The Settlers: Rise of an Empire

The Settlers: Rise of an Empire

Aralık 4, 2019 0

1993 yılında ilk Settlers piyasaya çıktığında size “Yüce Yaratan” hissi veren oyunlarda patlama yaşandı. Bunun başlangıç nedeni Settlers’tı ama Populous ve SimCity hemen arttan çıkarak bu yeni cinsi onaylamış oldular. Command & Conquer ve Dune serisinde bulunmayan kent tasarılama ve mikro idare özellikleri bu oyunlarda bulunuyordu. İlk çıktıklarında RTS ismiyle anılan bu oyunlar zamanla God Game – RTS olarak adlandırılmaya başlandı.

Tarihin tozlu sayfaları

1996 senesinde serinin devam oyunu, “Settlers II: Veni, Vidi, Vici” piyasaya çıktı. İlk oyunla birebir aynı olan oynanış bulunmaktaydı. Tek fark ise Roma İmparatorluğu temasını içinde bulundurmasıydı.

1998 senesinde çıkan Settlers III, büyüyen grafikleri ve sesleri ile gönüllerde taht kurmuş, minik adamlarımızın bir yerden başka bir yere dolaşışlarını saatlerce oturup izlemişizdir. Çoğu Settlers hayranı 3. reyin ile seriyi beğenmeye başlamıştır. Bu kadar beğenilmesinin ardından bir ek koli de bu reyin için yapıldı.

3 senelik bir aradan sonra 2001 senesinde Settlers IV, raflardaki yerini aldı. Büyük hayaller kurarak beklediğimiz reyin 3. ebada geçişini yaparak daha önceki havasını bozdu. Oyunda 3 öğrenilen medenilikten başka “Karanlık Taraf” olarak anılan bir grup ile daha oynayabiliyorduk. Oyunun bazı kaideleri değişmiş, mikro idare zarar almıştı. Ek koli çıkartıp düzenlemeye çalışsalar da bu reyin hayal kırıklığı olarak tarihe geçti.

Serinin makûsa gidişini göre Blue Byte, derlenme hareketlerine başladı. Ardından gelen beşinci reyin azıcık daha “seriyi hoşlananların” istediği gibiydi. Oyuna Heroes serisindeki gibi kahramanlar ilave edilmişti ama bütün öyküye oturtulamayan kahramanları hiç kullanmadığımız kısımlar da yok değildi.

2006 senesinin sonunda piyasaya çıkan Settlers II : Next Generation seriyi kurtaran reyin oldu. Settlers II’nin içeriğini alıp yalnızca 3 ebatlı hale getiren üretimciler, yüksek satış sayılarını görünce daha öncekine dönme kararı aldılar ve nihayetinde şu anda elimizde olan Settlers VI: Rise of an Empire raflardaki yerini aldı.

Güneş yine doğuyor!!!

Serinin son oyunlarında kaybolan ufak adamlarımıza yine kavuşmanın keyfini yaşıyoruz. Artık Avcılar avlarını uygun hale getirdikten sonra markete götürecekler. Daha Öncekisi gibi elde edilen hammaddelerin “çat” diye markete ışınlandıklarını görmeyeceğiz. Adamlarımız daha öncekisi gibi yollarda volta atacak, şenlikleri görerek azıcık eğlenecek ve arada dertlenip içmeye gidecekler. Her bir Settler’ımızın o anda ne düşündüğü, tasalarını, neşelerini tıklayarak görebilecek; isteklerini yerine getirebileceğiz. Ayrıca Amazonlar ek kolisinde ekstra özellik olarak gelen bayan emekçiler serinin bu oyununda da mevcut. Haliyle aşklar ve konutluluklar da oyuna dahil edilmiş.

Tags: PC, Strateji, the settlers rise of an empire Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts