Kriz: Kayıp Topraklarda Savaş

Kriz: Kayıp Topraklarda Savaş

Aralık 3, 2019 0

Kriz Web Sitesi : http://www.kriz-online.net

Yoğurt teknolojilerinin önümüzdeki birkaç ay içinde sunacağı ilk oyun olan Kriz aynı anda beşerli grupların oynayabildiği online bir strateji. Zaminari adlı gezegende geçen olaylar, Nokri Tiba adlı savaşçı bir ırkın huzuru bozmasıyla patlak verir. Hiçbir savaş deneyimi ve bilgisi olmayan ve saldırılara daha fazla dayanamayan Zaminari halkı kurtuluşu büyük bir anagemiyle kaçmakta bulur. Ancak bilimadamları durumu tersine çevirmek için ilginç bir yöntem geliştirmek ister: Savaşı Öğrenmek! Bunun için de uzay boşluğunda dolanan Voyager adlı uygunun taşıdığı Dünyalılara özgü uygarlık ve kültür hakkında bilgiler içeren disk biçilmiş kaftandır. Bu diski enine boyuna inceleyen Zaminari bilimadamları sonunda savaşma içgüdüsü için insan ırkını model almaya karar verir. Savaş sanatını öğrenmek için Sartiaar adında yapay bir gezegen yaratılır ve burada birbirinden farklı özelliklere sahip beş kara parçası büyük yapay bir gölün etrafına yerleştirilir. Ve Kriz Başlar…

İnsan Irkına haklı göndermeler içeren oyun bu noktada beş farklı karakterin seçimiyle yönleniyor. Dağlık bölgede büyücü lakaplı Manus Murchadha, buzullarda bilim adamı diye bilinen Stoykviç Mıryev ve tropik iklimde ise manyak lakaplı Ritsalin Dortanov dünyalılar temsilen öne çıkarken kırsal topraklarda da Zaminarili Burano lider olur. Oyunun belki de en ilginç karakteri ise kendini general olarak tanımlayan geçmişi hakkında güvenilir bir bilgi olmayan General Krator V. Laicuien. Paralı asker olduğu ve diktatörlerin devrilmesinde rol oynadığı söylenen bu kişinin yüzünü plastik ameliyatla değiştirdiği biliniyor. Ayrıca dünyanın en büyük paralı asker ordusuyla Kum Enerji Tarlasında nükleer silah denemeleri yaptığı bilinen bir diğer konu. 

“KUM ENERJI TARLASI” (SAND ENERGY FIELDS)

Gezegeninin en sıcak yerlerinden biri olan Kum Enerji Tarlasında, hayatı devam ettirmek çok zor. Kum, kuraklık ve kavurucu sıcaklar. İklim nedeniyle yiyecek, su gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken bu insanlar, sıcak nedeniyle üretim kapasitelerini de yeterince kullanamıyor Enerji sorunlarını çözebilmek için güneşten yararlanıyorlar. Dışardan getirttikleri emici paneller sayesinde ham enerji depolayabilen bu toplumun en büyük avantajları yeraltı kaynakları. Her ne kadar yer altı kaynakları açısından zengin olsalar da, kaynakları iyi değerlendirememeleri ve toplumun kabilelere bölünmesi bitmeyen savaşları doğuruyor. Bu toprakların sakinleri acımasız savaşçılar olarak biliniyorlar. Bu da General Krator V. Laicuien’in bu bölgeyi seçmesindeki etkenlerden biri olarak biliniyor. 

KIRSAL ALAN (RAIN OASIS)

Sartiaar’ın verimli ovalarla dolu bu bölgesinde, ilk uygarlık tohumları atıldığından beri savaş olmamış. İklimin etkisi ile bu topraklara uyum sağlamak ve yaşamı sürdürmek çok kolay. Pek çok yiyecek kaynağına kolayca erişilebilmesi nedeniyle büyük uygarlıkların kurulduğu, insanların sıkça göç ettikleri topraklar olan bu verimli bölge, yerli halkın gelenlere karşı gösterdikleri endişeli tutum haricinde gezegen tarihinin en barışçıl bölgesi olmuş. Büyük bir uygarlık ve kültürel zenginlik yuvası haline gelen topraklar belki de en değerli yerler olarak biliniyor. Ne yazıktır ki her şeyin bir sonu var. Sartiaar’daki oyunun kuralları değişmek üzere.

Elbette bu beş karakter arasından yapacağınız seçim oynayış tarzınızı etkileyecek. Kimi daha hırslı kimi daha saldırgan olan bu tiplerin ayrıca farklı etkileri olan silahları da olacak. Ayrıca bu liderler haritanın farklı coğrafi özelliklerini taşıyan ayrı beş bölgesinde bulunacaklar. Avantajlar ve dezavantajlar sağlayan bu yerlerden etkili bir şekilde yararlanan oyuncu rakiplerini daha kolay yenebilecek. Savaşın kaderini değiştirebilecek bir diğer önemli konu da karakterlerin silahı kalmadığı veya özel durumlarda kullanabileceği saldırı ve savunma hamleleri. Bunlar da rakipleri ciddi stratejik çıkmazlara sokup ciddi hasarlar vererek savaşın gidişini bir anda değiştirebiliyor. Oyunda zaman ve teknoloji ilerledikçe daha tehlikeli silahların üretimi mümkün olacak. Çok güçlü kitle imha silahları ve sizi başından kaldırmayacak güzellikte esprili silahlarla karşılaşacaksınız. Neticede her rakibin zayıflıkları ve üstünlükleri oluşturacağınız stratejileri etkileyecek.

Tags: kriz kayıp topraklarda savaş, PC, Strateji Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts