Blair Witch

Blair Witch

Aralık 3, 2019 0

Çıktığı dönemde sinemaseverler arasında “Gerçek mi?” “Kurgu mu?” sorularını sorduran Blair Witch, son olarak geçtiğimiz yıllarda beyaz perdeye bir kez daha çıkmıştı. Filmin ana hikayesinde üç öğrencinin ormanda film çekerken kaybolduğunu görmüştük. Gerilim açısından izleyenler üzerinde güzel bir etki bırakan Blair Witch, diğer korku filmlerine nazaran daha farklı bir işleyişe sahip. Senaryosu yüzünden filmin ana karakterleri ile bire bir hikayeyi yaşatan film, belli kesimler tarafından oldukça beğenilmişti.

Blair Witch ön inceleme

Şimdi ise Blair Witch markasının ilk AAA oyunuyla karşı karşıyayız. E3 2019’da sürpriz bir şekilde duyurulan oyunun fragmanı, korku oyunlarını yakından takip eden oyuncuların ilgisini çekti. Teması sayesinde büyük bütçeli bir oyun olmaya oldukça müsait olan Blair Witch, filmlerinden farklı olarak oyununda başka hikayelere değinecek. Filmde gösterilen mekanların oyunda da olacağını açıklayan yapımcılar, hikayenin ve karakterlerin filmlerden bağımsız olacağının altını çizdi. Karanlık ormanların içerisinde elimizde kameramızla dolaşacağımız oyunda keşif öğesinin fazlaca bulunacağı söyleniyor. Hali hazırda ana karakterimizi polis olarak belirleyen geliştiriciler, dedektifliğin oyun içerisinde mekaniklere yedirileceğini açıkladı.

Blair Witch

Dedektiflik mekaniğinin oyun içerisinde nasıl gösterileceği ve bizim kontrolümüze nasıl verileceğini şimdilik bilmiyoruz. Ancak ilerleyen günlerde yayınlanacak oynanış videoları, oyunu yakından takip eden oyuncuların kafasındaki soru işaretlerini giderecektir. 1999’da yayınlanan filmin hikayesinden iki sene sonrasında geçen oyunun hikayesi, oyuncuları yine Black Hills ormanına sürükleyecek.

Yer yer psikolojik korku öğelerine de sahip olacağı açıklanan Blair Witch oyununu oynayan oyuncuların devamlı olarak baskı ve stres altında olacağı belirtildi. Yani bağımsız korku oyunlarında sıkça karşılaştığımız jump scare sahnelerine nazaran geliştiriciler, oyuncuları özenle kurgulanmış sesler, ortam tasarımları ve hikaye ile germek istiyor. Yer yer Alan Wake oyunundan ilham aldığını düşündüğümüz geliştiriciler, Outlast serisi sayesinde hayatımıza iyice giren kamera mekaniğini de oyuna eklemiş. Gerçi filmde önemli bir yeri bulunan el kamerasının direkt olarak Outlast oyunundan esinlendiğini söylemek yanlış olur.

Blair Witch

Hikayeyle birlikte Blair Witch evrenine odaklanmak istediklerini söyleyen geliştiriciler, filmlere gönderme yapmayı ihmal etmeyecektir. Şimdilik oyun hakkında fazla bilgi vermekten kaçınan Bloober Team ekibi, 30 Ağustos 2019 tarihinde oyunu yayınlayacağını duyurdu. Sadece PC ve Xbox One platformlarına çıkacak olan yapım, FPS kamera açısı sayesinde Resident Evil 7’nin üzerimizde bıraktığı etkiyi bırakabilir. Hikaye anlatımı ve oynanış mekanikleriyle korku oyunu seven oyuncuları tatmin eden Resident Evil 7, çıktığı dönemde adeta diğer korku oyunu geliştiricilerine ders vermişti.

Son dönemlerde pek fazla büyük bütçeli korku oyunuyla karşılaşmadığımız için Blair Witch bu seneye damgasını vuran yapımlardan bir tanesi olma potansiyelinde. Eğer korku ve gerilim temalı oyunlardan hoşlanıyorsanız, Blair Witch’i kesinlikle radarınıza almanızı öneriyoruz. Layers of Fear serisiyle kendini kanıtlayan Bloober Team, bu kez karşımıza daha büyük bir bütçeli yapımla çıkarak tam potansiyelini ortaya koyacaktır.

Tags: Aksiyon, Blair Witch, Bloober Team, Korku, Microsoft, PC, XBox One Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts