Team Liquid'in Takım Oyunu, Jensen ile Zilean İlişkisi ve Dahası

Team Liquid’in Takım Oyunu, Jensen ile Zilean İlişkisi ve Dahası

Aralık 4, 2019 0

Geçen hafta pazar günü öğleden sonra üst üste beşinci galibiyetini elde eden Team Liquid , Kuzey Amerika Ligi’nde 10 galibiyet 4 mağlubiyet istatistiği ile birinci sıraya oturdu.  Yaz mevsiminin başında bu ligde bulunan bazı takımların yaptığı kadro değişikliklerine karşılık oyuncu değişikliği yapma stratejisini reddeden ve her yamaya kendini adapte edebilen tecrübeli takım, özellikle 8.14 yamasından itibaren Cloud9 ile beraber üst üste dört maç kazanabilen iki takımdan biri haline geldi.

Team Liquid’in başarısının sırrı oyuncularının çok üst seviyelerde istatistiksel başarıya ulaşmasından geçmiyor. Zira Doublelift, KDA kategorisinde dördüncü sırada yer alıyor ve Team Liquid oyuncuları, diğer istatistiksel başarılarda da pek ön plana çıkmıyor (Impact hariç). Matematiksel hesaplara göre ligin en iyi ormancısı, ligin en iyi orta koridoru, ligin en iyi saldırı gücü taşıyıcısı ve ligin en iyi desteği başka takımda forma terletirken bu takımın şu an için Kuzey Amerika’nın en iyi takımı olmasının sırrı, takım oyununu en iyi planlayan ve bu planı en verimli şekilde uygulayan takım olmaları.

Team Liquid'in Takım Oyunu, Jensen ile Zilean İlişkisi ve Dahası

Team Liquid, maçlarını alt koridorda üstünlük sağlayarak ve üst koridorda makro oyunlar uygulayarak kazanmaya çalışan bir takım. Impact’in kararları, bu takım için olmazsa olmaz bir değere sahip. Doublelift – Olleh ikilisinin alt koridoru kazanması, takımdaki diğer oyuncuların global görevlere odaklanmasını sağlıyor. Bu bağlamda, ejderha kontrol yüzdesi en yüksek takım olan Team Liquid, bu alanda %70 gibi güzel bir performans göstermekte. Ejderha savaşlarının en iyi ikinci takımı ise %62.7 ile Echo Fox (100 Thieves ile beraber ligin ikinci sırasında). Takımın üst koridor oyuncusu Impact, takımının en ihtiyaç duyduğu anda takım savaşlarına katılıp çatışmaların seyrini kendi takımının lehine döndürebilen bir oyuncu olarak göze çarpıyor. Kendisinin öldürme katılımı yüzdesi %71.5 ve kendisi, ligin en iyi üst koridor oyuncusu olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Team Liquid’in bir başka şaşırtıcı özelliği ise Kuzey Amerika Ligi’ndeki en hızlı oyun bitiren takım olmaları. Takımlar, geleneksel olarak belirli bir dakikaya kadar birbirleriyle çok fazla uğraşmazlar (Çin bölgesindeki takımlar hariç) ve oyuncular, şampiyonlarının eşya ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla minyon kesmeye odaklanırlar (istisna pozisyonlar hariç). Liginin en hızlı karşılaşma bitiren takımı olan Team Liquid’in bu alandaki başarısının sırrı hem başarılı bir şekilde takımca oynamaları hem de Doublelift’in şampiyon seçimleri. Başarılı saldırı gücü taşıyıcısı Doublelift, Jhin ve Kai’sa gibi diğer karakterlere nazaran, kendi yeteneklerinin özelliklerinden dolayı, daha az eşya ile daha fazla hasar çıkarabilen karakterlere yöneliyor. Bu takımın ortalama oyun bitirme hızı 31 dakika 17 saniye.

Team Liquid'in Takım Oyunu, Jensen ile Zilean İlişkisi ve Dahası

Son beş maçının dördünde mavi tarafta yer alan lider takım, başarısının bir kısmını bulunduğu tarafa borçlu. 8.14 yamasında oynanan yirmi maçın on beşini mavi tarafta bulunan takımlar kazandı. Son iki haftada %64’lük bir kazanma oranı yakalayan mavi taraf, kırmızı tarafa acı dolu dakikalar yaşatmaya devam ediyor. Aslında bu durum, League of Legends tarihinde her zaman böyle oldu zira mavi tarafta bulunan takımların Baron pitinde ve alt koridorda arazisel avantajları mevcut.  Bu durumu profesyonel arenaya uyarladığımız zaman ufak gibi görünen avantajlar aslında çok büyük sonuçların ortaya çıkmasına sebep oluyor ve unutulmaması gerekir ki mavi tarafta bulunan takımlar ilk seçim hakkına da sahip.

Kırmızı taraf laneti sadece Echo Fox cephesini tam olarak etkileyemedi ancak onlar bile kırmızı tarafta bulunduğu sekiz maçtan beş galibiyet üç mağlubiyet ile ayrıldı. Bu arada, mavi tarafta 6 maçının hepsini kazanan FLYQuest ile 100 Thieves takımları, mavi tarafın ne kadar avantajlı bir cephe olduğunu bir kez daha kanıtlamakta. Elbette Team Liquid’in birinciliği henüz garantilenmiş değil ancak Cloud 9, üç maçını kırmızı tarafta oynayacak (sırasıyla Team Liquid, 100 Thieves ve FLYQuest).

Son olarak, Kuzey Amerika Ligi’nin 2018 Yaz Sezonu için ilk kez bir takım tarafından seçilmiş olan Zilean, Cloud 9’ın orta koridor oyuncusu Jensen sayesinde bir kez daha popüler bir karakter haline geldi. “Acaba Quinn’den sonra büyücü destek olan Zilean da metaya girer mi?” sorusunu akıllara getiren başarılı oyuncu, dünya şampiyonasında kendisine bu işlevsel karakteri yasaklatacak mı göreceğiz. Destek karakteri, Kuzey Amerika Ligi’nde 2018’in  Yaz Sezonu itibariyle toplam yedi kez seçildi. Zilean’ı seçen oyuncular arasında; Jensen, 3 galibiyet 0 mağlubiyet, Huhi, 2 galibiyet 1 mağlubiyet, Adrian, 1 galibiyet 0 mağlubiyet ve son olarak LemonNation, 1 galibiyet 0 mağlubiyet yüzü gördü.

Team Liquid'in Takım Oyunu, Jensen ile Zilean İlişkisi ve Dahası

Tags: ICO Partners Limited, League of Legends, PC, Riot Games, Role Playing Game Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts