Sea of Thieves

Sea of Thieves

Aralık 5, 2019 0

Video reyin dünyasının en köklü geliştirici takımlarından bir tanesi olan Rare, uzun bir aradan sonra ayakları yere basan hakikat bir reyin ile oyuncuların karşısına çıktı. Xbox 360 yarıyılında Microsoft için ağırlıklı olarak Kinect oyunları geliştiren takım, yeni jenerasyonda oyunculara oldukça değişik bir tecrübe yaşatmak istiyor. Değişik diyorum zira, Sea of Thieves gerçekten de eşi eşi olmayan bir reyin olarak karşımızda duruyor.

Sea of Thieves, sizleri sarih denizlere götürürken elinizi boş döndürüyor.

Ancak Sea of Thieves eşsiz bir reyin olsa da, aynı biçimde beceriksizleri de bir hayli fazla gidişatta. Her zaman hayalini kurduğunuz sarih denizlerde serüvene açılma hissini bu oyunda aramak istiyorsanız, yanlış adreste olduğunuzu söylemem gerekiyor. İlk olarak oyunun grafiklerinden ve seslerinden bahsetmek istiyorum. Keza Rare, sanatsal anlamda ortaya harikulade bir portre çizmiş gidişatta. Video reyin tarihinin en iyi deniz grafiğini ortaya koyan geliştiriciler, aynı biçimde adaların tasarımı ve sesler mevzusunda da zaferli bir projenin altına imzalarını atmışlar. Fakat bir oyunu hoş yapan unsur yalnızca grafikleri ve sesleri olmadığı için, keşke Sea of Thieves’in içerikleri ve oynanış mekanikleri de aynı hoşlukta olsaydı diyoruz.

Sea of Thieves

Sea of Thieves’e ilk girdiğiniz anda reyin sizi teması ile büyüleyebiliyor olsa da, ilerleyen dakikalarda oyunun hakikatinde genel kitleye hitap edecek bir biçimde geliştirildiğini kavrayabiliyorsunuz. Başka Bir Deyişle telefonda Candy Crush ile süre geçiren ve aynı zamanda video oyunlara kıyıdan köşeden FIFA veya Call of Duty serileri ile alakadar olmuş bireyler, Sea of Thieves’e bayılacaktır. Fakat kendinizi bir hardcore oyuncu olarak görüyorsanız, takribî 1 veya 2 saat içerisinde “Koca ummanın ortasında ne işim var benim?” sualleri kafanızda yankılanmaya başlıyor.

Zira oyunun misyon yapısı ve oynanış dinçleri hiçbir biçimde sığlıktan kurtulamıyor. Kendini tekerrür eden birebir dövüşler ve gemi savaşları sizi ne yazık ki oyuna bağlamakta eforluk sürüklüyor. Oyunda üç değişik misyon yapısı bulunmakta Gold Hoarders, Merchant Alliance ve Order of Souls olarak ufalayan bu vazifelerin hepsi size esasında sürekli olarak aynı mükâfatları veriyor. Altın ve prestij puanı veren bu misyonları yaptıktan sonra sürekli olarak yeni misyonları alıyor ve kazandığınız parayı üstünüze başınıza giysi satın alarak harcıyorsunuz.

Gold Hoarders misyonlarında alakalı haritaları giderek sandık bulmaya çalışıyoruz. Genel olarak vazifeler birbirinin benzersi olsa da, bulmacalar zaman zaman değişiklik gösteriliyor. Bulduğunuz sandığa göre mükâfat aldığınız bu misyon yapısı oyunun betasında da yer alıyordu. Merchant Alliance misyonlarında ise sizden istenen hayvan cinslerini adalarda bulduktan sonra alakalı NPC’ye götürüyorsunuz. Order of Souls’ta ise tek yaptığınız eylem, iskelet kaptanlarını öldürüp kafa tasını alakalı bireye götürmek.

Oyunu isterseniz tek, iki veya dört şahıs oynayabilirsiniz. Bizzat Sea of Thieves’i dostlarınız ile oynamanızı öneri ediyorum. Zira oyunun her bir mekaniği ve içeriği co – op oynanacak biçimde planlanmış. Görevler tek başına daha güçlü olurken, minik gemi ile büyük gemilere kafa yakalamak neredeyse olanaksız gidişatta. Büyük gemilerde ise minik bir misyon dağılımı yapmak zorundasınız. Bir oyuncu dümendeyken, bir oyuncu yelkenlere bakmak zorunda. Bir öbür oyuncu haritayı izlerken ise son kalan oyuncunun gözcülük yapması gerekiyor. Aksi taktirde zamansız karşılaşabileceğiniz düşmanlara ve geminin kayalıklara çarpmasına hazırlıklı olmalısınız.