Praetorians

Praetorians

Aralık 4, 2019 0

HİÇ BİRŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Pyro Studios’un ilk isteği buydu yani daha önce hiç görülmemiş bir real-time strateji yapmak. Fakat onlardan evvel Medival: Total War çıktı ve bütün planlarını mahvetti. Aslında oyunun çıkış tarihi 2001’in sonbaharı diye açıklanmıştı fakat oyun hala çıkmadı. Bunun sebebini pek fazla bilemiyorum. Şu an için oyunun çıkış tarihi gitgide yaklaşıyor gibi görünüyor. Oyun için 2 tane trailer ve bir de demo yayınlandı.

AMA HESABA KATMADIKLARI BİRŞEY VARDI

Oyunun grafikleri gerçekten tek kelimeyle muhteşem görünüyor. Grafiklerin hepsi 3D olarak tasarlanmış bu da oyuna ayrı bir hava katmanın yanında makinalarımızı da oldukça zorlayaack gibi görünüyor. Oyundaki birimlerin gerçekleriyle bire bir tasarlanmış. Gördüğümüz ekran görüntüleri demo ve trailer’lardan savaş sırasında dengelerin çok doğru ayarlandığını görebiliyoruz. Ayrıca geniş haritalar, çevre birimleri oldukça gerçekçi tasarlanmış. Aslında ounda çığır açacak şey grafikler değil, oyunun oynanış tarzıydı.

MEDIVAL: TOTAL WAR + AGE OF EMPIRES = PRAETORIANS

Praetorians’ın oynanış tarzı şe şekilde tasarlanmış. Bir yeri fethetmeniz gerekiyor diyelim, emrinize verilen adam sayısından başka adam yapma şansınız olmuyor, bu oyunun Medival: Total War’a benzeyen yönü. Emrinize verilen adamlarınızı korumak için o adamlarla kaleler ve savunma binaları inşa edebilmenizde işin Age Of Empires kısmı oluyor. Bu oyunun zorluk seviyesini biraz düşürüyor ve dengeliyor. Belirtmeden geçmeyeyim. Oyunda Mısır’ın uçsuz bucaksız çöllerinden kutupların bembeyaz dağlarına kadar her yerde savaşlar yapabileceksiniz.

VER ELİNİ MISIR

Oyunda Mısırlılarında dahil olduğu toplam üç ırk bulunuyor. Diğerleri Fransız ve Romalılar. Gerçi oyun ağırlıklı olarak Roma tarihini anlatıyor. Yapımcı firma bütün ırkların birbirlerinden farklı özellikleri olduğunu söylüyor. Son zamanlarda daha çok adventure tarzında rastladığımız bir özellik olan bir farklı finaller Praetorins’da da karşımıza çıkacak. Bir savaşınızı kazandığınızda ordunuzun %50’si yok olmuş durumda olduğunuzu düşünün. Savaşın sonunda “Bu savaşı tekrar oynamak istiyor musunuz, yoksa devam mı etmek istiyorsunuz” diye soracak. Devam ederseniz diğer ülkeler sizin zayıflığınızdan yararlanmaya çalışıp ülkenize saldırmaya başlayacaklar. Ama burada isterseniz bölümü baştan oynayıp daha az kayıpla bölümü bitirme şansınızı değerlendirebilirsiniz.

AMA HERŞEY O KADAR KOLAY DEĞİL

Oyunun oynanışı hakkında biraz detay vermek gerekli. Savaş sırasında belli bir süre savaşan askerleri belli bir yere çekip dinlendirmeniz gerekiyor ki onlardan en yüksek verimi alabilin. Burada hükümdarınızı nasıl kullanacağınız çok önemli. Hükümdarınızı iki şekilde kullanabiliyorsunuz. Savaştırıp onun üstün savaş güçünden yararlanabileceğiniz gibi onu kenarda bekletip savaşçıları motive etmektede kullanabilirsiniz. Oyunda rütbelerde bulunuyor Her asker girdiği savaş sayısına göre rütbe alıyor ve oyundaki her asker çeşidinin belli bir grubu var. Bu grubu tıkladığınızda o kategorideki tüm askerler seçili olarak ortaya çıkıyor. Bu da oynanabilirliği arttırıyor.

HERŞEYİN SONU VARDIR

Son olarak bence oyun çıktığında çok sevilecek gibi gözüküyor ve belki de C&C Generals’a dişli bir rakip olabilir. Olmaz demeyin çünkü Desperados’un Commandos 2’nin başına açtıklarını düşününce insan belki diyor.

Tags: PC, praetorians, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts