Yapay zeka bu sefer DOOM oyunu için bölüm tasarlamayı başardı

Yapay zeka bu sefer DOOM oyunu için bölüm tasarlamayı başardı

Aralık 4, 2019 0

Yapay zeka teknolojisinde yapılan gelişmeler şüphesiz hepimizi heyecanlandırıyor. İnsan hayatını kolaylaştırmak için gecesini gündüzüne katan yazılım mühendisleri Google, Facebook veya Amazon çatısı altında çeşitli yenilikler ile karşımıza çıkıyorlar. Ancak olaya çok daha farklı yaklaşan bir grup mühendis bulunuyor. Cornell Üniversitesi, yapay zekayı kullanarak DOOM bölümleri tasarlamayı başardılar. Orijinal DOOM oyunu için bölüm tasarlayan yapay zeka, topoğrafya kullanarak bölüm tasarımlarına derinlik bile kazandırmayı başardı. Yani yapay zekanın bölüm tasarımını sadece kağıt üzerinde çizmediğini buradan anlayabiliriz.

Yapay zeka, DOOM bölümü tasarladı

Gayet oynanabilir olan bu bölüm tasarımlarının öğrenciler tarafından test edildiği belirtiliyor. Generative Adversarial Networks teknolojisi kullanılarak üretilen bu bölüm tasarımları bu sayede tamamen birbirinden bağımsız olabiliyor. Diğer bir yandan bölüm içerisinde bulunan objeleri de gayet güzel bir şekilde bölüme yerleştiren yapay zekanın ilerde çok başka amaçlar için kullanılması bekleniyor.

Belki de ilerleyen dönemlerde sadece yapay zekanın elinden çıkma bir oyun oynama şansı elde ederiz. Ayrıca, bölüm tasarımının oyunlarda düşündüğünüzden daha önemli bir yeri olduğunu belirtelim.