NBA Live 07

NBA Live 07

Aralık 4, 2019 0

Dünyada futbol çoğu ülkede önceliklidir diyebiliriz. Ama bir ülke vardır ki, basketbol reytingi futbolun kat kat önüne geçmektedir. Amerika’dan bahsettiğimi herkes fark etmiştir. Basketbol denilince akla ilk gelen Amerikan Basketbol Ligi’dir. Yani NBA… Çok farklı zevki, tadı vardır NBA maçlarının. Sahada tam anlamıyla mücadele yoktur. Oyun biraz şov yapmaya yöneliktir. Tüm basketbolcuların hayali orada oynamaktır, çünkü dünyanın en büyük basketbol yıldızları orada mücadele etmektedir. Ea Sports’da uzun yıllardır bize NBA’in tadını vermeye çalışmaktadır. Yıllardır olduğu gibi bu sene de kuşkusuz NBA Live’i bilgisayarımıza kuruyoruz. FIFA’daki büyük yükselişten sonra acaba bu alanda önümüze nasıl bir oyun sunuluyor?

Click the exe

Senelerdir bir türlü etkileyici bir giriş hazırlayamaz yapımcılar. Bu kadar ruhsuz videoları nasıl özenle hazırlıyorlar. Oyun içi gösterilerden oluşan videolarla gözlerimizi doldurmaya çalışırlar, ama yanıtlarını klavyenin en sol üst köşesindeki tuşla alırlar. Menümüz açıldığında acaba yanlışlıkla 06’yı mı yükledim cümlesi koptu içimden. Baya bir benzerlik gösteriyor kendileri. Sadece menüde tanıtılan oyuncuların slayt şeklinde resmi yerine gerçek görüntülerden oluşan videoları var; fark bundan ibaret. Menü üzerinde fazla dırdır yapmadan oyun mod’larını açıklayalım diyeceğim, ama sizi geçen sene hazırladığımız yazıya (NBA Live 06) yönlendirsem fark hissetmezsiniz… Mod’larda yenilik olarak sadece oyuncu oluşturma gözüme çarptı; başka bir şey yok. Kötü bir giriş yaptın oyunu yerin dibine soktun dediğinizi duyar gibiyim, daha bitmedi. NBA Live’in önceki serilerini sırf menü müziklerini dinlemek için açık bıraktığım günleri bilirim. 07’de beklediğimden çok daha kötü hazırlanmış bir Soundtrack albümü ile karşılaştım. Dinlemeye değer iki üç tane şarkı var desem yeridir.

Yapımda grafik adına yeni bir şey var diyemeyeceğim. Zaten Directx 10’a geçiş aşamasında olan tüm firmalar, Directx 9’la yapılan oyunlarında artık grafiklerle uğraşıp kendilerini yormuyorlar(Grafik isteyen konsol alsın düşüncesi!). Yapımda sadece ışık tepkisi üzerinde biraz oynama var gibi geldi bana. Oyuncuların grafik kaplaması biraz daha ışığa duyarlı gibi. Bunun dışında seyirci çizimlerinden tutun, oyuncu yüzlerine kadar her şeyde gözle görülür bir değişiklik yok. Üstelik bu grafikler önceki senede oynadığım limitte (aynı grafik detaylarında) bile kasmaya neden oldu. Kodlar sanki biraz şişirilmiş.

Oynanabilirliğe göz attığımızda animasyonlarda baya bir yenilik göze çarpıyor. Omuz omuza mücadeleler mevcut. Oyuncularımız rakipleriyle yan yana koşuyorken ellerini, kollarını değişik pozisyonlara sokup rakiplerine engel olmaya çalışıyorlar. Sıçrayışlar, smaçlar, atışlarda baya geliştirilmiş hoş olmuş. Eski yapımdaki oynanabilirlik adına var olan birçok hata düzeltilmiş. Özellikle çok kolay top çalma geçen senenin yüz buruşturucu bir hatasıydı. 07’de ayarını tutturmuşlar. Pota altında yaşanan mücadeleler daha gerçekçi olmuş, bitiricilikler gayet gerçekçi hazırlanmış. Faul atışlarında yıllardır var olan iki noktayı birleştirerek atma olayına son verilmiş. Artık oyuncunuzun yeteneğine bağlısınız. Hakemlerin de kararlarında biraz gerçekçi davranılmış ve öyle kol bacak sallama rahatlığı elimizden biraz alındı. “Steal” tuşuna bastığımızda oyuncumuzun hareket eden eli rakibe değdiği anda faul düdüğünü duyuyoruz. Genel olarak oynanabilirlikte hataları düzelt mantığıyla hareket etmiş yapımcılar. Bunların dışında 07’de yenilik adına gözümüzü doyurmak için “X Factor” diye bir şey eklenmiş. Bu X Factor her maçta farklı bir oyuncuyu göstermekte. Bir maçta pivotunuz X Factor olabilirken diğer maçta Guard’ınız X Factor olabilir.

Yapımda oynanabilirlik adına birçok yeniliğe gidilse de ortada hala tat veren bir oynanış yok. Yani şöyle söylesem daha iyi olacak. 06’nın üzerine oyunun yapısını değiştirecek şeyler eklenmemiş. 07 sanki 06’nın devamı; ek paketi gibi olmuş. Bunu söylememin sebebi oynanışın eskiye çok benzemesi ve sadece hataların düzeltilmesi. Oysaki bizim istediğimiz ruh, hala yapımda mevcut değil. Farklılık yok, benzer hareketler var. Kendini tekrar eden oynanış var. FIFA’daki yükselişin burada da yaşanmasını çok isterdik ama maalesef bu gelişmeyi bu alanda göremedik.

Sese göz attığımızda üstte bahsettiğim gibi menü müzikleri beni pek açmadı. Oyun içi atmosfer her zamanki gibi gayet iyi. Heyecan hep üst seviyelerde seyrediyor. Seyircilerin sesli tepkileri gerçekten çok müthiş olmuş. Her türlü yaşanan olaya değişik şekilde tepki veriyorlar.

The End

Son cümlelerde maalesef pek de olumlu konuşamayacağım. EA, NBA’e bu sene pek önem vermemiş. Geçen sene NBA’i daha çok beğenmiştim çünkü 05’e nazaran baya bir gelişme vardı. Bu sene ise çok eleştirdim çünkü 06’ya çok benzerlik gösteriyor. Yapımcılar yıllardır hep hataları düzeltme peşinde koşturup duruyorlar. Bence oynanabilirlikte kökten değişime gidilmeli. Daha zevk veren ve benzersiz bir oynanabilirlik sunulmalı. Hepinize iyi oyunlar.

Tags: nba live 07, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts