Dungeon Lords

Dungeon Lords

Aralık 3, 2019 0

Role Playing (Rol yapma oyunları) neden sevilir? Tek ve kesin bir cevap vermek güç. İlk olarak oyuncuya sunulan özgürlük düşünülebilir. Oyuncu sadece düz bir çizgide gitmek istemez, karar vermek ister. Vereceği kararların geleceğini etkilemesini ister. Bir başka neden de karakteriyle bütünleşmek olabilir. Hemen her role playing yapımında oyuncu kendine yakın gördüğü karakteri seçer ya da yaratır. Böylece hayali dünyanın içine kendini yerleştirmiş olur. Tüm bu güzelliklerin yanında bir de türün meraklısı olmayanlara sıkıcı gelen noktalar vardır. Detaycılığa fazla özen gösterilmesi, hikayenin oldukça kapsamlı olup, konuşma balonlarının büyümesi özellikle yeni nesil oyuncuları sıkar. Durum böyle olunca Role Playing ile aksiyonun karışımı yeni bir tür çıkar orataya. Diablo 2 ile başlayan ve adı bir türlü konulamayan; kimilerine göre Hack’n Slash, kimilerine göre aksiyon RPG olan bu oyunlar satış rekorlarını alt üst eder. Diğer taraftan terazinin RPG kısmına biraz daha ağırlık koyarak önce Dungeon Siege, ardından Neverwinter Nights gibi oyunlarla, iki zıt kutuptaki oyuncu topluluğunu tek bir noktada birleştirmeye çalışırlar.

Bu yılın sonuna doğru çıkacak olan Dungeon Lords da bahsettiğim bu türün son örneği yani; aksiyon ağırlıklı Role Playing oyunu. Wizards & Warriors’ın yaratıcısı, yapımcı ve yazar, D.W. Bradley’in imzasını taşıyan ve yapımcı Heuristic Park’ın 2 yıldır üzerinde çalıştığı bir proje. Özellikle yeni geliştirilmiş savaş sistemi, Dungeon Lords’a epey hayran kazandıracak gibi duruyor.

Aksiyon ve RPG’nin mükemmel karışımı.

Yapımcıların özellikle üzerinde durdukları konu; detaycı RPG’ciler ile kan ve dehşet isteyen aksiyoncuları tek bir noktada birleştirmek. Bunun için işe öncelikle kafa karıştırmayan bir karakter yaratma ekranı ile başlayacaklar. Altı ana ırk arasından kendimize en uygun olanını seçeceğiz. Elf, insan ve cüce seçenekleri dışında, Urgoth; büyük ve iri savaşçı, Wylvan; kurt insan karışımı bir karakter ve Thrall; küçük sessiz ve hain bir savaşçı olacak. Yine fazla derinlere inmeyen skill dağıtma ekranının haricinde, alt sınıflar ve ırklar bulunmayacak. Hangi ırktan karakteri seçersek seçelim, mutlaka büyü yapabileceğiz. Elbette her ırkın kendine has büyüleri olacak. Kimi büyüler ise her ırkta olmasına rağmen kullanım hızı ve verilen hasarlar farklı olacak.

Ana senaryonun ise iki temel kısma ayrıması düşünülüyor. Birincisi; oyunu bitirebilmek için yerine getirmek zorunda olduğumuz ana questler (görevler), diğeri ise; yol boyunca karşılaştığımız insanlardan aldığımız kişisel görevler. Bu kişisel görevler oyunu bitirmek için gerekli olmadığından tamamlamak zorunluluğu taşımıyorlar ancak her birinin sonunda etkili silahlar ve kesilen yaratıklardan elde edilen experience (tecrübe) puanları, yan görevlerin çekici olmasını sağlayabilir.

Tags: Aksiyon, dungeon lords, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts