2016'da öne çıkan kadın karakterler

2016’da öne çıkan kadın karakterler

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

2016’da öne çıkan kadın karakterler

Bu sene kimler aklımıza kazındı? 2016'da öne çıkan kadın karakterler 2016 yılı belki birçok oyun açısından büyük hayal kırıklıkları yaşadığımız bir yıl olarak geçmiş olabilir ancak hiç tartışmasız bu yıl içerisinde hem oyunlarda, hem de genel olarak tüm kurgu sektörlerinde çok radikal değişikliklerle karşılaştığımız ortada. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan politik karmaşalar, cinsiyet eşitliği problemi, ırkçılık ve benzeri sosyal mesaj içerikli yapımlar gerçekten büyük ilgi görmeye ve övgü toplamaya başladı.

Video oyunları dünyasında kadın karakterlerin yeri hep ayrı olmuştur. En belirgin olarak Lara Croft ile oyun dünyasına yayılmaya başlayan kadın karakterler günümüze kadar çok sağlam adımlarla geldi ve artık fiziksel özelliklerinden ziyade davranışları ve sahip oldukları mental güç ile ön plana çıkmaya başladı. Bu galerimizde 2016 yılında bu özellikleri ile en fazla gözümüze çarpan ve kendinden söz ettiren kadın karakterleri göreceksiniz. Aynı galeriyi bir de erkekler için yapacağız elbette. Eğer sizin de eklemek istediğiniz kadın karakterler, veya bir sonraki erkekler galerisi için önerileriniz varsa yorumları yeşillendirmeyi unutmayın.
1 2016'da öne çıkan kadın karakterler Lunafreya Nox Fleuret – FINAL FANTASY XV

Konu Final Fantasy XV olunca belki de buradaki kişinin Lunafreya değil de, Cindy olacağını düşünebilirdiniz. Ancak Cindy’nin bizce oyundaki yeri Lunafreya’nınki kadar büyük değil. Noctis’e bu zorlu yolculuğunda hem duygusal destek veren hem de ilahi güçleri kontrol etmesi için yardımcı olan Lunafreya, hiç kuşkusuz Final Fantasy XV’in akılda kalıcı karakterlerinden birisi oldu. Zaten oyuna ek olarak kendisinin Kingsglaive’deki performansı da takdire değerdi.
2 2016'da öne çıkan kadın karakterler Emily Kaldwin – DISHONORED 2

Serinin ilk oyununda küçük, tatlış bir kız olan Emily, ikinci oyunda babasından aldığı eğitim ile birlikte ne kadar ölümcül bir suikastçi olduğunu hepimize kanıtlamıştır diye düşünüyorum. İlk oyunda yönlendirdiğimiz Corvo Attano’nun kızı olan Emily, bazı trajik olaylar neticesinde kaybettiği krallığı tekrar ele geçirmeye çalışıyor ve bu sırada sahip olduğu olağanüstü hareketler ile her birimizi etkiliyordu. Kendisi hem kararlılığı, hem korkusuzluğu, hem de olağanüstü yetenekleri ile bu sene aklımıza kazınan kadın karakterlerden birisi oldu.
3 2016'da öne çıkan kadın karakterler Lara Croft – Rise of the Tomb Raider

Tabii ki de Lara Croft’un bu listede olması gerekiyordu.  Her ne kadar ‘yeni’ bir oyunu çıkmamış olsa da Lara yine kendinden bolca söz ettirmeyi başardı. Özellikle de Rise of the Tomb Raider’ın sahip olduğu PlayStation 4 sürümü ile Lara tekrar karşımıza çıktı ve bizi tekrar etkilemeyi başardı.
4 2016'da öne çıkan kadın karakterler Sitara Dhawan – Watch Dogs 2

Ön yargılarını kırıp Watch Dogs 2’yi oynayan herkes çok sevdi, bence siz de denemelisiniz, seveceğinize eminim. Watch Dogs 2’nin her karakteri de tıpkı kendi evreni gibi çok renkli olsa da bu karakterler arasında en ön plana çıkan yalnız iki kişi vardı bana kalırsa. Bunlardan birisi Sitara, bir diğeri de Wrench. Hatta burada erkekler için yapacağım ikinci galeride bulunacak olan bir isim için spoiler vermiş oldum 🙂

Sanatçı ve anarşist kimliği ile ön plana çıkan Sitara, oyun boyunca birçok konuda bize yardımcı oluyor ve Dedsec için yaptığı harika videolar ile takipçi kazanmamız konusunda büyük işler başarıyordu. Eşsiz tarzı ve sempatik duruşu ile de kalplerimizi kazandığı kesin.

5 2016'da öne çıkan kadın karakterler Tracer – Overwatch

Bu sayfayı direkt olarak Tracer’a adamış olabilirim ancak sadece onun değil, Overwatch’ta bulunan tüm kadın karakterlerin gerek tasarımları ile, gerek davranışları ile, gerekse güçleri ile ön plana çıktığı tartışmasız bir gerçek. Ancak bu kadınlar arasında herhalde en ön plana çıkanı Tracer oldu. Bunun sebebi hem kendisinin bir bakıma oyunun maskotu olması, hem de geçtiğimiz hafta içerisinde dahil olduğu ‘eşcinsellik’ haberi. Eşcinsel olduğu ortaya çıkınca herkesin ağzında Tracer adını duyar olduk.

Cinsel eğilimi her ne olursa olsun Tracer’ın çok sempatik ve güçlü bir karakter olduğuna eminiz bence. Kendisi bu listedeki yerini hakkıyla alıyor.
6 2016'da öne çıkan kadın karakterler Anna Henrietta – The Witcher 3: Blood and Wine

Witcher 3’ün ek paketi olan ancak bu sene çıkan birçok oyuna taş çıkarıyor olması ile ön planda kalan Blood and Wine’da oyuna eklenen yeni bölge Toussaint’ın hükümdarı olan Anna Henrietta, belki de bir düşesten beklenmeyecek kadar sert bir mizaca sahipti ve ülkesini nasıl yöneteceğini çok iyi biliyordu. Geralt’a da birçok konuda yardımı dokunan Anna Henrietta, yönetim yeteneğinin yanı sıra zarifliği ile de baş döndürüyordu.
7 2016'da öne çıkan kadın karakterler Clementine – The Walking Dead: 3 Sezon (Telltale)

Telltale’in en popüler serisi olan The Walking Dead’in (sonradan olan) ana karakteri Clementine, bu senenin sonuna yetişerek gönüllerimizi kazanmayı başardı. Resmen kelimenin tam anlamıyla elimizde büyüyen Clementine artık genç ve deneyimli bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Onu gördüğümüze çok sevindik!
8 2016'da öne çıkan kadın karakterler Ellie – The Last of Us 2

Ayıp olurdu ama. Ellie’yi buraya koymasak gerçekten ayıp etmiş olurduk. PlayStation Experience 2016’da yayınlanan Last of Us 2 fragmanında Shawn James’in Through the Valley şarkısını seslendiren ve gitar çalmayı nasıl iyi bir şekilde öğrendiğini bizlere kanıtlayan Ellie, onu ne kadar özlediğimizi hatırlattı. Hakkında günlerce, haftalarca konuştuk. Daha uzun bir süre de konuşmaya devam edeceğiz.