Mass Effect 2

Mass Effect 2

Aralık 4, 2019 0

2183 yılındayız. Bundan çok çok uzun zaman önce Prothean isimli bir ırk, evrende yükseldi. Teknoloji konusunda mutlak hakimiyet sahibiydiler. Edebiyatları ve çalışmaları insanlara yani bize hala ilham veriyor. Teknolojileri bizlere evrenin yolunu açtı. Yüzlerce gezegen ve onlarca güneş keşfettik. Yıldız geçitleri arasında unutulmaz yolculuklar yaptık. Ne var ki; pek çok ırk bize güvenmiyor ve hor görüyor. Pek haksız sayılmazlar, aramızdan çoğu güvenilmez. Ancak göremedikleri şu: Bazılarımız, sevdikleri için her şeyi yapmakta tereddüt etmez.

Asıl merak ettiğim Prothean’lar nasıl ortadan kalktı? Bunu düşünmek bile ürpermeme neden oluyor. Kadir bir gücü, mezara gömecek varlıklar ne olabilir? Evrende tanıştığımız hiçbir ırk, bunu başarabilecek güce ve donanıma sahip değil. Peki daha tanışmadığımız ne gibi kötülükler olabilir?

Şu ana odaklanmak zorundayım. Çok küçükken ailemi kaybettim. Savaşta yaşadıklarım efsane olmamı sağladı. Ben “Efsanelik” gibi içi boş kavramlara pek değer vermem aslında… SSV Normandy benim evim. O, insanların yüz akı ve en gelişmiş uzay gemisidir. Kaptan Anderson ile birlikte çalışıyoruz; ben ikinci kaptanlık görevindeyim. Eden Prime’dan gelen yardım çağrısına doğru hareketlendik. Nihlus adındaki Spectre da bu görevde bize yardım ediyor. Spectre’ler evrenin en etkili çalışan ve düzeni sağlayan örgütü.

Eden Prime’da ne olmuş? Lanet olsun. Tüm bu insanlar nasıl öldürülmüş? Geth… Şu lanetli ırk… Zombi gibi, yarı sentetik, iğrenç varlıklar. Tüm dostlarımızı parçalamışlar. Böyle bir ölümü kim hak edebilir ki? Saren Arterius denilen hain… Spectre’lara ihanet ediyor ve Geth’leri yönetiyor. Kendi kardeşi Nihlus’u bile öldürdü. Onun peşindeydim. Ama konsey bana değil; Saren’a inanıyor. Ne de olsa basit bir insanım…

Mass Effect 2 “Mass Effect 2’de işler daha da karışıyor. Komutan Shepard’ı daha derin entrikalar ve zorlu düşmanlar bekliyor.”
Nihayet aradığım kanıt ellerimde… Saren’ın bir hain olduğuna, onları ikna edebildim. Daha korkunç bir gerçeği ortaya çıkardım. Tüm olan bitenin arkasında, Reaper’lar adı verilen antik bir kötülük var. Yarığı onlar kontrol ediyor. Prothean’ları bile onlar yok etmiş. Ne yazık ki, konsey bana inanmıyor. Reaper’ların varlığı inkar edilemez, peki bana neden inanmıyorlar. Önyargılı ahmaklar. Saren gerçeğini ortaya çıkarmam, bana evren tarihinin ilk Spectre’ı olma unvanını kazandırıyor. Bu pek de umurumda sayılmaz. Reaper’lar orada bir yerde…

Öğrendiğim gerçek kanımı donduruyor; Reaper’lardan biri olan Sovereign bana açıkladı. Reaper’lar, organik yaşamların gelebileceği en yüksek noktaya gelmelerine izin verirler, daha sonra o ırkı yok ederlermiş. Prothean’ların başına gelen de bu olmalı. Aman Tanrım! Bu nasıl bir sadistlik?

Saren, eski bir Spectre’dı. Yaptığı kötülüklere rağmen ona anlatıyorum. Olan şeyleri anlatıyorum. Onu bir şekilde ikna etmeyi başarıyorum. Saren kendini öldürüyor, ama Reaper’lar onun gitmesine izin vermiyor. Bedenini diriltiyorlar ve tüm ittifakı yok etmekte kararlılar. Neyse ki, konsey benim yanımda. Citadel’in düşüşünden sonra gerçeği gördüler. İttifakın tüm gemileri, ancak birlikte Sovereign’ı yok edebiliyorlar. Şeytan gemi ve ırkların yok edicisi! Ama biliyorum, Reaper’lar orda bir yerde. En güçlüsü düşse bile diğerleri hala bekliyor. Bu iş bitmedi. Reaper’ları bir kez ve sonsuza kadar ortadan kaldırmak benim görevim…

Ben Komutan Shepard; takipteyim!

Mass Effect 2’nin (MF2) ilk gösterilen videosunda (Teaser Trailer) hiç de hoş olmayan bir şaka ile karşılaştık. Komutan Shepard, öldü gibi gösteriliyordu. Neyse ki bizi kalpten götürmekten vazgeçen yapımcılar, bunun böyle olmadığını çabuk ortaya koydu. Shepard ölmemişti ve eskisinden bile büyük bir tehlike kapıdaydı. Üçleme olması beklenen, Mass Effect serisinin ikinci oyunu, ilkinden bile daha karanlık olacak. Umutsuzluk, damarlarınızda kan gibi akacak.

Tags: mass effect 2, Role Playing Game, XBox 360 Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts