Pro Evolution Soccer 3

Pro Evolution Soccer 3

Aralık 3, 2019 0

Yeni kral, futbol efsanelerinin bundan sonraki mihenk taşı…

Bu tarihi anekdot edin bir kenara, zira yıllardır bizi süründüren ve karşısında rakip olmadığından aynı kumaşı kesip, biçip, giydiren Fifa can verdi birkaç gün evveli itibariyle. Yıllardır bizi yerlerde çeken Fifa’ya yanıtı veren de bir müddet evvel ISS3 ile misafirimiz olan Konami.

Futbola uzak ama teknolojinin merkezi bir halktan gelen; Silent Hill, Metal Gear gibi şaheserlerin sahibi bir şirketten çıkmış olan Pro Evolution Soccer 3, başka bir deyişle yeni kral, futbol efsanelerinin bundan sonraki mihenk taşı.

Reelinde söylenecek o kadar fazla şey ve söylenemeyecek o kadar az yanılgı var ki, insan PES3 oynarken donakalıyor. Yıllardır kafamıza sokulan, bilgisayarlarımızı tutsak eden Fifa illetinin ne hale geldiği besbelli. Hala yıllardır oynadığımız reyin grafiklerinde azıcık düzenleme, menülerde oynamalar ve hakikatlik üzerine zerre kadar çalışmadan önümüze sürülmeye devam ede dursun… Neyse ki PES3 gelip de “Dur” diyor şimdilerde.

Bu reyin insanı ekrana yapıştırmak için planlanmış!

Ne kadar futbolcu olduğunuzu öğrenemiyorum ama ben değilim. Sarih seçik ve kafam rahat söyleyebilirim ki on bir bireyin peşinden koştuğu bir materyal ve onun sokulması gereken bir dikdörtgen benim için hiç cazip değil. Fakat ne palavra söyleyeyim, tatlı dil nasıl yılanı deliğinden çıkarıyorsa, bu reyin de insanı futbolcu yapmak için, ekrana yapıştırmak için planlanmış.

Bir kere daha kafadan oyunun açılışında farkı görebiliyorsunuz. Adamların bilgisayar oyunu dediğin materyalin hudutlarını zorlamak ismine çalışma yaptıkları belirli. Menüleri bir yana vazgeçip oyuna girdiğimiz ana bakarsak, kamerayı uslu kullandıktan sonra yanınızdakilerin hakikat bir maç izlemediklerini fark etmeleri dahi güç neredeyse. İlk sınamamda çok cümbüşlü anlar yaşadığımı itiraf etmeliyim, teşekkürlerim de bana bu cümbüşü yaşatan dostlarıma…

Şahsiyetlerin suratları, mimikleri de hakikate çok benziyor. İlk karşılaşmada Türkiye Ulusal Ekibi ile oynarken arka tasarıdan gelen “Nihat… Nihat…” tezahüratları arasında sahaya gelen Nihat’ın tipine inanamadım. İnanın hakikat ancak bu kadar hoş olabilirdi!

Bu işin kralı konsoldur diye düşünenlere bir biçimde yanıt vermek de gerekiyordu reelinde. Neyse ki Konami yakarışlarımızı dinlemiş, sezmiş. İlk bakışta PlayStation 2 sahipleri oyuna hiç yabancılık sürüklemeyecekler, çünkü konsol kollarına uygun tuş ekipleri, yükleme ekranı, ayarlar ve menüler mevcut. Fakat oyuna girdiğinizde grafiklerdeki fantastiklik, oynanıştaki rahatlık ve daha onlarca neden resmen konsolcuların suratlarında şaklıyor. Artık bizim için de konsoldan çevirme iyi yapılmış bir futbolumuz var başka bir deyişle.

Bir müddet evvel gelen ISS3 ne yazık ki ki PS2’den aynen korunarak çevrildiği için çözünürlük ayarlama ihtimali yoktu mesela, kameralar makûstu ve insan rahat edemiyordu gerçi o haliyle de Fifa’dan iyiydi ya neyse. Bugüne gelince ise tüm tuş ekibi ayarlanabilen, çözünürlük hem ayrıntı olarak hem çözünürlük olarak değiştirilebilen, kameralarının kafamıza göre oynatılabildiği bir PES3 ile gol arıyoruz.

Tags: PC, pro evolution soccer 3, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts