Saturday Night Speedway

Saturday Night Speedway

Aralık 4, 2019 0

Aklıma takılan bir soru var. Neden bu oyun firmaları bir oyun’un kötü olduğunu bildiği halde piyasaya çıkartırlar ki. Oyun projelerinin bazı imkansızlıklar yüzünden iptal edildiğini, birçok başarılı firmada da görmekteyiz. Peki neden kötü oyunlarda da böyle olmuyor. Her şeyden önce harcanan emeğe yazık olduğunu düşünüyorum. Biz konumuza dönelim. Saturday Night Speedway Ratbag firması tarafından geliştirilmiş. Firmanın daha önce piyasaya çıkardığı oyunlara baktığımızda sadece yarış oyunları üzerine yoğunlaştığını görüyoruz. Geçtiğimiz seneler de piyasaya sürdükleri oyunlar ise; Dirt Track Racing serileri, Powerslide ve Leadfoot. Bütün oyunlarında Nascar tarzı pistlerde deli gibi turlayıp, etrafı toza dumana katmaktan başka bir şey yapmayan arabaları kullandık. Saturday Night Speedway’de ise yine aynı mantık devam ediyor. Onun için Ratbag tarafından yapılan diğer oyunları oynamış olanlar için, belki de Saturday Night Speedway’de birçok şey aynı olacak.

Çamur’a bulanmak ister misin?

Üç farklı araç seçimi var. Bunlar; Street Stocks, Dirt Midgets ve Late Models olarak adlandırılmış. Arabaları yarıştıkça tamir edebilir ve hatta modifiye bile edebilirsiniz. Modifiye demişken, Need For Speed: Underground’da olduğu gibi çok ayrıntılı bir modifikasyon beklemeyin. Oyundaki arabaları şöyle bir tanıyacak olursak. Street Stocks; Eski Amerikan arabaları tipinde, en rahat kullanabileceğiniz ve kolayca tamir edebileceğiniz bir araba. Dirt Midgets; çamurlu ve tozlu pistler için, bence en uygun araç. Orta sınıf bir araba olarak da adlandırabiliriz. Late Models; oyundaki en sağlam ve hızlı olan araba, tam bir yarış arabası.

13 gerçek pist oyun’a aktarılmış, bunun yanında oyun yapımcıları ayrıca 6 özel pist daha hazırlamışlar. Hepsi de tozlu ve çamurlu pistler. Yarış sırasında ekranınıza diğer araçlardan gelen toz bulutu ve çamur eksik olmayacak. Gerçi bu artık bir çok yarış oyununda olan çok basit bir özellik. Pistte yarışı izleyen seyirciler ise alışıla geldik karton seyirciler. Arada bir yarış izlemeye geldiklerini hatırlayıp bağırıp, ıslık çalıyorlar. Arabaların sesleri bir yerden sonra sinir bozucu hale geliyor. Her yarış oyunun da olduğu gibi, tabii ki Saturday Night Speedway’de da 5 farklı oyun modu bulunuyor. Bunlar; Practice, Time Trial, Single Race, Championship ve Career modu. Career modunda yarışlara katılıp para kazanabilir ve arabanızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca bu bölüm ile oyun içerisinde birçok yeni yerin açılmasını da sağlayabilirsiniz.

Kontroller gerçekten çok zor. Yarışta arabanızın spin atmaması için elinizden geleni yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bütün arabalar en ufak bir virajda ve arkadan çarpmada hemen savruluyor. Üstelik büyük veya küçük araba hiç fark etmiyor. Her ikisi de aynı şekilde savruluyor. Arabalar ve oyundaki hiçbir görüntünün üzerinde durulmamış. En azından “bakın burası çok güzel olmuş” demek isterdim ama onu bile diyemiyorum. Bir araba yarışında markası ne olursa olsun en can alıcı nokta arabaların modellemesidir. Ama o da yok ki.

Oyunu oynadıktan sonra sistem özelliklerine şöyle bir batkım da. Böyle bir oyununun kesinlikle daha düşük bir sistem özelliği olması gerek. Keşke 5 sene önce falan çıkmış olsa idi. Sanırım o zaman değeri bizim için daha büyük olurdu. Bugünün şartlarında beklenenin çok çok altında bir oyun. Benim size tavsiyem bir süre daha Underground oynayın.

Tags: PC, saturday night speedway, Yarış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts