Su içinde çalışan bilgisayar

Su içinde çalışan bilgisayar

Aralık 6, 2019 0

Melih Aksoy isimli girişimci, suya karıştırdığı elektriği iletmeyen bir değişken ile bilgisayar ve server sistemlerinin soğutma işlemini gerçekleştiriyor.

Türk girişimci’nin icadı bilgisayarlarda ısınma problemini ortadan kaldırıyor.

Teknolojinin ilerlemesiyle hızlanan bilgisayarların en büyük problemi haline gelen sıcaklık, Türkiye’de geliştirilen bir akışkan baştan sona problem olmaktan çıkıyor.

Artan Teknoloji ile performansları arttırılan bilgisayarların ve server (sunucu bilgisayar) sistemlerinin en büyük problemi sıcaklık ve soğutma yöntemleri. Sıcaklığı artan bilgisayarlar genelde alışılmış olarak hava ile soğutuluyor. Senelerdir kullanılan bu olağan yöntem bilgisayarların içerisinde fazla miktarda tozun girmesine, cihazı soğutmak için kesintisiz enerji tüketimine, fanların tozdan nedeniyle fazla ses çıkarmasına, sıcaklık yüzünden cihazın bütün performanslı çalışmamasına sebep oluyor.

Türkiye’de bir ilke imza atan Melih Aksoy isimli girişimci, suya karıştırdığı elektriği iletmeyen bir akıcı ile bilgisayar ve server sistemlerinin soğutma işlemini gerçekleştiriyor. Aksoy, yeşil teknoloji firması çalışanlarıyla geliştirdikleri sıvı tamamen soğutma maliyetini minimuma indiriyor. Tanıdık su ile soğutma yönteminden ayrı olarak bilgisayarı veya server sistemlerini bu sıvının içerisine daldırarak çalışması sağlanıyor. Böylece cihazdaki sıcaklık sıvının içinde dağılarak bilgisayarın daha istikrarlı, sessiz ve tehlikesiz çalışmasını sağlıyor. Elektriği iletmeyen bu istikrarsız tamamen, soğutulan sistemler düşük soğutma maliyeti ve enerji tasarrufuna sahip oluyor. Bu akıcı ile soğutulan sistemler alışılmış soğutma yöntemlerine kadar yüzde 50 daha az enerji harcıyor.

ÖNCE DÜŞ ETTİK, SONRA GERÇEKLEŞTİRDİK

Çocukluğundan beri teknolojiye olan yatkınlığından bahseden Yeşil Teknoloji çalışanı Melih Aksoy “4 yıldır bilgisayar sistemleri üretiyoruz. Biz normalde bilgisayar sistemleri yapan bir ekibiz. Yaptığımız bu sistemlerde soğutma için çok fazla enerji zayiatı olduğunun farkına vardık. Amerika’dan 90 bin dolara satın aldığımız soğutma sistemlerinin, Türkiye’de fazla ciddi bir cari açığa sebep olduğunu gördük. Biz bu bilgisayar sistemlerini daha ucuz, daha basit ve kendi üretimimizle nasıl soğuturuz diye düşündük. Daha önceleri hayal ettiğimiz, elektronik cihazları bir sıvının içerisine daldırmak suretiyle nasıl soğuturuz fikrini düşündük. Araştırmalarımızın neticesinde soğutma işlemini bu şekilde yaptık. Cihazı elektrik iletmeyen bir sıvının içerisine koyarak soğutuyoruz. Mevcut server bilgisayar sistemlerinde odayı değil sadece kabinin içerisindeki sıvıyı soğutarak bu işi daha basite indirdik’’ dedi.

ENERJİ KULLANIMINDA YÜZDE 50 TASARRUF

Kendi sistemlerinin öteki soğutma sistemlerinden öbür yönlerini anlatan Aksoy sözlerine şöyle devam etti “Bizim sistemimizin en büyük avantajı enerji sarfiyatındaki düşüklük, dışa bağımlılıktan kurtarmak ve sıfır bakım maliyeti. Bizim sistemimiz ile yerleşmiş bir bilgisayar sistemi 2 yıl içerisinde maliyeti amorti ediyor. Ondan sonraki yıllarda ise her sene enerjiyi kullanımda yüzde 50 kar ediyor. Bizim sistemimizde kullanılan cihazların bakım yapma gibi bir maliyeti yok. Çünkü toz, nem ve hava ile teması olmadığı için, korozyon ( oksitlenme, paslanma) hiçbir şekilde üstünde olmuyor. Cihazı sıvının içerisinden çıkardığınız vakit yarı fabrikadan çıkmış gibi tertemiz görünüyor. Bu cihazın daha verimli çalışmasına sebep oluyor. Sıvının içerisindeki cihazları yakıt değin sıvı ısınamaz bu yüzden tehlikesiz bir sistem. Kişisel kullanıcılar içinde bir çalışma yaptık ve bilgisayar hariç bin Türk Lirası gibi bir fiyata bu sistemi yapıyoruz. Bu projeyi ilerletmek için desteğe ihtiyacımız var. 

Tags: bilgisayar, Enerji, girişimci, server sistemleri, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts