COVID-19'a Karşı En Güçlü İlacın Hangisi Olduğu Açıklandı

COVID-19’a Karşı En Güçlü İlacın Hangisi Olduğu Açıklandı

Eylül 27, 2021 0

Takribî bir buçuk yıldır yaşamımızı etkilemeye devam eden ve bugüne kadar 4,55 milyonun yaşamın mâl olmuş COVID-19’u tamamlamaya yönelik araştırmalar yapılmalar devam ediyor. Milyarlarca doz aşının dünyanın dört bir yanına dağıtılmasının ardından bilim insanları, aşı ile birleştiğinde virüse karşı yüksek koruma sağlayacağını belirttiği COVID-19 ilaçları üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

Bugüne kadar hem ülkemizde hem de tüm dünyada en çok konuşulan ilaçlardan biri Remdesivir’di. Amerika Yiyecek ve İlaç Dairesi FDA tarafından COVID-19 rehabilitasyonunde kullanılmak üzere onaylanan tek ilaç olma özelliği taşıyan Remdesivir, Amerika merkezli biyofarmasötik şirketinin yapmış olduğu araştırmalara göre COVID-19’a karşı büyük koruma sağlıyor. 

Remdesivir, yoğun bakıma yatırılma oranını önemli miktarda eksiltiyor

remdesivir

Amerika Birleşik Devletleri Milli Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, daha önce Remdesivir hakkında yorum yapmış, ilacın COVID-19 rehabilitasyonunde net bir rehabilitasyonu olduğunu şu ifadelerle dile getirmişti; “Bilgiler Remdesiviri’n iyileşme süresi üzerinde net, önemli ve pozitif bir tesiri olduğunu gösteriyor.”

Fauci’nin söylediği laflar aylar sonra kanıtlandı ve Gilead Sciences Inc, Remdesivir’in COVID-19’a karşı hem erken dönem de ilerlemiş dönemdeki hastalar üzerinde tesirli olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamalara göre Remdesivir, COVID-19 nedeniyle yoğun bakıma yatırılma oranını %87 eksiltiyor. İlaç, ciddi enfeksiyon hastalarında işe yaradığı gibi aynı zamanda erken dönemde enfeksiyonun henüz fazla ayrılmadığı hastalarda da tesirli oluyor.

Tags: COVID-19'a Karşı En Güçlü İlacın Hangisi Olduğu Açıklandı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ