Windows’ta Toplu Dosya İsmi Nasıl Değiştirilir

Ekim 2, 2019 0

Windows işletim sistemini kullananların oluşturdukları klasörler ve dosyalarını istedikleri şekilde oluşturarak bunları isimlendirmeleri sayesinde, herhangi bir karışıklığın önüne geçilmesi sağlanmıştır. Fakat bazı uygulamalar ise amaçlarına uygun olacak şekilde dosya isimlerini, kendiliğinden otomatik olarak oluşturmaktadır.

Bu durum bazen karışıklıklara sebep olabilmektedir. Çünkü Windows’ta kullanılan dosyalar kopyalandığında veya başka cihazlardan alınan dosyaların isimleri aynı olabilmektedir.  İşte bu karışıklığın önüne geçebilmek için eski dosya isimlerini topluca değiştirmemiz mümkündür.

Windows’ta toplu dosya ismi nasıl değiştirilir? Bunu kısaca anlatalım. Toplu olarak birbiri ile ilgili dosyaların adlarını sıralamak, onların daha sonra bulunması ve kullanılması açısından kullananlara çok kolaylık sağlar.

Windows’ta toplu dosya ismi nasıl değiştirilir sorusunu, iki farklı şekilde cevaplandırabiliriz. İlk olarak isimlerini değiştireceğimiz dosyaları aynı klasöre toplamamız ve tümünün seçimini yapmamız gerekmektedir.
Mesela resimlerinizi adlandırmak istiyorsak farklı isimlerde olan fakat aynı konu ile ilgili dosyaların tümünü seçmek için “Ctrl+A” ya basalım sonra “F2” tuşuna bastığımızda, ilk dosyanın adını değiştirmek için hazırız. Mesela buna “spor fotoğraflarım” adını verdiğinizde tüm seçili dosyalar “spor fotoğraflarım 1, spor fotoğraflarım 2” şeklinde otomatik olarak sıralanmış olacaktır.

Aynı işlemi mouse ile de tüm dosyaları seçip, sağ tuşa tıkladığınızda “Ad Değiştir” seçeneği ile de yapabiliriz. Diğer bir yol ise dosya türlerine göre uygulamaların ayarlarına girip, otomatik olarak dosya adı verilmesini sağlamanızdır. Mesela Excel dosyalarının adlarını “işlemlerim” olarak verdiğinizde, kaydettiğiniz her dosya sıralı olarak adlandırılır.

Tags: toplu dosya ismi nasıl değiştirilir, windows Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts