e-kayıt, kayıt parasının önüne geçemedi

e-kayıt, kayıt parasının önüne geçemedi

Aralık 7, 2019 0

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Sami Özdemir, e-okul uygulamasının, ”kayıt işlemleri sırasında okul yönetimi tarafından zorunlu tutulan kayıt parası alınmasının önüne geçemediğini” iddia etti.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl başlatılan ve velilerin okula gitmesine gerek kalmadan, okul çağı gelen çocukların kayıt işlemlerini adres bilgilerine göre yapan uygulamanın, kayıt işlemleri sırasında para istenmesini engelleyeceği beklentisinin olumlu sonuçlanmadığını, okul aile birliklerinin, okulu görmeye giden velilerden bağış adı altında zorla para aldığını savundu.

Okullarda velilerle ”bağış pazarlığı” yapıldığını ileri süren Özdemir, şunları söyledi:

”Veliler, kayıt işlemlerinin otomatik olarak yapıldığını, okul yönetiminin şartlarının uyduğu halde çocuğunu kayıt etmeme gibi bir gücü olmadığını biliyor. Ancak kendisinden bağış adıyla para istendiğinde ”Bağış yapamayacağım” demesine rağmen zorlanıyor. Okulun yerine göre 250 liradan 2 bin liraya kadar para isteyen okullar var. Çocuğunun kaydı sistem tarafından yapılmasına rağmen kendisiyle bağış pazarlığı yapan okul yönetimine ters düşmemek için veli gönülsüz de olsa para veriyor. Sendikamıza ve bana bu konuda çok sayıda şikayet geldi.”

Özdemir, velilerin şikayetlerini İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan ”Alo Kayıt” hattına bildirdiğini öğrendiğini de ifade ederek ”Ancak ilgilenilmediğini söylediler” dedi.

-”HİÇ ŞİKAYET GELMEDİ”-

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise, ”445 56 66 numaralı Alo Kayıt Hattı’na kayıt dönemi süresince herhangi bir şikayet gelmediği” ifade edildi. Açıklamada ”Kayıt sistemiyle ilgili olarak Müdürlüğümüz ilgili birimi olan Alo Kayıt hattına günde yaklaşık olarak 15-20 veli telefonu gelmekte olup, bu telefonların bir kısmı bilgi almak amaçlı, diğer bir kısmıysa velilerimizin sistemden duydukları memnuniyeti belirten telefonlardır” denildi.

e-kayıt, kayıt parasının önüne geçemedi

Tags: e-kayıt, Güncel Teknoloji Haberleri, kayıt parasının önüne geçemedi, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts