Unreal Engine 5, Erken Erişime Açıldı

Mayıs 26, 2021 0

Geçen yıl tanıtılmış olan ve büyük bir kısmı heyecanlandıran Unreal Engine 5, erken erişime açıldı. Üretime şimdi hazır olmadığı belirtilen oyun motorunun yeni özelliklerinden bahsedildi. Ayrıyeten geçtiğimiz yılda gösterilen ve birçok kişiyi heyecanlandıran teknolojilerin kimileri, bilgilere nazaran kullanıcılar tarafından deneyimlenmeye hazır.

Haberimizde, gösterilen yeni özelliklerin ayrıntılarına gireceğiz ama ondan evvel Epic Games’in, Fortnite’ın Unreal Engine 5’e taşınacağını doğruladığını belirtelim. Yeni özelliklerimize bakacak olursak Nanite ve Lumen bizleri karşılıyor. Bunların yanında açık dünya dizaynları, animasyonlar, ses ve arayüz tecrübesinde de geliştirmeler bulunuyor.

Nanite

Geliştirici ortaya koyar ve oyun motoru gerisini halleder’ halinde tanıtılan Nanite, haritalar oluşturulurken başta oluşan “Acaba çok mu ileri gittim? Kaliteyi biraz kıssam mı?” üzere fikirleri ortadan kaldırıp sinema kalitesinde ortamlar sunmanıza imkan sağlıyor. Olağan koşullarda aktarılan kaplamaları kullanıcının dengelemesi gerekirken Nanite bunu ortadan kaldırarak yüksek çözünürlüğe sahip ortamları kaliteden feragat etmeden kullanıcılara sunuyor. Bu sayede kullanıcı, kayda bedel bir vakitten tasarruf etmiş oluyor.

Lumen

Dinamik ortam aydınlatma kısmına kolaylıklar getiren Lumen, kullanıcıya vakit geçtikçe değişen dinamik ışıklar sunarak daha gerçekçi ortamlar yaratma imkânı sağlıyor. Buna gün içinde Güneş’in pozisyonuna nazaran ışığın düşme açısının değişmesi ya da bir el feneri örnek olarak veriliyor.

Bu yenilikle birlikte kullanıcının ışık haritaları oluşturduktan sonra beklemesi ve test etmek için konsoldan çıkıp yaptıklarını denemesi gerekmeyecek. Onun yerine daha kolay biçimde, ışıklar düzenleyicide oluşturulup düzenlenebilecek. Düzenleyici, gelinen en son noktayı, oyun içinde nasıl görünecekse kullanıcıya da o denli sunacak.

Açık dünyalar, ses, animasyon ve arayüz yenilikleri:

Epic’in sitesinde yer alan bilgilere nazaran Unreal Engine 5, açık dünya dizaynlarını daha kolay, daha süratli ve her sayıdan kadroya uyumlu hale getirmek üzere çalışılıyor. Yeni sisteme nazaran oluşturulan açık dünyalar bir ızgara biçiminde bölünüyor ve gerektiği vakit hücreler ortaya çıkarılıyor. Bu da uzak görüş alanı ve yüksek kalite tıpkı anda elde edilirken, sistemin üzerinde oluşan yoğunluğu bir nebze azaltıyor.

Bunun dışında ‘bir oyuncuya bir evrak’ sistemiyle, birebir harita üzerinde birden fazla kişinin tıpkı anda çalışması ve çalışırken birbirlerine mahzur olmamaları sağlanıyor. Son olarak ‘belge katmanları’ da tıpkı dünyanın farklı versiyonlarını, tıpkı yerde üretip saklamanızı sağlıyor.

Animasyon alanındaki geliştirmeler

Unreal Engine’in animasyon araçları geliştiriliyor ve kullanıcıları daima animasyon yapıp getirme zahmetinden kurtarıyor. Control Rig, kullanıcılara kolay ve süratli formda animasyon oluşturma imkânı tanırken Full-Body IK, daha doğal hareketler sunulmasını sağlıyor. Son olarak farklı durumlara nazaran hareketi yöneten hareket çarpıtma (motion warping) ise karakterin tek bir animasyonla farklı durumlar karşısında durumunun ayarlanmasını sağlıyor. Buna örnek olarak da farklı yükseklikteki duvarların üzerinden atlamak veriliyor.

Ses ve arayüz

Ses alanında kullanıcılara dijital sinyallerin işlenmesi üzerinde tam denetim sağlayacak olan MetaSounds sunuluyor. Bu sayede kullanıcılar ses üzerinde daha çok denetim sahibi olacak ve sunulacak olan tecrübesi kendilerine nazaran şekillendirebilecekler.

Arayüze gelirsek geliştirilmiş yeni bir düzenleyici bizleri karşılıyor. Bunun yanında içerik tarayıcısının istenen vakitte basitçe ortaya çıkarılıp saklanabilmesi ve rastgele bir düzenleyici sekmesinin istendiğinde açılıp kapatılabilecek olan yan menüye taşınabilmesi üzere alandan tasarruf ettiren yenilikler bulunuyor. Genel olara, arayüzün daha çok çalışma alanı sağlarken daha kolay bir tecrübe sunmayı amaçladığını görüyoruz.

Erken erişime katılarak siz de üstte anlattığımız Unreal Engine 5’in özelliklerini, yeniliklerini ve geliştirmelerini deneyimleyebilirsiniz.

Tags: Alan, Ani̇masyon, Deneyi̇m, Kullanıcılar, yeni Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts