Sensible Soccer 98

Sensible Soccer 98

Aralık 4, 2019 0

Yazı için Doruk Cansev’e teşekkür ederiz.

Bazı oyunlar vardır hayatınız boyunca sadece bir kere açarsınız, sonra hop rafa kaldırırsınız. Artık kabını bile unutmuşsunuzdur. Ancak bazıları olur ki, daha ilk oynayışta size “İşte oyun bu!” dedirtir. Sensible serisi her zaman bunlardan birisi oldu. Gerçekçilik kavramını tanımayan yapımcılar, buz hokeyine benzer kontrollerle sundular bize. Her ne kadar seriyle tanışmam biraz geç de olsa, beni şimdiki süper grafikli yapımların içinden çekip, kendine bağladı. Peki nedir bu Sensible?

Sensible oyunlarıyla bilmeniz gerekenler şunlar:

Ders 1 – Sensible fizik kuralı tanımaz. Futbolcularınız orta sahadan kayıp, rakibin kalesine kadar gidebilirler. Aynı şekilde top da.
Ders 2 – Asla sıkılmazsınız, çünkü buna zaman bulamazsınız. Her zaman aksiyon vardır.
Ders 3 – FM’nin de atasıdır Sensible oyunları, çünkü size teknik direktör olma imkânını tanımıştır.
Ders 4 – Artık yazıya girelim.

Bu bir kuş! Hayır, bu bir uçak! Hayır bu Sensible’da kaymakta olan bir futbolcu!

Gerçekçilik! Artık aradığımız en önemli özellik bu. Futbol oyunu yapımcıları da, bu kelimeye en uygununu yapmak yarışı içerisindeler. Kısa süreye kadar Pes ve We serisiydi en gerçekçi futbol oyunları. FIFA ise onların yanında sinmişti. Kısıtlı bir hayran kitlesine sahipti. Ancak son yıllarda görüyoruz ki, Ea Sports artık Konami’yle yarışabiliyor. Sensible 98 ise gerçekçilik konusunda bu yarışın dışında, çünkü başka kulvarda koşuyor klasiğimiz. Arcade diye tabir ettiğimiz, gerçekçilikten çok eğlencenin önde olduğu oyunların en başında.

Sensible serisi hiçbir zaman gerçekçi olmadığı için suçlanmamıştır, suçlanamaz. Onun kendine özgü bir havası vardır. Adamlarınız her çeşit hareketi yapabilir. Fizik dersinden hepsi sınıfta kalmıştır zamanında. Kayarak vurdukları bir top havalanıp, sahanın öbür tarafına uçabilir. Çimler de onlara destek verir. Top son hızda kayarken birden durabilir ve sürtünme hakkındaki tüm teorileri çürütebilir. Bir de buzlu sahaya denk geldiyseniz, emin olun daha önce hiç çıkmadığınız bir yolculuğa çıkmış olacaksınız. Ahhhh!! Offfff! Bu sesler her an bacağı kırılmış olabilen oyunculardan geliyor. SS’de her hareketiniz kayma olacağından, maç boyunca bu sesleri çok duyacaksınız. Her an bir sakatlık çıkabilir. Her an bir kart daha görebilirsiniz. Böylece bir spor oyunu aksiyon oyununa dönebilir, ancak hakemin çıkardığı kartlara veya sakatlanan oyuncunuza sinirlenmezsiniz. Aksine intikamınızı almak için daha da agresife çevirirsiniz oyun plânınızı.

Oynamaktan sıkılıp, yönetmek isteyenlere

İlk menajerlik deneyimi kuşkusuz SS serisiyle gerçekleşmiştir. Football Manager’lar, Total Club’lar çıkmadan önce eğlenceyi ve taktiği birleştirmişti. Teknik direktör mod’unda aynı FM’deki gibi topla beraber koşma, agresiflik gibi değerleri ayarlayabiliyoruz. Oyuncularınızın maçtaki pozisyonlarını da, yine aynı FM gibi oyun sahası üzerinden ayarlanabiliyor.

Tags: PC, sensible soccer 98, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts