Football Manager 2009

Football Manager 2009

Aralık 4, 2019 0

Football Manager yıllardır hayranlarını bilgisayar başında sabahlara kadar oturtan bir yapım. Her sene yeni özelliklerin olacağı vaatleriyle sonbaharda gelir. Söylenenler gerçekleştirmiş ya da gerçekleştirilememiş, çoğu kişi için fark etmez. Kimileri sadece teknik direktör olabilmenin güzellikleri sanal ortamda da olsa yaşamak isterken; kimileri kupalar kazanmanın, şampiyonluklar yaşamanın verdiği keyfi tatmak ister. İşte o kişiler için yeni bir Football Manager sezonu açılmak üzere. Şimdilik ise deneme sürümü ile yetinmek durumundalar.

Öncelikle demonun içeriğinden bahsedelim. Demoda “İngiltere, İskoçya, Fransa, İspanya, Portekiz, İtalya, Norveç, Danimarka, İsveç, Brezilya, Arjantin ve Endonezya” liglerinden bir takımı seçerek 6 ay yönetme imkanına sahibiz. Fakat takım seçerken kayıtlı oyununuzu tam sürümde de kullanabileceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız. Böylece 6 aylık emekleriniz de boşa gitmeyebilir. Oyunun demo versiyonunu incelediğimizden, sadece yeniliklerden bahsetmenin yeterli olacağını düşünüyorum. Tam anlamıyla bir inceleme ise tam sürümde olacaktır.

Maç motoru

Öncelikle senelerdir yapılsa iyi mi olur yoksa kötü mü olur diye tartışılan 3 boyutlu maç motorundan bahsetmek istiyorum. Aslında sizlere bunu söyleyenin ben olmasını istemezdim, ama mecburum. 3D maç motoru tam bir hayal kırıklığı. Hemen herkesin oynadığında bana hak vereceğinden eminim. Kesinlikle ilk maç bitmeden önce ben yuvarlak adamlarımı özledim diyeceksiniz. Oyuncuların çok garip davranmasının yanı sıra, animasyonlar çok kötü. Hatta animasyonlar yok. Yere düşen bir oyuncunun anında ayakta oluşunu gördükten sonra siz de böyle düşüneceksiniz. Bunun yanı sıra, acaba 2D maç motorundaki ilginç hatalar, garip gol kaçırmalar 3D maç motorunda nasıl görünecek diye merak ediliyordu. Olduklarından çok daha ilginç ve garip; hatta komik görünüyorlar. Bu nedenlerden dolayı 3D maç motoru hiç yapılmamış gibi bahsedeceğim.

Gelen en değişik yeniliğin pozisyonlar ileri ya da geri sarabilme imkanı olduğunu söyleyebilirim. Geri sarabilmeyi anladık, pozisyonu tekrar izlemek isteyebiliriz de, ileri sarmak sanki maç daha önceden oynanmış da tekrar izliyoruz gibi bir izlenim verir. Sanırım tek yararını çok acelemiz olduğunda göreceğiz. Genel anlamda bakarsak maç motorunda pek bir değişiklik göremiyoruz. Komik defans hataları devam ederken, orta sahadan kaleciye pas atan oyunculara da sıkça rastlayacağınızı söyleyebilirim. Bunun yanı sıra özellikle kanat oyunculara atılan ara paslarda bir artış olduğunu belirtebilirim. Ayrıca uzaktan atılan şutlar da sıklaşmış. Maç motorunu eklenen bir diğer özellik ise ortada bulunan bar. Bu bardan maçta hangi dakikalarda önemli pozisyonlar olmuş, hangi dakikalarda oyuncular kart görmüş ya da ne zaman gol olmuş gibi bilgileri görebiliyoruz. Bunun yanı sıra, top ayağında olan oyuncunun yorgunluk derecesi de sağ ve sol alt köşede bizlere gösteriliyor. Bu sayede hangi oyuncumuzun yorulduğunu görmek için maç detaylarına girmemize gerek yok.

Tags: football manager 2009, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts