Total Club Manager 2005

Total Club Manager 2005

Aralık 3, 2019 0

İşte çok zevkli, zevkli olduğu kadar da oynanması zor bir tür; menajerlik. Sorumluluğunu taşıdığımız o kadar çok şey var ki, bazen içlerinde kaybolup gidebiliyoruz. Stadyum işlerinden tutun da, reklam gelirleri, sponsorluk anlaşmaları; bunların dışında tabii ki takım içi problemler, verilebilecek taktikler, kadronun kurulması, antrenmanlar ya da sakatlıklar. Bu saydıklarımız, menajerlik oyunlarının çeyreğini bile oluşturmuyorlar. En azından maça çıkacak olan onbiri belirlerken bile, tüm oyuncuları tek tek tanımalı ve özelliklerini bilmeliyiz. Başarının sırrı, futbolu ve adamlarımızı iyi tanımaktan geçiyor. Biz ülke olarak futbolu çok seviyoruz, başarılı olmak için de fazlaca hırs yapıyoruz, bu yüzden menajerlik konusuna genelde çoğumuz aşinayızdır. Bir takımı sıfırdan başlayarak alıp üst düzeye getirmek, gerçekten kat edilmesi gereken uzun bir yol. Bu uzun yol aynı zamanda bayağı bir engebeli. İnişler çıkışlar kaçınılmaz, hatta başarısız olup işimize son verilmesi bile. Total Club Manager 2005, bir menajerin, kariyerinde yaşabileceği tüm sorumlulukları ve olayları bize sunuyor. Bu da, bilgisayar başında geçirilebilecek uzun saatler anlamına geliyor. Bu saatlerin boşa gitmeyeceğinden de hiç şüpheniz olmasın.

Bir menajerlik masalı

Total Club Manager 2005, bünyesinde birçok önemli ligi barındırıyor. Bu lig’ler arasında Türkiye’yi de görmek gerçekten sevindirici. Sempatizanı olduğunuz takımı alıp her şeyiyle sonuna kadar ilgilenebilme şansına sahipsiniz. Oyuna başlarken, hiçbir kısıtlama ile karşı karşıya kalmıyorsunuz. Kariyerinize giriş yaparken, kendi profilinizi yaratıyor, tamamen kendi belirlediğiniz koşullar içerisinde çalışıyorsunuz. Örneğin, kulüp için hangi konular ile haşır neşir olmak istediğinize siz karar verebiliyorsunuz. Yani, isterseniz stadyum ya da antrenman işleriyle başkaları ilgilenebiliyor. Tabii bunlar sadece iki örnek, o kadar dolu bir oyun ki, hiç boş vaktiniz olmuyor. İsterseniz başlangıçta kovulma olayının olup olmayacağını da belirleyebiliyorsunuz. Ana diliniz ve konuştuğunuz 2. dili de seçiyorsunuz ki, bu yapmacık bir durum değil. Transfer çalışmalarında, ana dilinizin yanında yardımcı diliniz de kuvvetliyse, transferlerin sonuca bağlanma olasılığı daha da artıyor. Şöyle bir genelleme yapmak gerekirse, Total Club Manager 2005’te hiçbir şey boşu boşuna yapılmamış. Kullanmakta olduğumuz her seçenek bir sonuca bağlanıyor ya da başka bir gelişmenin yaşanmasına sebep oluyor. Türkiye Ligi’ne baktığınız zaman, mevcut ligimizdeki tüm takımlara rastlayabilmek mümkün. Bir de bazı takımların renkleri düzgün ayarlanmış olsa iyi olurdu. Üstelik kadroların bazıları da günümüze göre bayağı eski kalmış. Neyse, buna da şükür diyerek menajerlik hayatımıza start veriyoruz.

Başlar başlamaz, ayrıntılar içinde kaybolup gidebileceğimizi düşünerek ufak bir tedirginlik yaşıyoruz. Aslında, menajerliklere alışkın olmayanlar için, bu tedirginlik önemli ve geniş boyutlara da ulaşabiliyor. Şahsen ilk başta ben de, neyin nerede olduğunu bulma konusunda bayağı uğraştım. Menüler sanki biraz daha kullanıcı dostu biçimde hazırlanabilirdi. Çok dip dibe duruyorlar ve en olmadık seçenek alakasız yerlerde çıkıyor, bu da alışma süresinin uzamasına, oyuna çabuk konsantre olamamamıza neden oluyor. Normalde, asıl ekranımız, mail’leri aldığımız ekran. Bunun dışında, sağ üst kısımda bulunan “Home” tuşu ile evimizin içine geliyor ve burada da esas seçeneklere ulaşım sağlayabiliyoruz. Tabii burada da can sıkıcı bir durum var, mantık olarak evin içinde objelere tıklayınca çeşitli menülere geçişler yapıyoruz, mesela oyuncu araştırma, stadyumla ilgilenme ya da finansman bilgileri gibi. Buradaki objeler, bazen bizi alakasız menülere götürebiliyorlar ve bu da yine alışma konusunda sıkıntılar yaşamamıza neden oluyor. Menajerlik oyunlarına olan aşinalığa göre, bu süreç kısa veya uzun sürebiliyor, ama inanın en sonunda leblebi gibi yiyeceksiniz oyunu. Sadece biraz sabır.

Tags: PC, Spor, total club manager 2005 Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts