İnsan vücudu bütün bir mucize

İnsan vücudu bütün bir mucize

Aralık 5, 2019 0

Gamze, tüy yaradılışı, karnın guruldaması, kellik, aksırma… Bedenimizle alakalı öğrenmediğimiz pek çok şeye bilimsel cevapları merak ediyor musunuz?

İnsan neden güneşe bakınca aksırır? Üşüyünce neden tüylerimiz diken diken olur? Gamze nasıl oluşur. Erkekler neden kel kalır? Göz çapağı nasıl oluşur? Erkeklerin neden memesi vardır? Yemekten sonra uykumuz neden kazanç? Banyodan sonra tenimizin beyazlayıp buruşmasının neden nedir?..

Vücumuzla alakalı merak ettiğimiz yukarıyadaki gibi pek çok sual var. Tübitak bilim Dergisi’nin resmi web sitesinde “Merak Ettikleriniz” kısmında tam bu suallere bilimsel cevaplar almak muhtemel. TÜBİTAK’ın işte çok merak edilen bu suallere verdiği cevaplar:

İNSANLAR NEDEN GÜNEŞE BAKINCA AKSIRIR?

Aksırmadan mesul yapı olan trigeminal asap, aynı zamanda gözün dış yüzeyindeki korneayla da ilişkili. Aksırdığımızda gözlerimizin yaşarması, bunun neticelerinden biri. Güneş ışığı gibi parlak bir ışıkla karşılaşıldığında bazı insanların aksırmasının da, bu asabın uyarılması neticesinde asıllaştığı düşünülüyor. Ancak, herkeste ve her zaman görülmeyen bu vaziyetin reel sebebi için doğruluğu ispatlanmış bir açıklama henüz getirilmiş değil.

GAMZE OLUŞUR?

Gamzeler, tenin alt tarafta ve daha derinde bulunan dokulara yapışması sebebiyle oluşur. Bağ dokunun bir parçası olan ten altı yağ dokusu, teni ve daha altta bulunan adale dokuyu bir arada meblağ. Olağan olarak zati, portakal kabuğu eşi pütürlü bir görüntü gözümüze çarpar. Yağ dokunun yüzeye doğru çıkması veya pütürlerin boyunda farklılık olması sebebiyle de gamzeler ortaya çıkar.

İnsan vücudu bütün bir mucize

İNTERNETHABER

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, İnsan bedeni tam bir mucize, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts