Street Racing Syndicate

Street Racing Syndicate

Aralık 3, 2019 0

Uzun süre iki şeritli yollar içeren fakat ters şeritten hiçbir zaman araba gelmeyen oyunlar oynadık. Bunun ardından NFS serileri ile yarış oyunlarındaki yeni çıta belli oldu. Bir iki sene bu iş NFS’nin tekelinde geçtikten sonra Porche Unleashed’in çıkması ve firmanın uzun bir ara vermesi ile yeni oyunlar ortaya çıktı. Bunlar arasında en uzun süre bizi oyalayan Midnight Club Race 2’di. Verdiği özgürlüğün hat safada olmasına karşın eksikleri de vardı. Ardından çıkan NFS: Underground, adeta bu eksikleri iyiden iyiye yüzümüze vurdu. Çünkü gerek lisanslı arabalar kullanılması gerekse çok detaylı şekilde onları modifiye etmemiz, tek kelime ile bize daha önce yaşamadığımız bir deneyimi yaşatıyordu. Ardından çıkan NFS:U2 her ne kadar ilki kadar ses getirmesede, bence çok güzel bir oyundu. Hele o motor sesleri muhteşemdi. Taa ki Street Racing Syndicate (SRS)’yi görene kadar…

Araba sadece 4 tekerli bir araç mı?

Oyunu ilk oynamaya başladığınızda, diğer yarışlardan daha farklı bir sürüş sunduğunu hissedeceksiniz. Bu farklılık şu yönde; ilk olarak arabanın gerek sürüşü gerek yol tutuşu olsun, diğer arabalardan çok daha gerçekçi. Bunu en iyi şurada anlayacaksınız. Otomatik vites bir araba aldığınızda, çok çabuk uzayıp gidemeyeceksiniz. Buna karşın düz vites aldığınızda çok seri hareketleri çok daha kolay yaptığınızı göreceksiniz. Gerçeklik sadece sürüş ile kalmıyor! Çevrenizdeki araçlar da en az sizin kadar akıllıca hareket ediyorlar. Ters yola girdiyseniz selektör yapıp uyarıyorlar ya da herhangi birine çarptığınızda, çakılı halde olduğu yerde kalmak yerine, hızlanıp oradan uzaklaşmayı tercih ediyorlar. Çevre konusunda gözüme çarpan en büyük eksik, etrafta hiç yaya olmaması. Ancak diğer özellikler düşünülünce, bu o kadar da garipsenecek bir eksi sayılmaz.

NOS’un icadından beri değil

Çevre faktörleri ve sürüş’den bahsettikten sonra sıra geldi kullandığımız canavarlara. Oyunda tümüyle lisanslı arabalar kullanılmış. İşin güzel tarafı arabaların modelleri yıllara göre açılıyor. Mesela ilk başta sadece Subaru İmpreza 2,5 açıkken, daha sonra TDI ve bunun gibi bir sürü modeli açılıyor. Bu özellik her firma için geçerli. Kullanacağınız arabayı alırken, aslında dikkat etmeniz gereken bir çok özellik var. Bunlardan bir kaçına örnek verelim; İlk olarak aracınızın hız konusunda mı yoksa yol tutuşu konusunda mı daha üstün olmasını istediğinizi seçmeniz lazım. Eğer bu kısmı atlattıysanız, aracınızın düz mü yoksa otomatik vites mi? olmasını istediğinizi seçiyorsunuz. Evet yanlış duymadınız, arabanızın kullanacağı vitesi seçiyorsunuz. Bunda ilk bakışta; “Ne var diğer oyunlarda da var bu” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat burada tek şansınız var arabayı alırken ya otomatik seçeceksiniz ya da düz vites olarak seçeceksiniz ve o arabayı satana ya da değiştirene kadar o vitesi kullanacaksınız. O yüzden ince eleyip sık dokumanız gereken bir konu. Bunun dışında arabalarınızın hasar da aldığını düşünürsek. Gerçekten araba almanın ne denli ince bir iş olduğunu anlayacağız.

Tags: PC, street racing syndicate, Yarış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts