Championship Manager 2010

Championship Manager 2010

Aralık 4, 2019 0

Merlin’in Kazanı Stadyumu’ndan hepinize iyi akşamlar sayın futbolseverler. Stadyum bu akşam tarihi günlerinden birini yaşıyor dersem yalan söylemiş olmam. Tribünler tıklım tıklım, hınca hınç dolu ve neredeyse iğne atsanız yere düşmeyecek. Tribünleri dolduran binlerce Championship Manager (CM) taraftarı şarkılarla türkülerle takımlarını destekliyorlar. Ortalık sanki bir bayram havasına bürünmüş. Para atışına geçiliyor. Hakem parayı atıyor. Evet sayın seyirciler, tura geliyor. Tura geldi tura, şimdi onlar düşünsün.

Maç başlıyor

Öncelikle şunu belirtmek ve Eidos’a bir teşekkür etmek istiyorum. Uzun yıllardır futbol menajerlik oyunlarının Türkiye sınırları içerisinde ne kadar çok oynandığını bilmesine rağmen, hiç bir firma oyunu bizim ana dilimizde piyasaya sürmek gibi bir işle uğraşmamıştı. Şu anda elimde tutmakta olduğum CM 2010 ise tamamen Türkçe. Artık istediğiniz her şeyi didik didik edebilir, rahatlıkla okuduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu sebeple Eidos, benden büyük bir artı alıyor.

Firma CM 2010’u piyasaya sürmeden önce “Devrimlerle geliyoruz”, “Oyun dünyası yerinden oynayacak” gibi klişelerden uzak durdu. Çok fazla iddialı açıklamalar gelmedi. Ürün piyasaya sürülmeden önce yaptıkları kampanya ile yapımı İnternet üzerinden “İstediğini Öde” adlı bir sistem getirerek satın almanıza hak tanıdı. Bu güzel özellikle birlikte durumu 2-0’a taşıyan firma, bir de üzerine CM Season Live adında bir sistem daha getirdi. CM Season Live, 2009-2010 futbol sezonunun bazı noktalarında sizleri zorlayacak senaryoların indirilebilir olması demek. Örneğin geçen sezon Newcastle United, ligin bitimine 8 hafta kala Alan Shearer’ı teknik direktörlük görevine getirdi ve kümede kalma umutları vardı. Fakat gelin görün ki, attığı gollerle yıllarca takımı sırtlayan Alan Shearer, aynı başarıyı menajer olarak gösteremedi ve son 8 maçtan yalnızca 5 puan topladığı için Newcastle efsanesi küme düştü.

Championship Manager 2010 “Championship Manager 2010’da Türkçe dil desteği yer alıyor. Menüler ve içerik Türkçe olarak karşımıza çıkıyor.”
Şimdi, “O sezonun son 8 haftasında Newcastle United’ın teknik direktörlüğüne sizi getirsek, takımı kümede tutmayı başarabilir misiniz? ” sorusunun cevabı CM Season Live oluyor. O günün bütün sakatları, cezalıları ve olduğu gibi puan durumu bilgisayarınıza aktarılacak, takımın kaderi de sizin ellerinize bırakılacak. Oyunun sürekliliği adına oldukça başarılı bir hamle.

Kazanmak için durmadan mücadele et

Bütün bunların haricinde artık CM 2010 içine doğru kendimizi bırakıyoruz. Yapımı her açtığınızda karşınıza çıkan yükleme ekranı oldukça uzun sürüyor ve sıkıntıya sebep oluyor. Fakat sanırım burada CM, yükleyebileceği her şeyi yüklüyor ve bir daha oyun içerisinde asla uzun süreli bekleyişler yaşamıyorsunuz. Menüler oldukça akıcı ve en sevdiğim özellik, devam et tuşuna bastığınızda aynı zamanda tarih ilerlerken siz menülerde gezebilir, oyuncu arayabilir, taktiklerinizi yapabilirsiniz. Fakat oyunun belki de en büyük problemi buradan kaynaklanıyor. CM 2010, sanki Football Manager’ın bazı yerleri kırpılmış haline benziyor. Zaten menüler ve işlevleri neredeyse aynı olduğundan, FM oynuyorsanız eliniz çabucak alışacaktır.

Tags: championship manager 2010, PC, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts