Football Manager 2005

Football Manager 2005

Aralık 4, 2019 0

Hatırlarsınız, geçenlerde SI Games ile Eidos arasındaki kadim CM kardeşliği bozulmuş ve iki firma “Al isim hakkını, ver kaynak kodlarımı ve oyuncu datalarımı” diye bir nevi mal paylaşımı yaparak yollarını ayırmışlardı. Bu paylaşımda bildiğiniz gibi isim hakkını Eidos almış ve Beautiful Game Studios ile anlaşarak CM5’i duyurmuştu, o da kısa bir süre içinde piyasada olacak. Bizim konumuz olan Football Manager 2005 ise SI Games’ in Sega ile yaşadığı aşkın bir meyvesi.

Birinin adı, diğerinin yapımcısı farklı olsa da piyasaya iki tane CM altyapılı menajerlik oyunu giriyor. Hangisini baş tacı yapacağız açıkçası tahmin etmek güç. Belki de CM severler bu iki oyunla “Yenilikçiler” – “Gelenekçiler” diye ikiye ayrılacaklar. Football Manager (FM) 2005’in, bugün itibariyle Avrupa’nın birçok gelişmiş ülkesiyle aynı anda ülkemizde de çıkmış olması tabii heyecan verici. Zannedersem ilk defa bir orijinal oyun tam çıkış tarihinde elimizde bulunuyor. Oyunun yapımcısının Sİ Games olması da bizim için önemli. SI Games; 1992’den bu yana çıkan 13 CM oyunun yapımcısı ve başlarında da bu sefer SEGA gibi büyük bir şirket var. Ancak bu oyunu CM’nin devamı olarak görmek şimdilik hata olabilir. Çünkü Cm5’de yakında piyasada olacak. Eidos’un yapacağı işleri de yabana atmamamız lazım. CM5’de piyasaya çıktığı zaman oyun dünyası daha önce hiç görülmemiş bir çekişmeye sahne olacak.

Championship Manager VS Championship Manager

Önceki paragrafın başında belirtmiştim, FM 2005 CM altyapısı üzerine kurulmuş bir oyun. Yani oyunun oynanış biçiminde ve oyuncuların datalarında köklü bir değişim yok. Oyunun genel yapısını çoğumuzun bildiğini varsayıyorum. Bu yüzden yazının çoğunda FM 2005’in, CM altyapısına kattığı yeniliklerden bahsedeceğim. Eğer yeni bir CM fanatiği adayı iseniz eski oyunların yazılarına göz atabilirsiniz.

Takımımı seçip oyuna başladığımda fark ettiğim ilk şey arayüzdeki değişiklik oldu. FM 2005’te o bildiğimiz klasik tasarımdan eser yok. Menülerde mor ve yakını renkler kullanılmış ve yerleriyle bayağı oynanmış. CM serisinde sağ altta bulunan aksiyon menüsü sol tarafa daha geniş bir yere alınmış. Demoyu oynayan herkes bu menünün sol tarafta olmasını yadırgamıştı. Çünkü işlerimizi sağ tarafta yapınca bir anda sol taraftan onay vermek zaman kaybı yaratıyor. CM serilerinde sol tarafta bulunan continue, Legues & cups vb butonlar da üst tarafa alınmış. Neyin nerede olduğunu kafanıza yerleştirmeniz biraz zaman alacak ancak birkaç saat sonra eliniz doğru yerlere gitmeye başlayacak. Bu konuda gördüğüm hatalara ilerde değineceğim. Unutmadan üst barın içine bir de arama motoru konulmuş. Bu anlattıklarım oyuna girer girmez etrafı gözünüzle bir kolaçan ettiğiniz zaman göreceğiniz değişiklikler. Şimdi geçelim esas yeniliklere.

Hadi kızlar FM’ye

FM 2005, de oyuncu datalarına baktığımızda ilk dikkat çeken oyuncuların vesikalıkları oluyor. Türk futbolculardan tanıdık sadece bir –iki tanesinin resimleri bulunuyor, Avrupa’nın süper starlarının ise genelinin resimleri eklenmiş. Resimleri dışında oyuncu dataların pek değişiklik olduğunu söyleyemem. Ama zekalarındaki gelişme gözden kaçmıyor. Gerçek hayatta olduğu gibi kötü giden işlerde veya verilmiş kötü bir demeçten sonra hemen tepkilerini koyuyorlar ve takım içinde huzursuzluk doğabiliyor. Aynı şeklide verdiğiniz olumlu demeçlerden dolayı sizinle gurur duyabiliyorlar. Bu tepkiler ya da destekler yönetimden de gelebiliyor.

Tags: football manager 2005, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts