İngiliz Polisi Uyuşturucu Basmaya Gitti, Bitcoin Buldu

Mayıs 28, 2021 0

Batı İngiltere’de polisler 18 Mayıs’ta, dışarıdan bakınca her açıdan uyuşturucu çiftliğine benzeyen bir yere baskın yaptı. Birinci bakışta yalnızca kuru otlarla çevrilmiş ve ortasında büyük bir depo bulunan bu yerde uyuşturucu üretilip paketlendiğini düşünülüyordu fakat durum hiç de o denli değildi.

Dün yapılan açıklamaya nazaran etraf binalardan çokça şikâyet alan yere girildiğinde etrafta hiç uyuşturucu yoktu. Yalnızca çokça havalandırma borusu ve bir sürü kablo bulunuyordu. Süreçlerin içeride gerçekleştiğini düşünen polis grupları deponun kapısından girdiği anda şaşkınlığa uğradılar. Bu depo aslında uyuşturucu için değil Bitcoin için hazırlanmıştı. İçeride uyuşturucu bulma ümidi ile gelen polisler, yaklaşık 100 adet Bitcoin makinesi ile karşılaştı.

Tarlada aslında Bitcoin kazılıyordu:

Sandwell Emniyet Müdürü Jeniffer Griffin, yaptığı açıklamada “Katiyen beklediğimiz şey bu değildi. Daha evvel polis gruplarımız yalnızca bir defa kripto madencilik için tutulmuş bir depo buldu. Bizim için pek alışılmış bir şey değil” dedi.

Her ne kadar Bitcoin madenciliği yasal bir iş olsa da polisler, yaptıkları baskında bu deponun yakındaki binaların elektrik çizgilerinden devasa ölçülerde kaçak elektrik kullandığını tespit etti. Bu sebeple yaklaşık 100 adet makineye el koyan polisler, bu makineleri yakın vakitte vermeye pek de niyetli değiller.

Yetkililer ne kadar kaçak elektrik kullanıldığını açıklamadı. Lakin iddia edildiği üzere bu ölçü epeyce fazla. Tek bir makineyi çalıştırmak için bile epeyce fazla elektrik gerekiyor. Kripto para madenciliğinde kullanılan makinelerin yıllık elektrik tüketiminin büyük bir kısmınının çalıntı elektrik ile karşılandığı ve bu ölçülerin ziyadesiyle ödeneceği belirtildi.

Polisler baskın sırada depoda bulunan kimseyi tutuklamadı. Lakin deponun sahibinin bu olaydan canının çok sıkkın olduğu ve daha da çok sıkılacağı bir gerçek. Ancak her gün artan kripto para fiyatlarına bakacak olursak bu cezalar onu pek de etkilemeyecek üzere duruyor.

Tags: Deği̇l, Depo, Elektrik, polis Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts