Cordless Desktop Itouch

Cordless Desktop Itouch

Aralık 4, 2019 0

Bilgisayar kullanan insanların çoğu mouse ve klavyesini, bilgisayarındaki ekran kartı kadar çok önemsemez. Birine gidip de “Senin klavye ne marka?” gibi bir soru sorduğunuzda “Bilmiyorum” ya da “Boşver bastığım harf çıksın yeter” gibi bir cevap alırsınız. Bende bu tip insanlardandım. Taa ki geçen haftaya kadar…

Akşam saat 9 sularında, Counter-Strike oynarken yön tuşlarım avcuma dökülünce işin ciddiyetini anladım ve ertesi gün hemen bir bilgisayar mağzasına gittim. Hazır para bulmuşken mouse’ı da değiştireyim dedim. Tam o sırada gözüme bir kutu ilişti. Kutuyu elime alıp incelediğimde, içindekilerin tam benim ihtiyacımı karşılayacak şeyler olduğunu anladım ve onu satın aldım. Bu bir Logitech Cordless Desktop İtouch klavye, mouse setiydi. Ve hayatımda gördüğüm en güzel Desktop setiydi…

Mouse ve klavye üretiminde bol tecrübesi olan Logitech firmasının bu seti, piyasadaki diğer klavye ya da mouse lara göre çok daha estetik ve ergonomik bir yapıya sahip. İnce uzun kutusundan güzelce paketlenmiş olarak klavye, bilek destek parçası, mouse ve bir adette verici çıkıyor. Ayrıca 4 adet AA ve 2 adet AAA pil, ürün kataloğu, kullanım kılavuzu ve yazılım cd si bulunmakta. Yani kurulum için gereken en küçük şey bile kutuya dahil edilmiş. 

Logitech Cordless Desktop İtouch, isminden de anlaşılacağı gibi kablosuz bir set. Setin vericisini bilgisayarınıza PS2 portundan, dilerseniz usb veriyolundan bağlayabiliyorsunuz. İkisinde de sorunsuz çalışıyor. Bu setin kablosuz olduğunu duyunca hemen korkmayın. Çünkü bağlantı olarak oldukça kullanışsız olan infrared bağlantısını değil, yeni klavye ve mouselarda olan telsiz sinyallerini kullanıyor. Bazınız telsiz veriyolunuda kötü buluyor olabilir. Aslında haklısınız. Çünkü çoğu kablosuz cihaz yanına radyo, telsiz telefon vb. gibi aletler ile yaklaşıldığında delirdiğinden hepimizde kötü izlenimler bıraktı. Logitech buna temelli bir çözüm getirmiş. Kablosuz cihazları hiçbir aletin kanalına girmeyecek, şifreli bir frekans üzerinden haberleşiyor. Bu sistemleri gerçektende çok ama çok başarılı. Setin yanında cep telefonu ve telsiz telefon ile konuşmama rağmen bir tek hata bile olmadı. Olur da yanına 40 kişi birden cep telefonu ile gelirse belki karmaşıklık çıkabilir ama Logitech bunu da düşünmüş ve kanal değiştimek için her cihaza bir “connect” tuşu eklemiş. Bu tip durumlarda o tuşa basarak oyununuza devam edebilirsiniz : ) .

Itouch’ın klavyesi gerçektende çok hoşuma gitti. O kadar güzel dizayn etmişler ki sözcükler ile anlatamam. Bir kere klavye incecik ve hafif eğimli olduğundan ele çok rahat oturuyor. Ayrıca tuşları da normale göre biraz daha geniş ve yassı bir biçime sahip. Bu klavye ile yazı yazmak o kadar zevkli ki. Hele birde bilek destek parçasını takarsanız, yazı yazmak çok daha kolaylaşıyor. Tuşlar çok hassas olduğundan azıcık bi kuvvet kullanarak bile sorunsuzca yazabiliyorsunuz. Tabii durum böyle olunca tuş sesi de hiç gelmiyor. Sanki yastığa basar gibi hissediyorsunuz. Klavye 4 adet AA kalem pil ile çalışıyor ve bu piller 1.5-2 aya kadar dayanıyor. Bu şahane klavyenin tek dezavantajı sadece iş için tasarlanmış olması. Yani hareketli oyunlara fazla dayanacak gibi durmuyor. Az daha unutuyordum, klavye Q Türkçe klavye ve standart tuşlardan başka birkaç tane de multimedia tuşları mevcut. Bu tuşların bazısının özellikleri belli. Diğerlerininkini ise içinden çıkan program ile kendiniz ayarlıyabiliyorsunuz.

Setin mouse’u da klavyesi kadar güzel. Nötr tasarımı ile her iki ele de aynı şekilde oturuyor. Mouse’un çok fazla özelliği yok. 3 tuşlu, 400 dpi çözünürlüklü kablosuz bir Logitech. Yalnız sağ ve sol tuşları biraz küçük gibime geldi. Bunun tuşlarını da klavyesi gibi ayarlıyabiliyorsunuz. Ortada bulunan scroll tuşu, standart olarak WebWheel a ayarlı. Webwheel, yanlızca Logitech mouse’larından çıkan ve internette gezmenizi çok kolaylaştıran bir program. Orta tuşa bastığınızda açılıyor ve IE’da bulunan refresh, stop,back vb. tuşları çıkyor. Birde favorites e ulaşmanızı kolaylaşırıyor. Basit ve gereksiz bir şey gibi görünse de, alıştığınızda bırakamayacağınız bir program haline gelecek. Mouse’un pilleri de 1.5-2 ay gibi bir süre dayanıyor. Diğer kablosuz mouselardaki gibi oyununuzun ortasına pil bitmiyor. Çünkü pil zayıflayınca yenisini takmanız için sizi uyarıyor. 

Set ile birlikte gelen programlara gelince; basit ve gerçekten kullanışlı programlar. Bu yazılımlar ile klavyenin multimedia tuşlarını programlayabiliyor, mouse’un her türlü ayarını yapabiliyor, frekans değiştirebiliyor ve pil durumunu görebiliyorsunuz. Seti kullanmak için bu programları kurmanıza gerek yok ama kurmanızı rahatınız açısından öneririm.

Logitech Cordless Desktop Itouch, klavye ve mouse’una önem verenlerin sahip olması gereken bir set. 100 dolarlık fiyatıyla biraz el yaksa da, aldığınıza kesinlikle değecek bir ürün. Eğer cebinizde bu para varsa klavyenizin iflas etmesini beklemeden alın derim.

Tags: Aksiyon, cordless desktop itouch, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts