Çin'de Yeni Bir 'Gözetleme' Sistemi Üzerinde Çalışılıyor: Hedef Gazeteciler ve Yabancı Tebaalılar

Çin’de Yeni Bir ‘Gözetleme’ Sistemi Üzerinde Çalışılıyor: Hedef Gazeteciler ve Yabancı Tebaalılar

Aralık 5, 2021 0

Görünüşe göre Çin, millete sarih yerlerde milyonlarca kamera, uslu telefon izleme ve surat tanıma gibi tekniklerin artan kullanımıyla, bazı güvenlik uzmanlarının dünyanın en gelişmiş himaye teknolojisi ağlarından biri olarak belirlediği bir sistem üzerine çalışıyor.  

Reuters’ın haberine göre Çin’in en büyük eyaletlerinden birisi olan Henan eyaletinden güvenlik yetkilileri, gazetecileri ve beynelmilel talebeleri öteki “kuşkulu insanlar” arasında gözlemlemek emeliyle yeni bir himaye sistemi kurdu. Reuters, sistemin şu anda çalışıp çalışmadığını ise tanımlayamadı. 

Gazeteciler, yabancı tebaalı talebeler ve yasadışı ikamet eden yabancı tebaalı talebeler takip edilecek

neusoft

Henan eyalet hükümetinin satın alma web sitesinde yayınlanan 29 Temmuz tarihli bir ihale belgesi; muhtelif milli ve bölgesel bilgi tabanı makinelere bağlı 3.000 surat tanıma kamerası kullanarak Henan’a gelen insanların şahsi dosyalarını derleyen bir sistem tasarılarına ait bazı ayrıntılar verdi. Ağın genişlemesini yakından takip eden Amerika Birleşik Devletleri merkezli himaye araştırma işletmesi IPVM, ihalenin gazetecileri himaye hedefleri olarak tanımlaması ve kamu güvenliği yetkililerinin gazetecileri süratli bir biçimde bulmaları ve çalışmalarını yasaklamaları için bir tasarı sağlaması bakımından eşsiz olduğunu söyledi.

IPVM’nin İşlem Başkanı Donald Maye, “Çin Halk Cumhuriyeti, gazetecileri işlerini yaptıkları için nezaretine alma ve cezalandırma mevzusunda belgelenmiş bir geçmişe sahip olsa da, bu belge, Çin’in gazetecilere müteveccih devlet baskısını kumpasa sokmak için özel güvenlik teknolojisi oluşturmasının öğrenilen ilk misalini gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

Ulusun ulaşımının menedildiği takribî 200 sayfalık ihale belgesinde, Çin’in gazetecileri veya beynelmilel talebeleri neden takip etmek istediğine dair rastgele bir bilgi yer almıyor. Buna ek olarak belgede izlenmesi istenen kategorilerden birisi de ‘yasadışı ikamet eden komşu ülkelerden gelen bayanlar’ olarak belirtiliyor. Belgede söylendiği üzere kullanılan kameralar suratları kısmen maske veya gözlükle kapalı olan şahıslar için dahi oranla doğru bir dosya oluşturabiliyor ve hedeflenenler, sadece bir fotoğraf yükleyerek veya surat kaliteleri aranarak bilgi tabanında aranabiliyor.

En az 2 bin memur ve polis tarafından işletilecek olan sistemle tespit edilen gazeteciler tehlike sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere üç kategoriye dağılacak. Bunun yanında gazetecilerin genelindense özel olarak ‘yabancı gazetecilere’ odaklanılacak. İhalede ayrıca sistemin, cep telefonu konumlandırma ve seyahat rezervasyonları gibi usullerle özellikle de ülkenin milli günü ve senelik meclis buluşması gibi ehemmiyetli tarihlerinde beynelmilel talebelerin hareketlerinin izlenebileceği belirtiliyor. 

Reuters, Çin’in öteki bölgelerindeki himaye sistemlerinin emin hedefleri olarak gazetecileri veya yabancıları belirleyen rastgele bir belge bulamazken Henan eyaleti hükümeti ve polisi, mevzuya dair rastgele bir yorumda bulunmadı. Buna ek olarak Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan da rastgele bir açıklama gelmedi. Buna rağmen bazı basın serbestliği grupları, iktidardaki Çin Komünist Partisinin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2012’de göreve başlamasından bu yana medya üzerindeki hakimiyetini sıkılaştırdığını söylüyor. Her şey bir yana, şahsi hakları böylesine umursamama eden bir sistemin yanlış ellerde ne biçimde kullanabileceğini öğrenmek son derece kaygı verici. 

Tags: Çin'de Yabancı Uyrukluları Hedef Alan Gözetleme Sistemi Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ