Fotoğrafta Çözünürlük Nedir

Ekim 2, 2019 0

Fotoğraflarda temel olarak piksellerden oluşan bir görüntülerdir. Sıklıkla duymakta olduğumuz fotoğrafta çözünürlük nedir, konusuna detaylı bir şekilde yazımızda yanıtlar bulabilirsiniz. Fotoğraflarda karşımıza çıkmakta olan Megapiksel ifadesi ise fotoğrafı oluşturan alandaki toplam piksel sayısıdır. Günlük kullanımlar için çözünürlüğe daha fazla önem vermesi anlamında oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mesela aynı konunun genel olarak 10 Megapiksellik bir fotoğrafıyla 5 Megapiksellik fotoğrafı arasında bulunan detaylar anlamında fark bulunmaktadır. Özellikle baskıda kaliteli sonuçlar elde edilmek isteniyorsa belli bir çözünürlüğün üstündeki fotoğraflar tercih edilmelidir.

Bilhassa fotoğraflarınızı saklamak gibi bir düşünceniz varsa sizlere önerimiz elinizdeki cihazın en yüksek çözünürlüğünde çekim yapmanız yönünde olacaktır. Bu sayede ise ilerde kaliteli fotoğraflara kolaylıkla sahip oluna bilinir.

Örneğin; 1 Megapiksellik bir fotoğraf evet bugün işinizi görebilir ama 5 yıl sonra çok fazla yetersiz kalır. Özellikle detay anlamında ise 1 Megapiksel kesinlikle yeterli olmamaktadır. Çözünürlük önemli bir konu olsa dahi bir fotoğraf makinesinin kalitesini belirten tek kavramdan ibaret olmamaktadır. Ama yine de ürün satın alırken mümkün olduğu kadarıyla yüksek çözünürlüklü seçeneklere yönelmenizde fayda vardır.

Pek çoğumuzun bildiği gibi resimler piksellerden bir araya gelmiş renkli karelerin birleşmesiyle meydana gelen renkler bütünüdür. Bu piksellerin inç başına sayısı da resmin çözünürlüğünü veya farklı bir deyişle kalitesini belirlemektedir. Yazımızda fotoğrafta çözünürlük nedir konusunu detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Aradığınız ya da ulaşmak istediğiniz bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Tags: fotoğraf kalitesi, fotoğraflarda çözünürlük Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ