PlayStation’ın, Bağımsız Geliştiricileri Umursamıyor

Temmuz 3, 2021 0

Dünyanın en büyük konsol üreticilerinden biri olan Sony, bilhassa son vakitlerde bünyesine kattığı bağımsız geliştiricilerin (indie) oyunları ile dikkat çekiyor. Ama ortaya çıkan bilgilere nazaran bu durum bağımsız geliştiricileri pek de keyifli etmiyor.

Bilhassa geçtiğimiz günlerde bağımsız bir geliştiricinin yaptığı açıklama, Sony’nin bağımsız geliştiricilere uygun davranmadığını ortaya çıkardı. Japon teknoloji devinin bu geliştiricileri umursamadığı savları oyunseverlerin reaksiyonunu çekti.

“Sony bizi umursamıyor”

Bağımsız oyun geliştiricisi olan Iain Garner, Xbox’un Game Pass sistemi hakkında konuşurken açıkça isim vermeden PlayStation tarafında bağımsız geliştiricilerinin umursanmadığından ve dikkate alınmadığından şikâyet etti. Markanın bağımsız geliştiricilerin çok az bir kısmına olumlu dönüş yaptığını ve birçoklarını dikkate bile almadığını belirten Iain, PlayStation konsollarına oyun üretmeye devam etmek için bir sebep bulamadığından bahsetti.

Öbür bağımsız geliştiriciler de Iain’in açıklamalarına takviye verdi. Geliştiriciler, oyunlarının PlayStation versiyonları için ekstra gayret gösterdiklerini ancak hiçbir vakit PC yahut Xbox platformlarında olduğu kadar başarılı olamadıklarından bahsetti.

Sony, bağımsız oyunları tanıtmıyor

Geliştiriciler, Sony’nin bağımsız oyunları tanıtmamasının ve mağazada öne çıkarmamasının, bu oyunların başarısız olmasıyla direkt olarak alakalı olduğunu savunuyor. Kimi geliştiricilerin oyunlarının PlayStation’ın resmi YouTube kanalında gösterildiği ve resmî sitesinde oyunla ilgili başlık açıldığı belirtildi. Lakin PlayStation yetkililerinin bu görüntülerin ya da başlıkların istatistiklerini kendileri ile paylaşmadığını belirten oyun geliştiricileri, oyunlarının ne kadar ilgi çektiğini bilmediklerini ve başarılı olamadıklarını söyledi.

Bütün bunlara baktığımızda, PlayStation markasının bağımsız geliştiricilerle bir bağlantı sorunu olduğunu anlayabiliyoruz. Bu meseleye ek olarak bağımsız oyunların satışlarının büsbütün PlayStation’ın denetiminde olması da büyük bir sorun. Ama tüm bunlara karşın bağımsız geliştiriciler, PlayStation platformundan nefret etmiyor. Tersine bu platformun onlara ilgi göstermesini ve PlayStation platformuna daha çok bağımsız oyun çıkarılmasını istiyorlar.

Tags: bağımsız, oyun, Oyunları, PlayStation Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts