Asus ROG Strix GL12 incelemesi

Asus ROG Strix GL12 incelemesi

Aralık 4, 2019 0

Son yıllarda ülkemizde döviz kurunun artması ile birlikte toplama PC piyasası ciddi oranda darbe aldı. Profesyonel markaların ürettiği hazır sistemler ise bir o kadar revaçta. Özellikle toplama bilgisayarlara kıyasla bu bileşenler uzman kişiler tarafından bu kasalara yerleştirildiği için, performans tarafında en stabil deneyimi sunmaktalar. Hazır masaüstü sistemlere bir yenisi de Republic of Gamers ailesinden geliyor. Bugün ise Asus tarafından üretilen ve her bileşeni birbiriyle uyum içinde çalışan ROG Strix GL12 test merkezimize geldi.

ROG Strix GL12 İncelemesi

ROG Strix GL12’de ilk dikkatimizi çeken şey cihazın tasarımı oluyor, Asus harika bir iş ortaya çıkarmış durumda. Özellikle kasayı kurup çalıştırdığınızda gözünüze çarpan ilk şey kesinlikle RGB ışıklar. Zira hem kasanın önünde hem de kasanın iç aksamına yerleştirilen bu ışıklar, kasayı fazlasıyla havalı yaptığını belirtmeliyim. Kasanın sol tarafında yer alan cam kapak sayesinde kasanın tümünü görebiliyorsunuz. Eğer sade bir görünüm istiyorsanız Asus, bunu da düşünmüş ve kutu içerisinde kasa ile aynı renkte olan bir adet de demir kapak eklemiş durumda. Kasanın ön tarafında benimde fazlasıyla sevdiğim mıknatıslı bir kapak yer almakta. Bu kapağı kaldırdığınızda CD-ROM ve Esports-ready hot-swap SSD yuvası yer almakta. Bu yuva sayesinde SSD’lerinizi istediğiniz zaman kolayca takıp sökebiliyorsunuz.

Asus ROG Strix GL12 incelemesi

ROG Strix GL12’nin bileşenlerine gelecek olursak işlemci tarafında Intel Core i7 8700K kullanılmakta. Bu işlemci 6 çekirdek ve 12 izlekten oluşmakta. Bu model standart haldeyken 3.70 GHz olarak çalışırken, Intel’in Turbo Boost Teknolojisi sayesinde frekans hızını 4.70 GHz’ye kadar yükselmekte. Ekran kartı tarafında ise Nvidia’nın Geforce serisinin en güçlülerinden biri olan, GeForce GTX1080 8GB yer almakta. Bu ekran kartı oyuncuları fazlasıyla tatmin edeceğine eminim. Bellek tarafında ise Asus oldukça cömert bir şekilde davranmış durumda. Bilgisayar üzerinde yer alan slotlara 16GB’lık 4 adet, DDR4 2666MHz hızında bellek yerleştirilmiş. Depolama tarafında ise 512GB SSD ve 1TB HDD bulunmakta.

Asus neredeyse hemen hemen her şeyi üst seviye olarak kullandığı ROG Strix GL12’nin üzerinde işlemci, ekran kartı ve SSD’leri üzerinde çeşitli testler yaptık. Şimdi sırayla bunların sonuçlarını sizlerle paylaşacağız.

CineBench R15

İşlemci ve ekran kartı odaklı bir test olan CineBench’te ROG Strix GL12’nin 8700K tek çekirdekte 1391, çoklu çekirdek testinde ise 1391 puan almakta. Ekran kartı odaklı testi ise GTX 1080, OpenGL performansında 144.26 FPS almayı başardı.

Asus ROG Strix GL12 incelemesi
AS SSD Benchmark

Bilgisayarda yer 512GB’lık NVMe destekli Samsung SSD’si, AS SSD Benchmark testinde yazmada 1287, okumada ise 1551 puan almayı başardı. Ortalaması ise 3568.

Asus ROG Strix GL12 incelemesi
CrystalDiskMark

Bu sefer ise daha detaylı bir SSD incelemesiyle karşınızdayız. CrystalDiskMark üzerinden yaptığımız testte sıralı yazma da 1533.7, sıralı okumada ise 2723.9 yer almakta.

Asus ROG Strix GL12 incelemesi

Asus ROG Strix GL12 Oyun Testi

Oyun incelemelerine gelecek olursak bu alanda oldukça başarılı bir iş çıkardığını belirtelim. İncelemelerimizi çözünürlük olarak 2K ve 1080P şeklinde yaptık. Ayrıca oyunda yer alan tüm ayarlar açık şekilde yaptığımızı belirtelim.

PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS     

Günümüzün en sevilen online oyunlarından biri olan PUBG ile yaptığımız testlerde 2K’da en yüksek 112FPS alırken en düşük ise 77 FPS aldık. 1080P’ye gelecek olursak burada en yüksek 145 FPS alırken en düşük 122 FPS almayı başardık.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Ubisoft’un belki de son yıllarda çıkardığı en iyi online FPS oyunlarından biri olan Tom Clancy’s Rainbow Six Siege ile yaptığımız testlerde 2K’da en yüksek 71 FPS alırken en düşük 67 FPS aldık. Ama 1080P’de ise işler biraz daha değişiyor. 1080P’de en yüksek 117FPS alırken en düşük ise 109 FPS almakta.

Shadow of the Tomb Raider

Bu sene çıkan iddialı oyunlardan biri olan Shadow of the Tomb Raider ile yaptığımız testlerde 2K’da en yüksek 28 FPS alırken, en düşük ise 22FPS aldık.  1080P’de ise en yüksek 44 FPS, en düşük ise 39 FPS aldığımızı belirtelim. Bu arada bu oyunu teste almamızın en büyük sebebi ise optimizasyon sorunu olan oyunlarda FPS değerlerinin ne durumda olduğunu sizlere yansıtmak.

The Witcher 3

Son olarak bir dönemin efsanesi olan ve halen oyun testlerinin vazgeçilmezi olan The Witcher 3’de Asus ROG Strix GL12 hem 2K’da hem de 1080P’de sabit 60 FPS veriyor.

Son olarak fiyat konusunda ise Asus ROG Strix serisi 6 bin TL’den başlıyor ve değişen parçalara göre 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bizim incelediğimiz Asus ROG Strix GL12’nin fiyatı ise 20 Bin TL. Fiyatın pahalı olduğunu söylememiz gerek. Ama ülkemizdeki Dolar/Euro kurunu göz önüne alırsak artık yüksek performanslı masaüstü bilgisayarların artık bu fiyatlara satılmaya başladığını görüyoruz. Eğer benim bütçem var ve en iyisini almak istiyorum derseniz ROG Strix GL12’ye göz atmanızı öneririz. 

Asus ROG Strix GL12 incelemesi

Tags: Asus, Asus ROG Strix GL12, Asus ROG Strix GL12 fiyatı, Asus ROG Strix GL12 incelemesi, Asus ROG Strix GL12 oyun testleri, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts