda her zamanki gibi Türkiye liginin bulunmadığı bütün 13 lig var. Komple başkalaşım demiştim yazının başlarında. Bu başkalaşımı direk açılış introsundan ve yeni mönülerden başlayabiliriz. Hakikatine bakarsanız ben pek kullanışlı bulmadım. Neyse. Ekiplere daha öncekisine kıyasla daha çok itina gösterilmiş. Maçların evvelinde formalarını sizler seçebiliyorsunuz. Aynı itina stadyumlar için de gösterilmiş. Kapasiteleri ve imal senelerine kadar detaya girilmiş. En çok göze güzel görünen özellik ise maç devre arasında ve sonunda ehemmiyetli pozisyonların tekerrür gösterilmesi. Daha evvelden ilave edilmesi gereken bir şeydi ama unutulmuştu. Bir öbür dikkatimi sürükleyen husus ise ofsayt pozisyonları idi. Artık ofsayt olduğunda tekerrür gösterilirken sahaya sanal bir çizgi çekiliyor ve gidişatı daha basit görebilme fırsatımız oluyor. Aynı vaka bir frikik esnasında topun kaleye uzaklığını da gösteriyor. Hatta aynı sistem maç başlarken ekiplerin armalarını dahi sahaya yansıtıyor. Hatta aynı sistem.

Bu sefer ise gerçekten kontra hamleye kalkıp rakibi aymaz avlamak muhtemel

Farklılıklara aynen devam ediyoruz. Reyin içinde “W” tuşu ile koşmaya çalışmayın artık o tuş futbolcuları gazlamıyor. Ayarlara hiç ellenmemiş hali ile oyuna alışmak güç oluyor. Nede olsa senelerdir alışılmış bir sistem var ortada. Artık “W” tuşu ile ara pası tadında paslar atıyoruz. Tabi ki sürat mevzusu size kalmış. Koşma ise “E” tuşuna yüklenmiş. Burada da bir yenilik var. Daha Öncekinden sürekli tekerrür tekerrür tuşa basmamız gerekirdi futbolcuları koşturmak için. Şimdi ise basılı yakaladığınızda sürekli koşuyorlar. “Space” tuşu ile driplingler yapıyorsunuz başka bir deyişle çalım atmak vs. gibi. Yalnız çalım atmak daha öncekisi gibi basit değil. Çok iyi bir biçimde doğru zamanı ayarlamanız gerekiyor rakibinizi geçebilmeniz için. Daha Öncekinden şut sürükleme barını iyice doldurup öyle vazgeçerdik. Şimdi ise iyice basılı yakaladığınızda futbolcu topu havaya dikiyor. Bu mevzuda reyin azıcık simülasyona kaçmış. Ama daha iyi olmuş. Zira uzaktan şut sürüklemek ve o şutun girme olasılığı iyice çoğalmış. Pas sisteminde de farklılıklar var. Direk “S” tuşuna basarak bar doldurmadan ayağa pas atılıyor artık. Bu da oyuna daha seri oynama avantajını kazandırmış. Daha Öncekinden kontra hamleye kalkmak yalnızca sözde idi. Bu sefer ise gerçekten kontra hamleye kalkıp rakibi aymaz avlamak muhtemel. Akıl da bu yıl daha iyi olmuş. 

Tags: fifa football 2003, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts