Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri

Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri

Sizce yapımcılar ne kadar almıştır? Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri Eskiden reklamcılığı sadece televizyon kanalları veya dışarıda bulunan panolarda gösterildiğini zanneden küçük ben, ilk oynadığım ralli yarışlarında gördüğüm “Nvidia” yazısı ve panoları ile bu düşüncemi değiştirmiştim. Oyunculara da neler sattığını ve en azından ürünün reklamının daha geniş bir yelpazeye ulaşmasını isteyen iş adamları ise oyun firmaları ile anlaşmış. Gelin bakalım, geçmişten günümüze hangi oyunda hangi reklam yerleştirmeleri bulunuyor:

-Mercedes-Benz Eklenti Paketi – Mario Kart

1992’de Mario Kart gibi bir oyunla yeni karşılaşmış birisine “Uzak gelecekte Mario Kart’a Mercedes Benz eklenecekmiş.” dense, sizce inanır mı? Bence pek işe yaramaz ama yine de Mercedes Benz ve Nintendo’nun anlaşması ile çıkarılmış ek paket oynanış açısından pek bir şey değişitirmiyor. Eklenen üç ikonik araba, Mario Kart’ın grafiklerine uymasa da, artık Nintendo sözleşmeyi kabul etmiş.

1 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Coca-Cola, Sprite ve Fanta – Shenmue
Ryo, Yokosuna’nın dar sokaklarında dolaşırken aniden susadığını farkeder ve en yakınındaki içecek dispanserine yaklaşır. “Hm, Cola, Fanta ve Sprite… Acaba hangisini seçsem?” 90’ların sonunda ağır RPG elementleri ve QTE’leri ile ses getiren ve sadece Dreamcast için özel bulunan Shenmue’de Coca Cola ve benzeri içeceklere rastlamak mümkün.

2 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Pepsi Man!
Sadece ama sadece reklamdan oluşan bir oyun istiyorsanız, işte burada: PepsiMan! Çıkışı sadece Japonya için yapılmış özel oyunlardan biri. Japonya kültürüne ve insanlarına daha çok ABD esintleri ve “Amerikan Rüyası” aşılamaya çalışan Pepsi, 90’ların “Have a Pepsi” sloganı ile reklam üstüne reklam yayınlamıştı.
3 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Kelloggs – L.A. Noire
1950’lerin başında geçen L.A. Noire, şüphesiz oynanışı, mekanikleri ve hikayesinden dolayı Rockstar’ın en iyi oyunlarından biri sayılır. Bazı markalar ve isimler sahte olsa da, arabalar ve yemek ürünlerinin lisansını alabilmiş. Bunların içinde mısır gevreği ile bilinen Kelloggs da bulunuyor.

4 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri Subway – Uncharted 3
Konusu orman, tapınak ve çöllerde geçmesine rağmen bir sandvich restoranı olan Subway, Uncharted 3’ü bekleyenlere bir kıyak yapıp, verilen kodlarla çoklu oyuncu modunun promosyon hale sahip oluyordunuz. Garip bir satış yöntemi fakat işe yaramış gibi gözüküyor.
5 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri

-Duracell – Pikmin
Gamecube sistemi için oynanması gereken yapımlardan biri Pikmin. Kendi kolonininiz oluşturduğunuz ve her Pikmin’in kendine ait özellikleri olduğu için hem kaynak aramada hem de savaştığınız yaratıklara karşı strateji oluşturabilidiğiniz oyun, garip bir şekilde Duracell ile anlaşmış. Oyunda enerji kaynağı olarak Duracell pillerini görüyoruz.

6 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Pizza Hut ve KFC – Crazy Taxi
Bir zamanlar arcadelerde popüler olan Crazy Taxi, Sega’nın en iyi yapımlarından sayılır. Şayet satış ve oynanış sayısı fazla olunca, kendi reklamını vermek isteyenler çok oluyor. Şanslı iki marka olan KFC ve Pizza Hut’ı, San Francisco’da yolcu taşırken sıkça görmek mümkün.

7 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Cool Spot
Sadece reklamdan oluşan başka bir oyun, Cool Spot, 1994’te Mega Drive/Genesis ve SNES için satışa sunulmuştu. “Bu oyun nasıl reklam yapıyor?” diye sorarsanız, Cool Spot aslında 90’larda popüler olan 7up adlı içeceğin maskotu idi. Orta derecede bir oynanışa sahip olan Cool Spot, zamanında popüler platform oyunlarınan biriydi.
8 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Pizza Hut – Everquest II
Oyun sırasında acıkmak, bütün oyuncuların yaşadığı bir şeydir. Akıllı bir reklam firması ise, Pizza Hut ve Everquest’in yapımcıları ile anlaşıp, oyun içi pizza siparişi verebilecekleri hat açmış zamanında. Tabii, teknolojinin farklı yollarda da kullanılabildiğinin kanıtı oluyor bu.
9 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Mountain Dew, Doritos, Axe – Metal Gear Solid: Peace Walker
Etrafta Doritos ve Mountain Dew bulmanızla beraber, Snake’e Axe t-shirtü bile giydirebildiğiniz Peace Walker’ın PSP versiyonunda, adeta ciddilikten genç çocuğa dönüşüyor Snake. Sanırsam Kojima o sıralar bu ürünlerin daha fazla oyuncu çekeceğini sanmış. Birazcık da yanılmış mı ne?

10 Oyunlarda bulunan reklam yerleştirmeleri -Playboy – Dead Rising 2
Dead Rising 2, esprileri ve garip karakterleri ile şüphesiz eğlenceli bir oyun. Şayet oyundaki neredeyse her şeyi silah olarak kullanabildiğimiz zombi oyununda, nedense yapımcı Capcom, reklam olarak Playboy dergileri ve billboard’ları kullandı. Yapımcılar da Metal Gear Solid’deki gibi daha fazla oyuncu çeker zannederek kabul ettiği bu sözleşmede, oynanış daha fazla dikkat çekmişti.

#video oyunları. Yorumlar 5 MK Okuru MK Okuru 05.12.2019 14:56 Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 26.09.2016 00:02 Bu haber Merlinin bittiğinin ispatıdır. Kaç yıllık siteyi ne hale getirdiniz bee

———-

Allah aşkına söylesene, ne yaptık da bittik? Bugüne kadar yaptığımızdan farklı ne yaptık da bitmiş olduk? Yanıtla warehouseman warehouseman 26.09.2016 11:28 Hayır Merlin niye bitti onu anlamadım?!! MK Okuru MK Okuru 26.09.2016 11:23 Olm Merlin Bodrum değil ki bitsin. Eskiden Bodrum bitmiş diyen tuhaf adamlar gibisiniz. Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 25.09.2016 14:19 ben sadece mobil oyunlarda reklam var sannediyodum vay be Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 25.09.2016 13:27 -Pepsi Man!

vay arkadaş ne oynardık şu oyunu ps1 de Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder

Tags: galeri_147, Video oyunları Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts