Ancestors Legacy

Ancestors Legacy

Aralık 4, 2019 0

Daha önce, şiddet içeren sahneleri sebebiyle tepki çeken Hatred’ın geliştiricisi, Destructive Creation’ın yeni oyunu Ancestors Legacy, bizi orta çağın kanlı, acımasız tarihine geri götürüyor. Gerçek zamanlı strateji türüne yeni bir soluk getirmek isteyen Ancestors Legacy’nin hikaye modu, tür ile ilgisi olmayan oyuncuların da ilgisini çekebilir.

Ancestors Legacy İnceleme

Ancestors Legacy’nin hikaye modunda; Vikingler, AngloSaksonlar, Almanlar ve Slavlar olmak üzere dört farklı ülke karşımıza çıkıyor. Her ülkenin bir tarihi savaşını konu alan hikaye modu’nun İlk bölümü, 793 yılında başlıyor. Bir Viking reisi olan Jarl Ulf Ironbeard, diğer reislerle birlikte Lindisfarne manastırını yağmalamak için İngiltere toprakları Nortumbria’ya doğru sefere çıkar. Ancak, fırtınada yolunu kaybeden Ulf’un birliği, adanın diğer kısmında, Anglo-Saxon köyü, Bamburgh’a çıkartma yapar. Böylece, bir Viking birliğinin kontrolü de bizim ellerimize bırakılır. Bu tarz strateji oyunlarında bir hikayeye bağlı bir şekilde ilerlemek, oyunun size adım adım yapmanız gerekenleri söylemesi oyunun akıcılığını arttırmış.

Ancestors Legacy

Örneğin, oyunun başlarında liderini bul, daha sonra müttefiklerimne birleş, okçuları arkadan kıstır, kaynak bul gibi, mini görevlerle senaryoda adım adım ilerlemek, göreve bağlı kalmak, sizi bir amaca bağlarken, oyunu ne yapacağınızı bilerek oynamanızı da sağlamış. Hem de hikayenin içine girebilmenize olanak vermiş. Bu görevler bazen bir köyü yağmalama, bazen büyük bir birliğe  karşı, daha yeni ele  geçirdiğiniz  köyü  savunma, bazen  küçük bir birlikle  keşif gezisine çıkarak, birliğinizin ihtiyaçları için, kaynak bulma. Bazen de esir düşen müttefiklerinin izini ormanda sürme  gibi görevler olabiliyor.

Yeni ana görev aldığınızda oyun içi görüntülerle hazırlanmış ara videolar izleyerek, yapacağınız göreve de ısınmış oluyorsunuz. Bölüm sonlarında da oldukça hoş bir çizimle hazırlanmış olan animasyon filmleri, yeni bölümde nelerle karşılaşacağımız hakkında ipucu verirken, hikayeyle de bütünleşmenizi sağlıyor. Ancestors Legacy’nin hikaye anlatımında, ara sahneler seslendirmeler ve çizimler bolca kullanılmış.

Ancestors Legacy

Ancestors Legacy’de coğrafi koşulları kullanmak, savaş stratejisi geliştirmede kritik öneme sahip. Harita kullanımına hakim olmak, keşif yapmak ve özellikle uzun çalıları kullanıp düşmanınıza pusu kurmak, oldukça önemli. Ele geçireceğiniz yerlerin sıralamasını iyi planlamak, düşman saldırılarını farklı cephelerden savunmak zorunda kalmamak açısından kritik. Gece gündüz döngüsünün olduğu Ancestors Legacy’de gece ve gündüz döngüsüyle birlikte geliştireceğiniz stratejiler de değişiyor. Gece meşale yakmak, yolda hızlı ilerlemenizi sağlarken, aynı zamanda düşmanların sizi daha çabuk görmesine sebep oluyor. Bu ve bunun gibi değişken koşullar, oyunun dinamik yapısını da besleyen unsurlar.

Ancestors Legacy’de her ülkenin farklı birlikleri bulunuyor. Bu birliklerin de kendi içinde değişen farklı özellikleri. Yönettiğiniz birliğin çeşitli savunma ve saldırı pozisyonları var. Örneğin Vikinglere has bir şekilde, savunmada çember oluşturup kalkan duvarı yapabilir, okçu saldırılarına karşı etkin bir savunma durumuna geçebilirsiniz. Birliğinizin tedavi olması için askerlerinizi kamplarda dinlendirmeniz de gerekiyor. Askerler dinlendikçe, yaraları tedavi oluyor ve iyileşiyorlar.