Tahlilcilerden Tebessümdüren Haber: Kanser Rehabilitasyonunu Süratlendirecek Bir Nebat Keşfedildi

Tahlilcilerden Tebessümdüren Haber: Kanser Rehabilitasyonunu Süratlendirecek Bir Nebat Keşfedildi

Aralık 5, 2021 0

İnsanlık tarihi süresince dünyanın muhtelif bölgelerinde yetişen nebatlar natürel rehabilitasyon usulleri için kullanılageldi. Ülkemizde de ‘kocakarı ilaçları’ olarak kültürün bir parçası haline gelen bu natürel ilaçların ne kadar işe yaradığı ise bir hayli defa münakaşa mevzusu olmuştur. Ancak Kopenhag Üniversitesi’ndeki bir araştırma takımı, Batı Avustralya’ya özgü bir nebat cinsinin kanser rehabilitasyonunda büyük tesiri olduğunu keşfetti.

‘Eremophila galeata’ olarak öğrenilen nebat, uzun bir vakit Avustralya Aborjinleri tarafından bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için ve seremonilerde kullanılmış. Bu tuhaf nebatın biyolojisini ve kimyasını araştırmak için araştırmalara başlayan  bilim insanları, afallatıcı ve bir o kadar da coşturucu bir neticeyle karşılaştılar. Yapılan testlerden alınan neticelere göre ‘eremophila galeata’ nebatı, kanser rehabilitasyonunda büyük bir tesire sahip.

Kanser hücrelerinin mukavemetini kırıyor:

kanser tedavisini hızlandıran bitki

Aşinayı üzere şu anda kanser rehabilitasyonunda en çok kullanılan usullerden birisi ‘kemoterapi’. İlaç rehabilitasyonunun uygulandığı bu usulün kendi içinde de bazı güçlükleri var. Kanser hücreleri, bir vakit sonra kullanılan bu ilaçlara karşı direnç kazanabiliyorlar. Böylece rehabilitasyonu da oldukça güç hale getiriyorlar. Fakat ‘eremophila galeata’ nebatından elde edilen bir cins reçinenin, kanser hücrelerinin mukavemetini büyük miktarda yok ettiği keşfedildi.

Bilim insanları, kanser suratından yaşamını kaybeden hastaların %90’ının ‘rehabilitasyona karşı direnç’ gösteren kanser hücrelerine sahip olduğunu belirtiyor. Her ne kadar kanser hücrelerinin mukavemetini kıracak ilaçlar piyasada olsa da bu ilaçların bir hayli yan tesiri bulunuyor. Nebattan elde ettikleri reçinenin uzun zamandır yerli millet tarafından kullanılıyor olması, nebatın kanser rehabilitasyonunda da kullanılması için ehemmiyetli bir konuma taşıyor. Tahlilciler, tabiattaki eş nebatları araştırarak daha da tesirli rehabilitasyon usulleri bulabileceklerinin de altını çiziyor.

Tags: Kanser Tedavisini Hızlandıracak Yeni Bir Bitki Keşfedildi Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ