Tek moleküllük elektrik motoru

Tek moleküllük elektrik motoru

Aralık 5, 2019 0

Bilimadamları şimdiye kadar görülen en ufak elektrik motorunu oluşturduklarını söylüyor

Uzmanlar minyatür motorun hem tıp hem de nanoteknoloji alanlarında kullanılabileceğini düşünüyor. Tek bir molekülden oluşan motorun çapı, metrenin milyarda biri kadar. Başka bir deyişle motor, bir nanometre veya saç telinin 60 binde biri büyüklüğünde.

Daha evvel, bir moleküle mikroskobik pervaneler yerleştirilmesi ile geliştirilen çözümler olmuştu, ancak ilk kere çalışması için yalnızca elektrik akımı gereken bu kadar kolay ve ufak bir motor oluşturuldu.

Nature Nanotechnology mecmuasında yer alan çalışmayı yürüten kimyacılardan Charles Sykes, “geçmişte de ışık ya da kimyevi tepkimelerle çalışan motorlar yapıldı, ama bu misallerde hep milyarlarca molekül bir arada hareket ediyordu. Biz ise burada, tek bir molekülü harekete geçirip izleyebiliyoruz” dedi.

Deneyde, bir adet butil metil sülfit molekülü son derece geçirgen olan pak bir bakır yüzeye yerleştirildi; moleküldeki tek sülfür atomu ise pivot, ya da değişik atomların çevresinde döndüğü bir aks konumundaydı. Daha sonra bir elektron mikroskobunun bir-iki atom çapındaki ucu ile moleküle elektrik akımı verildi.

Akım sayesinde molekülün kolları anımsayan karbon ve hidrojen atomları her iki güzergaha da saniyede 120 devri bulan süratle döndü ve ortalamada net hareket sağlandı. Isıyı düşürdükçe hareketi daha iyi hakimiyet edebildiklerini gören uzmanlar -268 derecenin ideal olduğunu tanımladı.

Uzmanlar şimdi tek başına araştırabildikleri molekülün yanına bir başkasını ilave ederek bu devinimi kullanacak bir cins dişli çark oluşturmayı umuyor. Uzun vadedeki gayeleri ise bu yöntem ile görülmemiş seviyede ufak makineler yapabilmek, ya da bazı ilaçların muhakkak gayelere erişmesini sağlamak.

Dr. Sykes ve Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde bulunan takımının ilk işi ise motorlarının Guinness Rekorlar Kitabı’na cinsinin en miniği olarak girmesi… Zira molekülün, bu haliyle motor tanımının gerektirdiği “elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren bir tertibat” olma koşulunu yerine getirdiğini belirtiyorlar

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Tek moleküllük elektrik motoru, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts