Dungeon Lords

Dungeon Lords

Aralık 3, 2019 0

Hiç şüphesiz rol yapma oyunları, insanların ilgisini bir hayli çekiyor. Gerçekte asla olamayacağımız karakterlerin görüntüsüne bürünmek, doğa üstü yeteneklerle düşmanlarınızı hiç korkmadan, birer birer yok etmek… Bazen bir büyücü olup, bir kaç karizmatik mimik ve yetenekli parmaklarımızı konuşturarak, fanilere korku salarken, bazen bir savaşçı olup, baltanın sadece ağaç kesmeye yaramadığını kanıtlamak! Bunlar sadece sınırları hayal gücünün sınırlarıyla doğru orantılı olan, bilgisayar teknolojileriyle can bulacak karakterler. Kuşkusuz oldukça ilgi çekici oldukları su götürmez bir gerçek. Hal böyleyken oyuncuların talepleri de, bu karakterlerin sıklıkla bir arada kullanıldığı, RPG türünde birleşiyor.

Heuristic Park’ın yapımcılığını üstlendiği Dungeon Lords’da, RPG türünün müdavimi olan kitle için hazırlanmış. Daha önce Wizards&Warriors’u yaratan firma, şimdi DL ile şanslarını deniyor. Bakalım pek de deneyimi olmayan bu firma, nasıl iş çıkarmış?

Lord’un zindan da ne işi var?

Öncelikle oyunun konusundan bahsedelim. Galdryn of the Meadows, ölümcül bir komplo sonucunda öldürülür. Dostu Lord Davenmor, şimdi jem ülkesini karanlık güçlerden korumalı, hem de Lord Barrowgrim’in ordusunun saldırılarına karşı koymalıdır. Lord Davenmor, saldırıları engellemek için kızını, Lord Barrowgrim ile evlendirmek ister ancak onun gönlü başkasındadır. Kızın ortadan kaybolmasından sonra Davenmor, Barrowgrim’i çökertmek üzere bir ordu hazırlar. Buradan itibaren, Dungeon Lords’un nefret, ihanet, intikam ve aşk öğeleri içeren maceraları başlar.

Aslında hikayenin özü, tıpkı her oyunda olduğu gibi, iyi ve kötünün mücadelesini konu alıyor. Hatta bu durumu, oyunun başındaki şık video ile oyuncunun beynine adeta kazımışlar. Video da, mavi ve kırmızı renklerde giyinmiş iki büyücünün mücadelesini izliyorsunuz. Oldukça şık modellenmiş karakterler ve başarılı büyü efektleri ile adeta film tadında, kısa bir aksiyon sahnesi izliyorsunuz. Ak sakallı, mavi elbiseli büyücü, kendisine göre daha genç fakat şeytani duran, kırmızı elbiseli büyücü karşısında zor anlar yaşıyor. Bu kısa videonun sonunda ise gülen taraf, kırmızı elbiseli büyücü oluyor.

İlla önce ayarlara bakacağım

Alışkanlığım dolayısıyla ilk olarak “Options” ekranına giriyorum. Burada yapacağımız ayarlar oldukça sınırlı. Özellikle görüntü ayarlarının çok daha fazla olmasını umardım. Çünkü oyuna girdiğimizde adeta şok yaşıyoruz! Öyle ki oyun gerçekten iyi bir sistem gerektiriyor. Aksi halde takılmalara maruz kalacağınız muhtemel. Oyuna ilk olarak karakter yaratarak başlıyoruz. 6 ırk arasından dilediğimiz karakteri seçtikten sonra, elimizdeki puanları, yarattığımız karakterimizin yeteneklerine dağıtıyoruz. Ardından oyunun başlangıç videosu giriyor devreye, hemen arkasından da kendimizi ormanda buluyoruz!

Artık kontrol bize geçiyor ve ilk olarak dikkatimizi grafikler çekiyor. Ayrıntılı hazırlanmış grafikler başarılı. Ancak gelin görün ki hareket etmeye kalktığımızda, sistemi adeta kilitliyor. Adımlarımız bir çok yükleme dolayısıyla kesik kesik ilerliyor. Açıkcası ofiste kullandığımız sistem, yapımın önerilen sistem gereksinimleriyle neredeyse aynı. P4 2.4 GHz işlemciye sahip, 512 MB RAM’li ve 128 MB GeForce FX5700LE ekran kartı ile beklediğimizden çok daha düşük bir performans aldık. Hal böyle olunca, oyunu direk olarak kayıt edip, tekrar ayarlara dönmek üzere oyundan çıktık. Anlayacağınız grafik vb… ayarları, oyun içindeyken değil, çıkıp menüden yapıyorsunuz. Böylelikle, yapımın atmosferinden bir nebze olsun uzaklaşıyorsunuz. Grafik ayarlarımızı aşağıya çektikten sonra oyuna bir kez daha giriyoruz. Sonunda oynanabilir kıvama gelmiş olan Dungeon Lords’un grafiklerindeki düşüş, kısa sürede fark ediliyor.

Tags: Aksiyon, dungeon lords, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts