Trackmania Nations Forever

Trackmania Nations Forever

Aralık 4, 2019 0

Bazı oyunlar bedava olarak netten indirilebilir şekilde, yapımcıları tarafından sunulabilir. Trackmania Nations da böyle bir oyundu. Kısa bir süre önce Trackmania Nations Forever (TMNF) çıktı ve yine bedava olarak internetten indirilebiliyor. Yapımı ister tam sürüm, isterseniz TM United’a ek paket olarak indirebilirsiniz.

Yaklaşık 500 MB boyutundaki yükleme dosyasını indirdikten sonra kolay bir şekilde oyunu kuruyoruz. Yapımı oynamak için bir hesap yaratmamız gerekiyor. Kolay ve kısa süren hesap açma işleminden sonra TMNF oynanabilir hale geliyor. Ana menüde Play Solo (Single), Play Online ya da Party Play (Ağdan) bölümleri var. Menü görüntü olarak çok sade ve göze oldukça hitap ediyor. Hatta abartmak gerekirse, daha güzel olamazdı bile diyebiliriz. Birçok büyük firmanın örnek alabileceği derecede sade ve göze hoş gelen ara yüze sahip.

Tekli oyuncu modu

Play Solo bölümünde; White, Green, Blue, Red ve Black bölümleri bulunuyor. Bu bölümler bir nevi parkurun zorluğu diyebiliriz. Her bölümde açık 3-4 yarış ve her bölüm başına 10-15 parkur bulunuyor. Yarıştığınız pistte bronz, gümüş ve altın madalyalar toplayarak kapalı parkurları açabiliyoruz. Fakat TMNF sıradan yarışları içermiyor, oyunun geneline hakim olan yarış türü en kısa sürede parkuru tamamlama yani Time Attack da diyebiliriz. Burada gereken zamanları elde ederek madalyalar kazanabilirsiniz. Çok basit parkurlar dışında delice pistler de mevcut. Daha önceki TM Nations’dan farklı olarak birkaç nokta var. Bunlardan en ilginci aracın motorunu durduran bölüm (Aynı turbo gibi). Buradan geçtiğinizde bir sonraki Checkpoint’e kadar motor çalışmıyor. Bu da demek oluyor ki, bir yere çarpmadan yani hız kaybetmeden Checkpoint’e ulaşmamız gerekiyor. Bu yeni eklenen bölümlerden en dikkat çekicisi diyebilirim.

Online’a ilk tıkladığınızda sağ tarafta ülke isimleri görülüyor. Dikkat çeken kısım, yüzlerce ülkenin olması ve bu ülkelerin çoğunda oldukça yaygın TM fanı bulunuyor. Bazı ülkelerde ise oyunu oynayanlar bir elin parmaklarını geçemiyor. Her ülkenin yanında bir puan bulunuyor. Bunlar o ülkedeki oyuncuların toplam Ladder Point’i ile sıralaması. Şuan itibari ile Türkiye 25. sırada olmakla birlikte; Fransa, Almanya ve İngiltere ilk 3 sırayı paylaşıyorlar. Sol tarafta ise, oyunlara girmemizi sağlayan Suggested, All ve Favourites seçenekleri var. Favourites’e beğendiğiniz serverları ekleyebiliyorsunuz. Suggested da ise size tavsiye edilen birkaç server yer alıyor, ama ben bunları fazla tavsiye etmiyorum. Onun yerine All bölümünden Türkiye’yi seçerek Türk serverlarında takılabilirsiniz.

İsteğinize bağlı olarak yabancı bir servera da girebilirsiniz. Şuan resmi olarak hizmet veren en iyi Türk serverı trackmania.gen.tr’nin sunucusu. Serverlarda yine en yaygın olan yarış tipi; en kısa zamanda turu tamamlama. Size verilen 5-6 dakikalık sürede en iyi süreleri elde edip Ladder Point almanız gerekiyor. Aldığınız Ladder Pointler ile dünya sıralamanızı arttırabiliyorsunuz.

Son kısımlar

Grafiklerinden bahsetmek gerekirse, kesinlikle göz tırmalamıyor. Hatta bedava dağıtılan bir oyun olduğu düşünülürse oldukça güzel denebilir. Ancak Trackmania Nations’dan pek farkı yok. TMNF’de daha önceki oyunlarda olduğu gibi parçalanmalar yer almıyor. Yani son sürat barikata çarpsanız bile arabanız fabrika çıkışı olarak kalmaya devam ediyor. Ses ve müzikler de geçer not alabilir. Önceki TMN’den daha iyi müzikler var. Ama inanın oyuna kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki müzikler ve sesler dikkatinizi bile çekmiyor.

Son sözü söylemek gerekirse, TMNF bu aralar oynayacak iyi oyun bulamayanların ilacı diyebilirim. Hatta oynayacak oyununuzu bile size bıraktırabilecek güce sahip. Fakat ne yazık ki yapım uzun ömürlü değil. Yine de kotanızdan yediğiniz 500 MB’a fazlasıyla değiyor. Daha önce TM oynadıysanız ve sevdiyseniz bu oyunda hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Tags: PC, trackmania nations forever, Yarış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts