Total War: Arena Sarih Beta

Total War: Arena Sarih Beta

Aralık 5, 2019 0

Strateji oyunları dünyasının en uzun soluklu serilerinden biri olan Total War tezsi, sunduğu derin diplomasi ve askeri ayrıntıları ile ağır başlı oyuncuların büyük alaka gösterdiği bir seri haline geldi. PC platformunun ağır toplarından biri olan Total War, dünya tarihinin değişik yarıyıllarına değerek oyunculara hem tarihi bir gezi ihtimali hem de yarıyılın büyük liderleri gibi tarihi şekillendirme fırsatı sundu. Son senelerde ise Warhammer dünyasına giriş yapan seri, yeniden oyuncuların temennilerini karşılamayı başarmıştı.

Total War: Arena analiz

Bugün ise analiz masamıza Total War serisinin bir yan mahsulü diyebileceğimiz yeni bir reyin misafir oldu. Beğendiğimiz bildiğimiz Total War oynanışını, günümüzün popüler cinsi olan MOBA ile harmanlayıp karşımıza çıkaran Total War: Arena, geçtiğimiz hafta sarih beta testini başlattı. Bizler de boş durmadık ve oyunun betasını tecrübeleme fırastına ulaştık. Öncelikle oyunun Wargaming Alliance ile beraber Sega ve Creative Assembly‘nin elinden çıktığını belirtelim. World of Tanks ile beraber çevirimiçi reyin dünyasında hatrı sayılır bir konumda bulunan Wargaming ortaklığı, Total War: Arena’nın popülerlik kazanması ve tanıtımı açısından hayli ehemmiyetli bir fayda sağlayacak gibi gözüküyor.

Total War: Arena Açık Beta

Şimdi sözü daha fazla uzatmayalım ve Total War: Arena bizlere neler sunuyor bakalım. Öncelikle yazının başlarında da belirtmiş olduğum gibi Total War: Arena MOBA cinsine yakın bir reyin. 10 vs 10 oyuncudan oluşan savaşlarda her bir oyuncu her biri 100 askerden oluşan 3 adet birliği komuta ediyor. Değişik uluslardan namlı komutanları seçip oynayabildiğiniz üretimde her emrin değişik özellikleri oluyor. Oynayabileceğiniz komutanlar arasında ise Julius Ceasar, Germanicus, Kral Leonidas, Büyük İskender gibi yakından tanıdığımız liderler var.

Oyunda komuta ettiğimiz birimler ise Wargaming oyunlarına alışık olanlara yabancı gelmeyecektir. Belli bir geliştirme ağacını takip ederek oynadığımız ülkenin özel birliklerini sırası ile açıyoruz. Reyin içerisinde kazandığımız paraları tüketerek yaptığımız bu harekât, oyuncunun yavaş yavaş büyümesine izin veriyor. Bu sayede oyuncuya büyüme hissiyatı da sağlanmış oluyor. Total War: Arena’nın oynanışı ise banal Total War oyunlarını oynamış oyunculara hiç yabancı gelmeyecek biçimde hazırlanmış. Banal olarak konum ve dizliş komutları verebildiğiniz askerlerinizin kendilerine has kabiliyetleri bulunuyor. Doğru strateji ve konumlandırma ile de savaşta zafer elde faktörüz işten dahi değil.

Total War: Arena Açık Beta

Takım koordinasyonunun çok ama çok ehemmiyetli olduğu Total War: Arena’da bağlantı olmazsa olmazımız. 10 oyunculuk ekbin kendi ünitelerine göre koordineli bir biçimde çalışması ve konumlanması gerekiyor. Misalin düşmanlarınız mızrakları ile hazırda bekliyorsa üstlerine atlı birliklerle koşmak ölümcül neticeler doğuruyor. Yahut okçu ünitesine sahip olan oyuncuların arka tasarıda kalıp destekledimesi gerekiyor.

Grafiksel olarak ise Total War: Arena temennilerinizi karşılayacak seviyede. Ana Total War tezsi ile karşılaştırıldığında daha cılız kalsa da, oyunun F2P olduğu ve çevirimiçi yapısı dikkate alındığında erişilebilirlik açısında grafiklerde bir düşüşün olmasını olağan karşılayabiliriz.

Total War: Arena Açık Beta

Uzun sözün kısası Total War: Arena şuan için beta safhasında olsa da oyunculara yeterli bir tecrübe sunmayı muvaffak oluyor. Şayet siz de Total War serisine bilindikseniz kendisine bir şans tanımanızda fayda var. Şayet seriye uzaksanız bile Total War Arena sizleri uzun vakit başını yakalayabilir. Beta olması dolayısı ile de devamlı olarak yeni içerikler ile destekleneceğini düşündüğümüz Total War: Arena, bizden geçer anekdot almayı muvaffak oldu.

Tags: Creative Assembly, PC, SEGA, Strateji, Total War: Arena Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts