2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu

2016’nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

2016’nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu

Beklentilerimizin havada kaldığı bir yılı geride bıraktık 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Her sene olduğu gibi bu sene de, geleneksel olarak düzenlediğimiz ‘geçtiğimiz yılın en büyük hayal kırıklığı yaratan’ oyunları listemizi sonunda düzenledik. Merlin’in Kazanı ekibi olarak hazırladığımız bu listede, geçtiğimiz seneler boyunca yarattıkları beklentileri karşılayamayan ve hayal kırıklığına dönüşen oyunları listeledik.

Her ne kadar istemesek de bu listeye bakmanızdan önce şu uyarıyı yapmamızda fayda var, hayal kırıklığı yaratan bir yapım ile kötü bir yapım aynı şey değildir. Yani bu listede bulunan, bir bakıma mükemmel de olan ancak beklentileri karşılayamayan oyunlar da var. Bu listede kötü oyunları değil, beklediğimiz gibi çıkmayan oyunları göreceksiniz. Listede bulunan her oyun Merlin’in Kazanı ekibi tarafından belirlendiği için subjektiftir. Ancak elbette tüm bu oyunlar belirlenirken dünyanın dört bir yanında yapılan yorumlar da dikkate alınmıştır.

Katıldığınız olur, karşı çıktığınız olur, tüm yorumlarınızı aşağıda görmek isteriz. 2017 yılının oyunlar açısından dopdolu ve güzel bir yıl olması dileğiyle.
1 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Mafia 3

Her yerde GTA V’i tahtından edecek olan oyun olarak lanse edildiği ve 20’nin üzerinde reklam videosu ile neredeyse her gün karşımıza çıktığı için Mafia 3 günden güne koca bir beklenti balonuna dönüştü. Bu oyun gerçekten de yılın en sağlam yapımlarından birisi olabilir ve düzgün bir formül ile GTA V’in akranı olabilirdi. Ancak öyle olmadı ve Mafia 3 bu yılın hayal kırıklıklarından birisi oldu.

Bir yerden sonra tekrara bağlayan görevleri, optimizasyon sorunları, karakter animasyonlarındaki sığlıklar, boş şehir ve daha bir sürü sorunu ile beklentilerimizin çok altında kaldı. Ancak elbette bunlara rağmen ortalama bir oyun olmayı başardı. Onu da iyi yazılmış hikayesine, ustaca düzenlenmiş ara sahnelerine ve akılda kalıcı karakterlerinde borçluydu diyebiliriz.
2 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu No Man’s Sky

Bu oyunun bu listede olacağını zaten adınız gibi biliyordunuz. No Man’ Sky, bırakın geçtiğimiz seneyi, son on senenin en balon oyunu olabilir. Söyledikleri ve sözünü verdikleri hiçbir şeyi yapamayan, oyuncuları resmen dolandıran Hello Games’in ürünü olan No Man’s Sky, her türlü beklentinin altında kaldı ve oyun sektöründe kara bir leke haline geldi. Bu oyun hakkında öyle fazla bir şey söylememize gerek yoktur diye düşünüyorum. Bence hayal kırıklığı olduğu konusunda hemfikiriz.
3 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Battleborn

Aaah ah. İçlendim dostlar. Ne güzel oyundu şu Battleborn. Gerçekten çok büyük heyecanla beklemiştim. Bakmayın, hala yüklü bilgisayarımda ve arada girip oynuyorum. Ancak oynayan en fazla 100 kişi olduğundan dolayı hemen sıkılıp çıkıyorum. Kötü reklam kampanyaları, akranı sayılabilecek diğer büyük oyunlarla aynı zamanda çıkması (Overwatch) Battleborn’u çabuk unutulur bir oyun haline getirdi. Gerçekten güzel bir yapımdı ancak içerik azlığı, optimizasyon sorunları ve yapımcı-yayıncı firmanın yeterince önem vermemesi sebebiyle Battleborn bir hayal kırıklığı oldu.
4 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Tom Clancy’s The Division

Division çok güzel bir oyun. Öncelikle bunu da bir belirtmekte fayda var. Zaten listenin başında da burada kötü oyunları değil, beklentileri karşılayamayan oyunları barındıracağımızı söylemiştik. Division da o oyunlardan birisiydi. Özellikle biz de Merlin ekibi olarak Division için çok heyecanlanmıştık. Bir sürü video çekecek, sizleri de maceralarımıza davet edecektik. Ancak Division çok kısa sürede tükenen bir oyuna dönüştü ve çabucak aklımızdan silindi. Şimdilerde yeni güncellemeleri ile tutunmaya çalışıyor ancak kısa bir süre sonra oyunun tekrar boşalacağının garantisini veriyoruz.
5 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Mirror’s Edge Catalyst

İlk oyunu ile oyun dünyasında bir devrim yaratan Mirror’s Edge’in devamını gerçekten büyük merakla bekliyorduk. Aslında öyle çok beklentimiz de yoktu ancak Faith’i, parkur bazlı hızlı oynanışı ve açık dünyada istediğimiz yere tırmanabilmeyi özlemiştik. Bu yüzden de hafif bir nostalji hissi ile Catalyst’e karşı biraz heyecanlandık. Ancak maalesef o da beklentilerimizin altında kaldı ve çabuk tükenen bir oyun haline geldi.
6 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Street Fighter V

Belki de 2016 yılının en iyi dövüş oyunu olabilecekken Capcom’un bir para kaynağına çevirerek mahvettiği oyuna geldi şimdi sıra. Dövüş oyuncuları eski kafadır. Öyle sürekli güncelleme veya inanılmaz grafik beklemezler. Onlara sağlam mekanik, çalışan bir çevrimiçi oyun modu ve bol karakter vermeniz gerekir. Street Fighter V bunların hiçbirini yapamadı ve bu içeriklerin çoğunu da DLC mantığı ile sonradan eklemeye karar verdi. Çevrimiçi dövüşlerde hala büyük problemlerin yaşandığı Street Fighter V, bu sene dövüş oyunu tahtını King of Fighters XIV’e kaptırdı.
7 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Mighty No. 9

Oyun dünyasının efsanelerinden olan Mega Man’i yaratan Keiji Inafune’nin CAPCOM’dan ayrıldıktan sonra geliştirmeye başladığı ve direkt olarak Mega Man ile aynı kafaya sahip olarak hazırladığı Mighty No 9, basit bir platform oyunu olmasına rağmen çok uzun zamandır geliştiriliyordu ve defalarca da ertelenmişti. Oyunun artık çürümekte olan platform tarzını tekrar canlandıracağını düşünüyorduk ancak öyle olmadı ve Mighty No. 9 beklediğimiz gibi bir oyun çıkmayıp başarısız bir yapım haline geldi.
8 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu ReCore

Listenin tıpkı bir önceki üyesi gibi yine Keiji Inafune tarafından geliştirilen ReCore, bir bakıma kardeşi Mighty No. 9 yüzünden girdi bu listeye. Eğer Inafune, o oyunu umursamayıp tüm dikkatini ReCore’a vermiş olsaydı gerçekten çok kaliteli bir yapımla karşılaşabilirdik. Çünkü ReCore gerçekten güzel bir oyundu. Ancak üstünde çok durulmadığı için bir yerden sonra çok tekrara bağlıyor ve kısa sürede tükeniyor.
9 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu FINAL FANTASY XV

Bu oyunu bu listeye koymayı istemiyorduk. Ancak Merlin’in Kazanı ailesinin iki büyük Final Fantasy hayranı olarak Ersin ve ben (Hürcan), üzülerek de olsa FINAL FANTASY XV’i bu listeye koymayı uygun gördük.

Çok uzun zaman bekledik. Oyun çıkmadan aylar önce ‘ya oğlum bu oyun çıkınca var ya 1 sene oynarız, hiç bitmez, bir sürü şey var’ gibi beklentilere sahiptik. Ancak ne oldu? Final Fantasy XV’in hikayesi 18 saatte bitti. Daha sonra yan görevlere giriştik, hepsi birbirinin aynısı çıktı. Muazzam bir hikaye bekledik, ne idüğü belirsiz kötü bir adamın amaçsız (!?) kötülüğüne maruz kaldık ve Final Fantasy XV’i kısa bir sürede köşeye fırlattık. Mükemmel bir oyundu. Ama beklediğimiz oyun değildi.
10 2016'nın en büyük hayal kırıklığı yaratan 10 oyunu Deus Ex: Mankind Divided

Listemizin son üyesi olan Deus Ex: Mankind Divided, ilk oyunun etkisi ile çok büyük heyecanla beklediğimiz oyunlardan birisiydi. Adam Jensen’ın hikayesinin ne gibi yerlere geleceğini çok merak ediyor ve artık bölünmekte olan dünyada görevden göreve koşmayı merakla bekliyorduk. Ancak Deus Ex: Mankind Divided da bu sene çıkan diğer ‘açık uçlu’ oyunlar gibi kısa sürede tekrara bağladı ve hemencecik tükendi. Bizi de çok üzdü. Zaten optimizasyon sorunları ve çeşitli grafiksel hataları ile de saç baş yoldurttuğuna değinmeme gerek bile yoktur herhalde.
#video oyunları. Yorumlar 38 MK Okuru MK Okuru 05.12.2019 13:29 Kalan Karakter : 300 Gönder utrasah utrasah 04.03.2017 00:09 grafikler ve oynanış olarak güzel fakat hikaye modunda çok eksik var bu sebeple oyun kaybediyor fakat eklentilerle(özellikle koca niflheim kıtasının yan görevlere ve serbest dolaşıma açılması) oyun güzelleşecektir. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder durates durates 20.01.2017 20:28 division’ın denemesini oynamak yetti bana o zamandan belliydi boş olacağı Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 04.01.2017 05:07 Hiç bir sene 2015 ve 2014 gibi güzel oyunlar vermedi galiba yıl olmuş 2017 ben hala R6 ve Destiny oynuyorum bu sene hoşuma giden 2 oyun oldu onlarda bf1 ve titanfall2 boş bir seneydi bence Yanıtla Ottoman_Empire Ottoman_Empire 09.01.2017 13:22 R6 ve destiny kadarda boş oyun yok Kalan Karakter : 300 Gönder Ottoman_Empire Ottoman_Empire 02.01.2017 16:31 The Division var ama o yazının sonundaki cümle ” Şimdilerde yeni güncellemeleri ile tutunmaya çalışıyor ancak kısa bir süre sonra oyunun tekrar boşalacağının garantisini veriyoruz. ” kadar saçma bir şey yok division o 10 kişiden 9 u hile olan günlerinde bile oynanan bir oyundu şuanda ise oyuncu sayısı neredeyse ilk gününe döndü 2017 de ise yeni şehir yeni story ve yeni dz ile (dz mantığı bile farklı olabilir) ilk günlerinden de iyi olacaktır ben burada sizin cümlenizi eleştiriyorum her zamanki gibi yanlış anlaşılmalar olmasın (tabi ki eksilerde) Yanıtla Ottoman_Empire Ottoman_Empire 09.01.2017 13:21 07:10 benden tiksinen ilk trazgezdi daha sonra şehitlerle ilgili sözümden sonra bir kaç kişi daha geldi benden tiksinen bir kaç tane velet ve başkaları var diye siteyi artık takip etmeyecek miyim ? Ottoman_Empire Ottoman_Empire 09.01.2017 13:21 07:10 benden tiksinen ilk trazgezdi daha sonra şehitlerle ilgili sözümden sonra bir kaç kişi daha geldi benden tiksinen bir kaç tane velet ve başkaları var diye siteyi artık takip etmeyecek miyim ? Ottoman_Empire Ottoman_Empire 09.01.2017 13:21 07:10 benden tiksinen ilk trazgezdi daha sonra şehitlerle ilgili sözümden sonra bir kaç kişi daha geldi benden tiksinen bir kaç tane velet ve başkaları var diye siteyi artık takip etmeyecek miyim ? MK Okuru MK Okuru 04.01.2017 07:10 O değilde.Bu kadar insan senden tiksinirken.Bu mal yaşında, hiç vicdanen rahatsızlık duymuyor musun … 1 Ottoman_Empire Ottoman_Empire 03.01.2017 16:30 15:27 Evet skill up tan veya twicthten thedivisiongame den bakabilirsin Massive duyurdu zaten brooklyn geleceği biliniyordu onun yanında dz ve story de gelecek MK Okuru MK Okuru 03.01.2017 15:27 Yeni şehir ve dz gelecekmi gerçekten. Talisca Talisca 03.01.2017 14:51 Oyuncu sayısı indirime kadar azalır, indirimlerde yine artar. Doğal hadiseler. Ottoman_Empire Ottoman_Empire 02.01.2017 19:42 18:31 Ben oyuna kötü dediklerimi için mi demişim ?? bak bakıyım önce yazımı tam oku tamamen oyuncu sayısıyla alakalı konuşuyorum MK oyuncu sayısının yine azalacağını söyledi ve bende bunun tersini düşündüğümü ve mantıklı düşünüldüğünde de azalmayacağını anlarsınız. MK Okuru MK Okuru 02.01.2017 18:31 bu da division incelemesinin başındaki cümle”Division çok güzel bir oyun. Öncelikle bunu da bir belirtmekte fayda var” diyor eleştirmen.sende yazının BAŞI ve SONU nu birleştirmenin önemini idrak etdiğin gün inanki vücudunda ki SAÇMALAYAN uzuvda bi NORMALLEŞME söz konusu olucaktır. (ceyhun çam) Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 04.01.2017 09:32 ve doom. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder Tüm Yorumları Gör

Tags: galeri_230, Video oyunları Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts