Google Fuchsia OS işletim sistemini yayınladı! Artık Android’e ne olacak?

Mayıs 26, 2021 0

Google‘ın uzun bir müddettir Fuchsia OS üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Yeni işletim sistemi olacak olan Fuchsia OS kanadından maalesef ki ses soluk çıkmamıştı. Unutulan ve rafa kaldırıldı denilen Fuchsia OS bugün sürpriz bir halde karşımıza çıktı. Google, yeni işletim sistemini resmi olarak kullanıcıları için indirime sundu.

Fuchsia OS çıktı!

Yeni işletim sisteminin birinci sürümü, akıllı bir hoparlör olan akıllı ekranlı Nest Hub için mevcut durumda. Birinci etapta daha çok IoT aygıtlara gelecek olan bu işletim sisteminin, Android’in yerini almayacağını düşünüyoruz. Google muhtemelen IoT ve giyilebilir aygıtlarında bu işletim sistemini kullanacak.

Google’ın yeni işletim sisteminde Linux çekirdeğini kullanmayarak neyi amaçladığı ise şimdi bilinmiyor. Anlayacağınız internet devi farklı bir şeyler denemeye niyetli.

Büyük olasılıkla, şu anki durumunda, Fuchsia OS sadece birtakım fonksiyonları ve yetenekleri test etmek için bir platform pozisyonunda olacak. Bu platform geliştiriciler için de değişik olacak.

2016 yılında geliştirmeye başlanan ve Linux’u terk ederek Zircon çekirdeğini kullanan bu işletim sistemi bölüme yeni bir soluk kazandırabilir. Bu vakte kadar gördüğümü işletim sistemleri aslında Linux tabanlıydı. Lakin Google aykırı köşe yaparak Zircon’a geçiş yapması değişik sonuçlar doğurabilir. Şimdi emekleme basamağında olan Fuchsia OS, iddialarımıza nazaran Huawei’nin Android forku olan HarmonyOS’e rakip olacak.

Akıllı aygıtlarda kullanılacak olan Fuchsia OS’in gelişimine nazaran Android’in yerini alabilmesi kelam konusu. Fakat bu gelişim çok süratli olmayacak. İddialarımıza nazaran gelişim süreci için 2-3 yıla gereksinim duyulacak.

Tags: google, İçi̇n, İşleti̇m Si̇stemi̇, yeni Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts