RailWorks

RailWorks

Aralık 4, 2019 0

Simülasyon oyunları genel olarak zor ve belli bir kitleye hitap ediyor. Bu türde bir yapım hazırlamak da emek ve zaman istiyor. Hepsinden öncesi gerçeklik ön planda. Birçok detaya dikkat etmek gerek. Eğer ortada yanlış bir şeyler olursa, kullanıcılardan gelecek geri dönüşüm de pekiyi sonuçlanmayabilir. Tür de kendi içinde farklı sınıflara sahip. Genel olarak uçak veya arabalar, yarışlar üstüne yoğunlaşan örnekler var. Aslında bunlar da genel olarak bir seriye ait olan üyeler. Simülasyon türünde piyasaya sürülen yapımlar az, bir de türün farklı bir sınıfına ait olan nadir çıkan oyunlar var. Bunlardan biri de tren simülasyonu. RailWorks de yeni bir halka olarak zincire eklendi.

Bitmeyen yollar

Genel olarak tren simülasyonu sevenlerin ilgisini çekecek olan yapımda, 50 farklı değişik senaryo yer alıyor. Bu senaryolar doğrultusunda, belirli olan rotamızda ilerleyip, amacımızı gerçekleştiriyoruz. Misal olarak klasik şekilde yolcuları bir istasyondan alıp, başka bir istasyona götürmemiz gerekiyor. Yeri geldiğinde oksijen dolu tankları başka yere transfer edebiliyoruz. Kısaca stokları götürme ve getirme işlemi. Tabii ki bunu yaparken tren kullanmanın zorluklarıyla da karşılaşıyoruz. Senaryolar ilk başlarda basit, ancak sonradan farklılaştıkça biraz daha zorlaşıyorlar.

Oyunda sekiz farklı rota var. Bunların beş tanesi gerçekte de olan; Bath-Templecombe, Oxford-Paddington, York-Newcastle, Hagen-Siegen ve Cajon Pass. Geri kalan üç tanesi ise; Amerika’da Denver ve Colorado’yu içine alırken, İngiltere’ye hatta Kuzey Avrupa’ya kadar uzanan kurgusal rotalar. Yapımı basit ve daha gelişmiş modlarıyla oynayabilirsiniz, ama tavsiyem gelişmiş mod olacaktır. Böylece RailWorks’teki gerçeklik de en üst seviyeye tırmanıyor. Bu şekilde kendi sürüş tecrübenizi iyice ortaya çıkartabilirsiniz.

RailWorks “RailWorks’te tren modellemeleri genel olarak öne çıkıyor. Buna nazaran çevre ve bazı detaylar yapay kalabiliyor.”
Yapımda 13 farklı lokomotif var. Her birinin modeli farklı. Lokomotiflerin sayısı az gözükse de, aslında genel olarak yeterli. Eğer daha fazla ve farklı lokomotifler isterseniz, RailWorks’e senaryo ve başka model lokomotif ekleyen DLC’leri satın alabilirsiniz. Ek içerikler sayesinde hem yeni lokomotifler, hem de yeni senaryolar ana oyuna dahil oluyor. Şu zamana kadar Isle of Wight adında 14 farklı senaryo artı rota ekleyen bir ek paket, ayrıca dört farklı eklenti yayınlandı. Yayınlanan dört DLC’nin her birinin 5-6 tane yeni senaryo içerdiğini de belirteyim. Normalde 50 tane olan senaryo sayısı eklentilerle birlikte bir hayli artıyor. Bu da daha da uzun bir oynanış süresi yaratıyor. Tabii ki DLC’ler ve ek paket ayrı bir şekilde satılıyor.

Doğayla iç içe

RailWorks’un ara yüzü genel olarak basit şekilde tasarlanmış. Bazı oyunlarda kullanıcı birimi karışık olur ve neyin nerede olduğunu göremezsiniz bile, ama yapım bu konuda iyi. Ara yüz rahat ve kullanışlı.

Simülasyon türündeki yapımların grafikleri genelde üst seviyede gezinir. Hatta zamanının çoğu sistemi bile görselliklerin hepsini ekrana yansıtmakta zorlanabilir. RailWorks ise bu konuda daha mütevazi kalıyor. Grafikler açısından yapım özellikle tren modellemelerinde iyi işler çıkartıyor. Yalnız çevre bazı zamanlar yavan kalabiliyor. Kaplamalar yapaylık hissi verebiliyor, yine de grafikler yeterli olmuş. Buna ek olarak RailWorks düşük bir sistem ihtiyacına sahip. Sesler ise oyunun en iyi yönlerinden biri. Lokomotifler çalışırken, bir yere giderken gıcırdayan kısımlardan diğer noktalara kadar birçok efekti duyabilirsiniz.

Oyunda bir tane de editör bulunuyor. Kendi rotalarınızı veya senaryolarınızı yaratabilirsiniz. Hazır olanları ise istediğiniz biçimde daha elden geçirebilirsiniz. Kendi dizaynlarınızı arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Sonuç olarak RailWorks kendi türünde çıkan nadir oyunlardan biri ve türü sevenler için kaliteli bir alternatif. Yapımcılar RailWorks’e yaptıkları yeni eklerle, oyunu daha da geliştiriyorlar.

Tags: PC, railworks, Simülasyon Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts