Nascar SimRacing

Nascar SimRacing

Aralık 4, 2019 0

Nascar kendine has fanlarıyla ünlü bir yarış türüdür. Adından da anlaşıldığı gibi Nascar(National American Stock Car), Amerika kıtasında yapıldığı için, Formula 1 gibi dünyaya mal olamamıştır. Bu yüzden Nascar kültürü bize biraz uzak kalıyor. Buna karşın elbette ilgilenenleri vardır. Saatte 300 ile 400 KM arasında hız yapabilen bu makinalar, korkutucu oldukları kadar ilgi çekicilerde. Bu yüzden onbinlerce insan, onları izlemeye, birbirinden zorlu oval pistlere hücum ediyor.

EA’de bu ilgiyi fark etmiş olacak ki, kendini iyiden iyiye Nascar piyasasına soktu. Yapım süresi ortalama 20 ay kadar süren Nascar Simracing, bakalım piyasaya yeni bir soluk getirecek mi?

Kurulum tamamlanıp, oyun başladıktan sonra çok kısa bir giriş videosu karşılıyor bizi. Açıkcası daha uzun ve daha hareketli bir görüntü beklerdim EA’den. Sonrasında bir kaç yıldır alıştığımız, EA’nin klasik “MY” bölümü için kullanıcı yaratmamız gerekiyor. Ayarlarımızı tamamladıktan sonra “Showroom” açılıyor. Oyundaki 3 yarış modundan da araç seçebiliyoruz. Bunlar Nextel Cup 2004-2005, Craftsman Truck Series ve Nascar National Series. Otomobilimizi seçtikten sonra dilersek, yapıma alışmak için tekli yarışları oynayabiliyoruz. Daytona’dan Las Vegas’a kadar tüm pistler mevcut. Dilediğinizi seçip yarışabiliyorsunuz. Fakat oyunun asıl modu kariyer!

Kariyerde yaparım!

Pistlerdeki kariyerinize başladığınızda direk olarak Nascar araçlarıyla yarışamıyorsunuz. Öncelikle Craftsman Truck Series moduyla başlıyoruz. İlerlerdikçe National ve Nextel’e geçebileceğiz. Şimdi ilk yapmanız gereken Sponsorlar ile anlaşmak. Aslında yapılacak işlem basit. Tabloda bulunan reklamların üzerine tıklayıp, otomobilinize yapıştırın. Böylelikle reklamın hemen yanında yazan rakam sizin oluyor. Oyunda tanınmışlık dereceniz çok önemli. Daha çok yarış kazanmak demek daha çok şöhret demek. Elbette bu durum da astronomik ücretlerle reklam anlaşmaları anlamına geliyor.

18 ay sürecek zorlu mücadeleye başlıyoruz.

İlk yarışınıza çıkmadan önce aracınızda bir çok ayarı değiştirebilirsiniz. Eğer bu tür sistemlerden anlıyorsanız, oyun size oldukça materyal sunuyor. Yarışa tıkladınız diyelim. Öncelikle pratik yapmanız için süre tanınıyor. Pist’i tanımanız için denemenizde fayda var. Gerçi pistler klasik oval fakat bazı dönüşlerde, virajı ne kadar içeriden veya dışarıdan almanız gerektiği çok önemli. Çünkü yarış anında veya sıralama turlarında yapacağınız bir hata sizi çok gerilere atabiliyor. Pratiğinizi yaptınız. Sıralama turları da tamamlandıktan sonra artık piste inmeye hazırız.

Asılın gaz pedalına

Otomobilin kontrolünü elimize aldıktan sonra kontroller biraz zorlayabilir. Çünkü düz yolda sağ veya sol yaptığımızda aracı kolay toparlamamıza karşın, viraj çıkışlarında spin atmamız muhtemel. Ayrıca pist’in ortasındaki yeşil alana girerseniz, hem dilediğiniz sürata kavuşamazsınız hemde aracı kontrol etmek zorlaşır. Bu gibi durumlarda fazla gaza yüklenmeden tekrar yola çıkın. Bütün bunlar gerçekçi ve güzel ayrıntılar olmuş.

Nascar Simracing’de yarışlar oldukça zor geçiyor. Çünkü en ufak bir hatanız rakibiniz tarafından değerlendiriliyor. Araçların kontrolünün zor olduğunu da düşünürsek, oyun bazen çıldırtıyor. Örneğin önünüzdeki aracı geçmek için viraja rakibinizden daha içerden girdiniz, tam bu noktada otomobiliniz fazla içeri giriyor, siz bu arada toparlamakla uğraşırken rakibiniz alıp başını gidiyor. Bir daha yetişmek mi? Ayrı bir dert!

Tags: nascar simracing, PC, Yarış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts