Elastik dayanabilir sırça üretildi

Elastik dayanabilir sırça üretildi

Aralık 4, 2019 0

Cep telefonu ve televizyon ekranlarıyla, bilgisayar monitörlerinde kullanılabilecek elastik dayanabilir sırça için Alman Tescil Dairesi’ne müracaat yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç önderliğindeki takım, takribî 1 sene süren çalışmalar sonunda elastik dayanabilir sırça üretti. cep telefonu ve televizyon ekranlarıyla, bilgisayar monitörlerinde kullanılabilecek elastik dayanabilir sırça için Alman Tescil Dairesi’ne müracaat yapıldı.

Mevcut teknolojiyle son zamanlardaki televizyon ekranlarının hafif esnetildiğini belirten Prof. Dr. Arpaç, fazla esnetilme vaziyetinde sırçanın kırıldığını söyledi. Kendi geliştirdikleri sistemde ise 1- 2 mikron kalınlığındaki sırça filmi folyo üzerine uyguladıklarını, folyonun sırçanın oksijen ve nem iletkenliğini sıfıra indirdiğini, bunu OLED Organik Işık Yayan Diyot yüzeye uygulayıp rulo hale getirilebilen sırça elde ettiklerini açıkladı.

İstenildiği kadar esnetilse dahi kırılma tehlikeyi olmayan bu mahsulün son yarıyıldaki elektronik aygıtlarda rahatlıkla kullanılabileceğini kaydolan Prof. Dr. Arpaç, 3 Japon şirketiyle de görüşmelere başladıklarını söyledi. Prof. Dr. Arpaç, “Polimer yüzeyin oksijen ve nem iletkenliğini sıfıra indirgediğimiz için bu sırçayı televizyon ekranında ya da cep telefonu ekranında uygulayarak dayanabilir bir ekran yapabiliyorsunuz. Bu çok ileri teknolojiyle yapılan bir çalışma. Şu an elde ettiğimiz folyonun başlangıcı 1 santimetre ile başladı. Yavaş yavaş geliştirdik, bugün A4 formatında bir ekran oluşturabiliyoruz. Şimdi bunun laboratuvar seviyesinden çıkıp fabrika seviyesine sokulması gerekli” dedi.

Dünyada bazı işletmelerin sırça film sürüklemeye çalıştıklarını aktaran Prof. Dr. Arpaç, “Onların prototipinde esneme muhakkak bir hududa kadar olmakta. Bir Araştırma Ve Geliştirme çalışmasının pratiğe dönüştürülmesi 5 senelik bir süreçtir. 5 sene sonra ancak bunun fabrika seviyesinde yapımına geçme bahtımız olabilir. Ama bizim hevesimiz 1 sene sonra geçmek. Ancak 5 sene içinde geçilebileceği daha realist olarak görülüyor” dedi.

Bu çalışmayla alakalı Alman Tescil Dairesi’ne müracaat ettiklerini de aktaran Prof. Dr. Arpaç, “Almanya’dan başlamak üzere öteki tescilleri de alacağız. Genellikle bu cins mahsullerin alıcıları yabancı şirketler oluyor. Biz yerli bir şirketle çalışmak isteriz” dedi.

Tags: Esnek Cam, Katlanabilir Cam, patent, Teknoloji, Televizyon Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts