Bethesda’nın Yeni Oyunu Starfield Hakkında Tüm Bildiklerimiz

Haziran 20, 2021 0

Starfield’dan yeni rol yapma oyunu olarak bahsediyoruz, lakin oyunun ortaya çıkışı 2018 yılına ve hatta daha öncesine kadar dayanıyor. Birinci olarak 2018 yılında, The Elder Scrolls VI ile birlikte tanıtılan Starfield, Bethesda’nın sır üzere sakladığı bir oyundu. Tıpkı çok sevilen Skyrim üzere bir açık dünya rol yapma oyunu olacak olan Starfield, yeni fragmanıyla bizleri epeyce heyecanlandırmayı başardı.

Bethesda’nın uzun süren Fallout ve The Elder Scrolls serilerinin akabinde çıkaracağı birinci oyun olan Starfield, yalnızca bu sebepten bile oyun hakkında daha fazla şey görme isteğimizi körüklüyor. Bu içeriğimizde Starfield nasıl bir oyun olacak? sorusu başta olmak üzere daha birçok soruyu ortaya çıkan bilgilerle yanıtlamaya çalışıyoruz.

Starfield’ın birinci yayınlanan 2018 tanıtım fragmanı:

2018 yılında hayli kısa bir sinematik fragmanla duyurulan Starfield, birçok oyuncunun merakla beklediği bir imal. Starfield’ın yeni jenerasyon bir oyun olmasının yanı sıra Bethesda’nın Fallout ve The Elder Scrolls serisi haricinde 25 yılı aşkın bir müddetin akabinde çıkaracağı birinci özgün cihan ve oyun olacak. Bu kainatta, Constellation isimli hayatta kalmış son uzay kâşiflerinin ortasına katılıyor olacağız.

Starfield geliyor, ama öyküsü hakkında neler biliyoruz?

Starfield’ın kıssası ne yazık ki hâlâ tam bir kapalı kutu. Neyse ki son yayınlanan fragman ile bu kutunun kenarından köşesinden kimi şeyler yakalamayı başardık. Starfield günümüzden yaklaşık olarak 300 yıl sonra geçecek ve biz oyuncular olarak Constellation isimli bir tertibe dâhil olacağız. Constellation ise günümüzdeki NASA’ya benzetilebilir. Bunun yanı sıra Constellation birçok farklı uzay kaşifini bir ortaya getiren bir kurum olacak. Olağan bu tertip içerisinde misyon alan belli bir ana karakteri oynamayacağız.

Starfield, tıpkı Skyrim ve öbür The Elder Scrolls oyunları üzere çok fazla özelleştirmeye müsaade verecek. Bu sayede bize verilen Starfield cihanı içerisinde kendimize has karakterimizi yaratıp, dilediğimiz halde kıssayı şekillendirebileceğiz. Ayrıyeten oyunda dâhil olabileceğimiz tek küme Constellation olmayacak. Oyun içerisinde ilerledikçe birçok farklı kümeye dâhil olup kendi istediğimiz halde oyunda ilerleyebileceğiz. Bu nedenle tıpkı Skyrim’de olduğu üzere yüzlerle saat Starfield’ın başında oturmaya şimdiden hazır olmamız gerekiyor, zira Bethesda’nın başındaki isim Todd Howard’ın da dediği üzere Starfield bugüne kadar yapılmış en büyük uzay temalı rol yapma oyunu olacak.

Fragmanda görünen bir diyagramda uzay kâşiflerinin ne olduklarını bilmedikleri bir yapıyı keşfettiklerini görüyoruz. Fragman üzerinde inceleme yapan birçok kişi bu çizimlerde yer alan yapının antik uzaylı teknolojisi olduğunu düşünüyor. Yani bu da demek oluyor ki Starfield oynarken gizemli antik uzaylı teknolojilerini de keşfedebileceğiz. Hatta fragmanda, kamera bu antik uzaylı yapısını gösteren çizimlerin tam üzerindeyken anlatıcı; bulduğumuz kimi şeylerin, her şeyin kilidini açacak anahtar olabileceğini söylüyor. Bu nedenle antik uzaylıların oyundaki maksadımız ve ana kıssa ile hayli temaslı olduğunu düşünebiliriz.

Starfield nasıl bir oynanışa sahip olacak?

Öncelikle Starfield, tıpkı Skyrim ve Fallout 4 üzere hem birincil şahıs hem de üçüncül şahıs biçiminde oynanabilecek. Bunu fragmanda görmesek de Todd Howard oyunun bu türlü olacağını doğrulamış durumda. Howard’ın doğruladığı bir başka oynanışa tesir edecek öge ise karakter özelleştirme konusunda. Howard’ın açıklamalarına nazaran Starfield’da karakter oluştururken tıpkı Cyberpunk 2077’de olduğu üzere karakterimizin geçmişini de özelleştirebileceğiz. Bu özelleştirmeler ise hem oynanışı hem de öyküyü değiştirebilecek.

Howard’ın Starfield hakkında kurduğu bir öteki değerli cümle ise elbet “Uzayda geçen Skyrim” oluyor. Bu kelam aslında bize oyunun genel sınırları hakkında hayli bir bilgi veriyor. Bu kelama nazaran Starfield kozmosuna giriş yaptığımız andan itibaren Skyrim’de olduğu üzere büyük bir hürlük bizleri bekliyor olacak. Bu yüzden büyük ihtimalle oyunun ana öyküsünü es geçip yalnızca farklı gezegenleri ve bu gezegenlerdeki başka insanları, uzaylıları yahut yapay zekâya sahip robotları keşfederek bile oyunun başında onlarca saat harcamamız mümkün.

Starfield hakkında üstü kapalı bilgi veren bir öteki açıklama ise Bethesda’nın genel müdürü Ashley Cheng tarafından yapılıyor. Cheng, Starfield’ın bir “Han Solo simülatörü” üzere olduğunu söylüyor. Starfield’da tıpkı Han Solo üzere geminize atlıyor ve bir sürü eğlenceli şey yapıyorsunuz. Bu yüzden ana kıssanın es geçilip yalnızca keşif yaparak bile oyunda çok fazla şey görebileceğimizi varsayım edebiliyoruz.

Oyunda uzay gemisi savaşları görebilecek miyiz?

Starfiled’da uzay gemimizi bir nebzeye kadar denetim edebileceğimizi biliyoruz. Sonuçta bu derece büyük açık dünyaya sahip olacak oyundan Star Wars Jedi: Fallen Order’da olduğu üzere haritadan haritaya yalnızca sinematikle seyahat etmeyi bekleyemeyiz. Ama bu denetim ne dereceye kadar olacak? Şimdi hakkında bir bilgi olmasa da fragmanda gösterilen kimi ayrıntılar Starfield’da uzay gemimizle savaşlar yapabileceğimize işaret ediyor olabilir.

Fragmanın sonlarına gerçek gördüğümüz uzay gemisi konsolunda “Silahlar” manasına gelebilecek WPNS (Weapons) ibaresini görüyoruz. Bunun altında biri MISS yani roketler olmak üzere üç farklı silah listeleniyor ve bu silahların yanında HOT yazıyor, bu da silahların ateşlenmeye hazır olduğu manasına geliyor. Tüm bunların altında ise SHLD ibaresi bulunuyor. Büyük ihtimalle bu da kalkanları nitelendiriyor. Son olarak da bu silah ve kalkan göstergelerinin yanında bir adet Boost (Hızlanma) bir adet de Brake (Fren) göstergesi bulunuyor. Tüm bu ibareler ve göstergeler doğrultusunda oyunda belli seviyede bir uzay gemisi savaşı olabileceğini düşünüyoruz.

Starfield’ın yaratıldığı oyun motoru ve iddiası sistem ihtiyaçları:

Bethesda uzun yıllardır tüm Fallout ve The Elder Scrolls oyunlarında kullandığı Creation Engine isimli oyun motorunu kullanıyor. Starfield’ın son yayınlanan fragmanında gördüğümüz üzere ise yeni oyun Creation Engine 2 ile gelecek. Bu da demek oluyor ki Starfield sahiden de yeni nesile yaraşır görsellere sahip olacak. Aslında yeni yayınlanan fragman da bu motor ile oluşturulmuş durumda ve sahiden hoş görünen grafiklere sahip.

Sistem ihtiyaçları kısmına baktığımızda ise son vakitlerde çıkan Starfield ile karşılaştırıp iddiası bir sistem ihtiyacı sunabileceğimiz bir oyun ne yazık ki yok. Ama ortalama bir iddia yapacak olursak; büyük ihtimalle Starfield oynamak için en azından AMD Ryzen 5 2600 yahut muadil güçte bir işlemciye sahip olmak gerekecektir. Ekran kartı istikametinde ise en az 6 yahut 8 GB VRAM’e sahip bir ekran kartı bu oyunu akıcı bir biçimde oynamak için gerekli olacak üzere duruyor. Bu nedenle en azından RX 5700 XT serisi yahut GTX 1080ti serisi bir ekran kartına sahip olmak, Starfield tecrübenizi büyük ölçüde arttırabilir.

Starfield çıkış tarihi, geleceği platformlar ve geliştirme süreci:

Starfield aslında Bethesda’nın başındaki Todd Howard’ın çocukluğundan beri üzerinde çalıştığı bir konsept. Howard’ın açıklamalarına nazaran kendisi 1994 yılında bile Apple II bilgisayarının depolama alanı dolana kadar bu oyun üzerinde çalışıyordu. Daha sonradan Bethesda bünyesinde de Starfield konsepti birçok oyun üzerinde denendi ama teknik yetersizliklerden dolayı başarılı olmadı. Son olarak 2013 yılında Starfield’ın resmi olarak temelleri atılmış oldu ve 2018 yılında da oyun bizlere duyuruldu.

Starfield, Xbox özel oyunu olarak Skyrim’in 11.11.11 tarihli çıkışının tam 10 yıl akabinde 11.11.22 tarihinde Xbox Series S/X ve PC’de çıkış yapacak. Birebir vakitte Starfield birinci çıkış yaptığı günden itibaren Xbox Games Pass üzerinden de oynanabilecek. Todd Howard’ın dediğine nazaran stüdyo, çıkış tarihinden hayli bir emin. Yani çok büyük bir aksilik olmazsa 11 Kasım 2022 tarihinde Starfield’a kavuşmuş olacağız. Sizler Starfield hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve oyun hakkındaki beklentilerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: IGN, The Washington Post, PC Gamer

Tags: fragman, Olacak, oyun, Starfield, uzay Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts