NHL 2003

NHL 2003

Aralık 3, 2019 0

Gerçek hayatta oynayamayanlar için

NHL yani buz hokeyi ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir spor. İzlerken çok basit gibi gelir izleyenlere, aslında oynamak çok zordur. Zaten buz üstünde durmak ayrı bir dert. Birde bunun üstüne hız yapmak, rakibi geçmek, elinizde bir sopa ile ufak bir şeyi (puck) önünüzde tutup ilerlemek ve o ufacık kaleye sokmak inanın zor bir iş. Buz hokeyini bize ilk oyun olarak EA Sport sunmamış olsa da şuan en iyi buz hokeyi oyununu yapan firma EA Sport. Uzun yıllardan beri yapılan NHL oyunları EA’nın belki de yaptığı en iyi spor oyunudur. Gerek Fifa serisi gerek ise NBA serisi bazı yıllarda çıkmaması, çıkan oyunların beğenilmemesi gibi durumlar oluştururken NHL her yıl tap taze, gelişen, ilerleyen bir oyun oldu. Özellikle grafiksel olarak gerçekten çok iyi noktalara geldi. Bazıları buz hokeyinin çok sert bir spor olduğu görüşündeler. Aslında maçları izlerken insanda böyle bir izlenim yaratıyor. Oysa oynayanların ortak görüşü bu sporun göründüğü kadar sert olmadığı ve aslında o sertliklerin estetik ile birleştiğinde çok güzel olduğunu yönünde. Neyse. Karşınızda 2002 sezonunun bütün takımları, sahaları ve All-Star takımları ile NHL 2003.

Puck nerede? Gören var mı?

NHL 2003, eski versiyonu olan 2002’ye göre aslında çok büyük yenilikler içermiyor. Bu cümleyi okuyupta makyajlı bir 2003 olduğunu sanmayın. Az ama öz yenilikler yapılmış. İlk fark edilen nokta menüler. Önceki yıllara göre bence yapılmış en iyi menüye sahip. Oyunu isterseniz Internet üzerinden, isterseniz off-line olarak oynayabileceğiniz çok pratik bir menü var. Eğer siteye üye iseniz direk ana menüden giriş yaparak diğer insanlar ile maçlar yapabilirsiniz. Bir diğer dikkat çeken nokta ise sağ alt köşede çalan şarkının yapımcısı ve şarkının adının çıkması. Sadece ana menü de değil oyun içinde de aynı şekilde müzik çalarken gerekli bilgiler ekrana geliyor. Özellikle bu olayı çok beğendim. Beğendiğiniz şarkıyı direk internetten bulup dinleyebilirsiniz. NHL’nin en gaza getirici aksiyonu bilindiği gibi maç başı şovları. Eskiye nazaran pek bir yenilik yok bu şovlarda. Hatta bazı sahnelerin direk 2002’den geçirilmesi biraz kötü. Çok bir yenilik olmasa da gene de bu sahneler müzik eşliğinde insanı gaza getiriyor.

80km hız ile şut çekmek

Oynanabilirlik ve oyun içi görüntülerde yenilikler var. Eskiden kaleciyle karşı karşıya kaldığınızda kamera önünüze gelir ve oyun yavaşlardı. Kalp sesinizi dinleyerek yavaş yavaş yaklaşıp şutu patlatmak özellikle çok iyiydi. Oynayanların bu dakikaları beğenmesi ile yapımcılar bu anları biraz daha geliştirmek istemişler. Artık her kaleciyle karşı karşıya kaldığımızda otomatik olarak o moda girmiyorsunuz. Oyun sırasında alt köşede göreceğiniz bir metre var. Yaptığınız sayılarda, karşı takım oyuncularını engellediğinizde ve artistik şekilde oyuncu geçtiğinizde bu metre doluyor. Ortalama olarak her yarıda 2-3 kere doluyor. Dolduktan sonra kırmızı ışık olarak devamlı yanıp sönüyor. O andan itibaren kontrollerden ayarladığınız “Game Breaker” tuşuna herhangi bir yerde bastığınızda oyun yavaşlıyor ve kamera önünüze geliyor. Olay aynı eskisi gibi yanlız tek fark artık siz ne zaman isterseniz o zaman çalışıyor. Böyle olması aslında çok daha iyi. Eskiden devamlı her seferinde olunca belli bir zamandan sonra sıkıyordu. Şimdi ise ne zaman isterseniz o zaman çalıştırıyorsunuz. Böylelikle yavaş çekimde adam geçip şut atabilme şansınız var. 

Tags: nhl 2003, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts