Summer Athletics

Summer Athletics

Aralık 4, 2019 0

Her zaman olduğu gibi oyun dünyasında bir ilki başarmak oldukça zor oluyor. O ilk yapıldıktan sonra ise piyasaya tonlarca taklidi çıkmaktan geri kalmıyor. Bizler aynı şeyleri oynamaktan bıkıp usanıyor; ancak yapımcılar aynı şeyi önümüze koymaktan usanmıyorlar. Bu nedenledir ki her şeyde olduğu gibi oyun dünyasının da ilkleri, unutulmazlar arasında yer alıyor. Dönüp baktığımızda imitasyonları değil, işte o ilk akıllara geliyor her zaman.

Olimpiyatlar

Summer Athletics için işte bu imitasyonlardan biri olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır. Ancak bu defa yapımı taklit olduğu için yerden yere vurmakta doğru olmayacak. Keza ilk olma sıfatını taşıyıp, bir çuval inciri berbat eden yapımlardan olan Beijing 2008’in, sahip olması gereken kontrollere Summer Athletics sahip olmuş. Yanlış anlaşılmasın; Beijing 2008 konsollarda oldukça keyifli bir oyun. Ancak gel gelelim iş PC versiyonu olunca klavye katili kontroller ile tanışmak mümkün oluyor. Beijing 2008’de yapılan şey, olimpiyatları tüm dünyanın oynayabilmesi imkanı sunması olmuştu. Aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm spor ve dallarını oynayabilmek de bizim için bir ilki oluşturmuştu. Ancak belirttiğim gibi PC versiyonunun kötülüğü, yapımın imitasyonları için bulunmaz bir fırsat oluşturdu. PSP’de Beijing 2008 oynama fırsatı bulamayanlar, International Athletics oynadılar. PC’de can çekişenlerin yüzü ise Summer Athletcs ile biraz daha gülecek. Keza olimpiyatlar başlığı altında olmasa da olimpiyatlardaki kadar spor bu yapımda oynanabilecek.

Oyuna girer girmez, kalitenin Beijing 2008’e göre bir miktar aşağıda olduğu seziliyor. Ana menüde Single Event, Competition, Career, Archive, Records ve Options seçenekleri bizi karşılıyor. Benim ağzım daha önce yandığından, ilk olarak ayarlar bölümüne giderek kontrollere baktım. Ancak daha sonra bu hareketimin o kadar da lüzumlu olmadığını anladığımı belirtmem gerek. Keza yapım Beijing gibi ne olduğu belli olmayan kontrollere sahip değil. Gayet mantıklı ve kolay sayabileceğimiz bir kontrol şeması var. Eh, oyunu oynayamadıktan sonra çok daha kaliteli olsa da işimize yaramadığını daha önce belirtmiştik. Tek kişilik bölüm altında tüm oynanabilir sporlar belli ana başlıklar altında toplanmışlar. Bunlar; yüzme, atlama, zıplama, fırlatma, koşma, okçuluk ve bisiklet kategorilerinden oluşuyor. Her bir kategori ise kendi altında çok sayıda ilgili türe ev sahipliği yaparak karmaşanın önüne geçilmiş. Competition bölümünde ise içerdikleri farklı spor türü ile birlikte; 10 Dekatlon, 11 kısa rekabet, 9 zorlu rekabet, 19 Summer Athletics Challange, 26 Platinium Challange, Free Cup seçenekleri yer alıyor. İsimler önünde yer alan sayılar, o türün içinde yapılması gereken peş peşe spor aktivitesini ifade ediyor. Sayı belirtilmemiş olan Free Cup ise, sayısını sizin belirlediğiniz ve istediğiniz türlerden oluşan bir kombinasyon paketi yaratmayı sağlıyor. Kariyer bölümünde ise amatörlükten başlayarak geliştirdiğiniz, verilen belli yetenek puanını tercihinize göre sizin dağıttığınız, özel bir karakter yaratma ve geliştirme aşamalarını kapsıyor.

Başarıya giden yol

Oynanan spor türleri çok farklı olmakla birlikte, genellikle aynı tuşlar ile kontrol edilmekteler. Temelinde seri şekilde tuşlara basmayı içeren yapımda, esas olarak iki kontrol var. Bunlardan biri hız, diğeri ise güç. Bu iki kavramdan biri sağa diğeri ise sol tuşa atanmışlar. Ekranın ortasında çıkan bardan ise seviyelerinin kontrol edilmesi sağlanmış. Siz ne kadar sağ ve sol tuşa senkronize basarsanız, seviyeleri o kadar yükselmekte, karakterinizde o kadar atak hareket etmeye başlamakta. Yalnız türden türe değişebilen CTRL ve space tuşlarının işlevleri yanında, oyun öncesi o spora ait kontroller açıklayıcı şekilde gösterilerek adaptasyon da hızlandırılmış. Açıkçası Beijing kontrol felaketi ardından, bu kontroller ile oldukça iyi anlaştığım söylenebilir. Ancak bu defa da Summer Athletics’in görsellik yönünden bizi biraz yarı yolda bıraktığı görülüyor. Her ne kadar görsellik kötü olmasa da, Beijing’de ki kadar da yumuşak ve kaliteli değiller. Özellikle karakter modellemelerinin iyi olmaması ve animasyonların yetersiz seviyede olması nedeni ile yapımın görsellikten tökezlediğini söyleyebilirim. Keza sesler bakımından da tezahüratlar dışında kayda değer bir şey olmadığı ortada. Velhasıl tam bir yönden sevinirken diğer yönden üzülmek mümkün oluyor. Summer Athletics genel olarak kontroller hariç teknik yetersizliği olan, ancak çok sayıda sporu tek çatı altında oynamaktan keyif alabileceğiniz bir yapım olmuş.

Tags: PC, Spor, summer athletics Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts