Fifa 2003 - Demo

Fifa 2003 – Demo

Aralık 4, 2019 0

Yoksa Fifa 2003 hayal kırıklığı mı?

Çıktı çıkacak derken nihayet EA Fifa serisinin 2003 model oyununun demosunu yayınladı. Eskiki senelerde olduğu gibi demo 15mb etrafı. Demoyu indirip oynarsanız Real Madrid ile Arsenal ekipleri ile 4 dakikalık tek bir maç oynayabiliyorsunuz. Gene geçen senelerde olduğu gibi demo expander’ı sürükleyip yüklerseniz hem dakika uzuyor hem de oyundan çıkmadan tekerrür maç yapabiliyorsunuz. Demoyu sınayan daha önceki Fifa’cıların dikkatini sürükleyecek ilk şey oynanabilirlik ve grafiksel olarak serinin sanki Fifa 96 senesine dönmüş olacağını fark edecekler. Grafiklerin gelişimi dışında hakimiyet ve pas şut sistemlerinin de değişmiş olması beni afallattı doğrusu. Yalnızca 1 senede komple oyunu değiştirmek çok güç bir iştir. Bu kadar az zamanda yapacağınız oyunda kesinlikle klasikten daha çok yanılgı ve oturmamış sistemler olur. Ne Yazık Ki Fifa 2003’te bundan kısmetini almış. Grafikler tamam ama reyin hakimiyetleri, pas sistemleri gerçekten Fifa 96’ya dönmüş. World Cup’ta olduğu gibi ara pasları, koşu alanları gibi artı avantajları bu demo da göremedim. Belki demodan kaynaklanan bir kısıtlama olabilir diye düşünüyorum ama şayet gerçekten ara pası, duvar pası gibi zorunlu detayları ilave etmezlerse reyin çok istikametten puan kaybedecektir.

Yap ağabey ortayı

Demoyu yalnızca 640×480 çözünürlükte oynayabiliyorsunuz. Buda demek oluyor ki grafiklerden fazla bir şey beklemeyin. Birde demonun yalnızca 30mb olması da grafikleri iyice kısıtlıyor. Tabi ki gene açtığınızda bir çok yenilik göreceksiniz ama bütün versiyonda çook daha donakalacağınız garanti. İlk dikkatimi sürükleyen yenilik maça başlamadan evvel sahada tarafların sembolleri ve skorun çıkmasıydı. Bir anda kendimi tv izler gibi hissettim. Genelde Avrupa’da maçlarda bu cins efektler kullanılıyor ve göze çok hoş gözüküyor. İlave Edilen bir öbür özellik ise senelerdir ilave edilmesini istediğim bir şey, ehemmiyetli pozisyonların yarıda ve maç bitiminde tekerrür gösterilmesi. Nihayet ilave edildi. Devre arasında dakikalarını göstererek maçtaki ehemmiyetli pozisyonları görebiliyorsunuz. Grafikler ise gerçeğinde çok fazla büyümemiş. Gösterilen o ekran görüntüleri ve taahhüt edilenlerin yanında çok cılız kalıyor. Seyirciler iyice zayıflamış gerçekten. Sanki ellerinden gelse hiç koymayacaklarmış gibi. Tabi ki bunun bir demo olduğunu unutmamak zorunlu. Sesler hakkında pek bir şey yazamıyorum spikeri pek dinleyemedim zira yok :

Amma goldü yaw

Oynanabilirliğin komple değiştiğinden laf etmiştim. Uzun bir zamandan sonra Fifa 2003 ile tuş ekibi değişmiş. “W” ile koşmaya çalışanlar koşamayacaklardır. Oyuncunuzun ayarlarıyla oynamayın “W” tuşu artık pas vazifeyi görüyor. Ne kadar basılı meblağsanız o kadar ileriye ara pası stili paslar atıyor. Peki koşma nereye gitti derseniz o da “E” olmuş. Basılı tuttuğunuzu süratlenir oyuncu ve barı boşalana kadar koşuyor. “Space” tuşu ise artık ara pası değil de dripling yapmaya yarıyor. Bunların yanında korner atışları da artık farklı. Atacağınız yeri tanımlayıp bütün noktaya düşürmek için emin yerde tuşa basmanız gerekiyor. Bence azıcık absürt olmuş bu sistem. Daha Öncekisi gayet iyiydi. Uzaktan şut atman Fifa serisinde her zaman meseleli olmuştur. 2003 demosun da ise göreceğiniz yeni sistem ile artık iyice güç. Daha Öncekinden şut barını iyice doldurup atardık şimdi ise iyice doldurduğunuzda top fazla havalanıyor. Doğruyu söylemek gerekirse yeni şut, pas sistemlerini pek hoşlanmadım. Bu kadar farklılık yaptık diye yazılar veren imalcilerden daha sağlam bir şeyler beklerdim.

Son Laflar:

Tertemiz grafikler, tertemiz oynanabilirlik ve karşınızda Fifa 2003 demosu. Yazıda sürekli laf ettiğim gibi bu yalnızca iyice kısıtlanmış bir demo. Grafiklere bakıp “ağabey perişan yaw” demeyin. Ama aynı şeyi yeni şut, pas sistemleri için söyleyebilirsiz. Bence pek hoş olmamışlar. İlave Edilen yeni efektleri hoşlandım. Özellikle maç sonu attığım golleri tekerrür görebilmek çok zevkliydi. İndirin ve deneyin tenim. Gerçekten çok farklı bir Fifa 2003 bekliyor bizleri.

Tags: fifa 2003 - demo, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts