350 Bin ‘Oyuncu’, Call of Duty’den Banlandı

Mayıs 27, 2021 0

Oyun dünyasının en tanınan serilerinden biri olan Call of Duty, oyuncu topluluğundaki toksik davranışlar ve oyunda yer alan hileler nedeniyle çokça eleştirilse de serinin geliştiricisi Activision, topluluk tarafından “hoş karşılanmayan” oyuncu tiplerini oyundan uzaklaştırmak konusunda en fazla proaktif tavır sergileyen oyun stüdyolarından biri pozisyonunda bulunuyor.

Yeni bir “anti-toksisite” raporu yayımlayan Activision, ırkçılık ve toksikliğe karşı ne derece katı bir tavır sergilediğini göstermiş oldu. Stüdyo tarafından açıklanan bilgilere nazaran sırf geçtiğimiz yıl, ırkçı oyuncu ismi ve toksik davranışlar nedeniyle 350 bin “oyuncu”, Call of Duty sunucularından banlandı. Kelam konusu sayı devasa görünüyor olsa da banlananların Call of Duty: Warzone, Black Ops Cold War, Çağdaş Warfare ve Call of Duty: Mobile’da bulunan on milyonlarca oyuncu ortasındaki küçük bir kesim olduğunu unutmamak gerekiyor.

Activision da kelam konusu ban dalgalarının toksik ve ırkçı kitleyi oyundan uzaklaştırmak için kâfi olmadığının şuurunda. Bu nedenle şirket, kelam konusu raporun açıklamasında “Oyuncu raporlama ve kontrolünü artırmak ve toksisite ile uğraş için sesli sohbeti ele almak da dahil daha yapacak çok şey var” sözlerine yer verdi. Yeniden de stüdyo, geri bildirimleri yaptırımlarla birleştirmenin değerli olduğunu düşünüyor.

Activision’ın bu mevzudaki temel planı; tespit ve uygulamalara daha fazla kaynak ayırarak toksisite ve ırkçılık için yeni takip teknolojileri oluşturmak, siyasetleri dengeli ve adil bir halde daima olarak gözden geçirmek ve topluluk ile daha yeterli bir bağlantı içinde olmak. Toksisite, çabucak hemen tüm rekabetçi oyunların en kıymetli sıkıntılarından birini oluşturuyor lakin Activision bu mevzuda “Amaçlarımıza ulaşmak için uzun bir yolumuz olduğunu biliyoruz. Bu yalnızca başlangıç” diyerek oyunculara bu mevzudaki çalışmalara devam edeceklerinin kelamını veriyor.

Tags: Activision, İçi̇n, oyun Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts