World in Conflict

World in Conflict

Aralık 4, 2019 0

World in Conflict bize yabancı bir yapım değil aslında. Şöyle geçen senelere bakarsak Massive Entertainment’ın, Ground Control serisini hatırlayabilirsiniz. İlk Ground Control gerçekten başarılı bir yapımdı. Pek fazla sesini çıkarmadan piyasaya sürüldü. Kaliteli grafikleri, konusu ve oynanışıyla zamanındaki birçok stratejiden daha iyiydi. Çoğu stratejinin aksine kaynak toplayıp, birim üretme mantığı yoktu. Bunun tam tersi olarak birim üretmeden, sadece belli sayıda adamla belirli görevleri yapıyorduk. Her adamımız gerçekten değerliydi. Bir birim kaybetmek bile bazı zamanlar kötü sonuçlara dahi neden oluyordu. Mikro uygulayıp, çeşitli taktikler yaparak düşmanları yok etmeye çalışıyorduk. Taktik bolluğu ve bunları uygulamak açısından kaliteliydi. Bu oynanış tarzı onu gerçekten farklı kılıyordu. Ek paketle beraber GC devam etti. Aradan zaman geçti ve Massive Entertainment ikinci Ground Control’ü duyurdu. GC2, birincisinden çok daha gelişmiş grafikleriyle ve yeni özellikleriyle dikkat çekiyordu. Özellikle grafik açısından birçok FPS’yi de geride bırakıyordu. Buna rağmen az sistem ihtiyacı ve çoğu PC’de rahatça oynanabilmesi en büyük artılarından biriydi. Senaryoyu devam ettiriyordu ve hikayenin geri kalanında neler olduğunu öğrenebiliyorduk. Ground Control serisi birinci ve ikinci oyunu olarak başarılı olmasına rağmen, herkese hitap eden bir seri değildi. Kendine ait bir oyuncu kitlesi tarafından daha çok oynandı. Bir süre Massive Entertainment’ta pek fazla ses çıkmamıştı ki, World in Conflict’i duyurana kadar.

Dünya kaos içinde

Massive Entertainment durdu durdu ve sonunda bombayı patlattı. World in Conflict geçmişi başarılı bir firmanın yeni projesi. Uzun zamandır videoları ve ekran görüntüleri ortalıklarda dolaşıyordu. Verilen bilgiler ve detaylar gerçekten insanın ağzını sulandırıyordu. Zaman geçti ve sonunda oyunun demosu yayınlandı. Demo tam olmasa bile World in Conflict’le ilgili olarak çoğu şeyi bizlere sundu. Oynanıştan, grafiklere ve performansına kadar fikir sahibi yapabiliyordu. Ama takıldığım nokta gerçekten çoğu oyuna taş çıkartacak olan grafiklerin, sistemleri oldukça zorlaması ve yüksek ihtiyacıydı. Özellikle demodaki testi yaptığımız zaman bazı acı gerçeklerle karşılaşabilirdik. Yüksek sistem ihtiyacı ve performans sorunu tam sürümde çözülür deyip geçmiştim. Sonunda zaman geçti ve World in Conflict tam sürümüyle piyasaya çıktı.

Yapımda ilk dikkat eken nokta grafikler. Zaten demoyu oynadıysanız grafiklerin ne kadar harika olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Massive, Ground Control’den beridir devam ettirdiği muhteşem görsellik olayını bu oyunda da aynen sürüyor. Directx 10 destekli grafikler gerçek anlamda piyasadaki birçok FPS oyunundan çok daha iyi diyebilirim. Özellikle Zoom yaptığınız anda detaylar gözünüze çarpacaktır. Normalde strateji oyunlarında birimlerin üzerindeki detaylara pek önem verilmez. Uzaktan sesi hoş gelen davul gibi, birimler ve çevre uzak bir açıdan gerçekten etkileyicidir. Ama yakına gelindiği zaman bulanan kaplamalar, detaysız modellemeler kendini belli eder. Fakat World in Conflict’te bu olay yok. Yakına geldiğinizde birimlerin üstündeki detayları, çevredeki kapmaları, Shader’ın ne kadar iyi kullanılabildiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde oyun içindeki efektler de gerçekten çok etkileyici. Patlamalar, çıkan dumanlar, şehir ışıkları, güneşin yansıması, ışık oyunları, gölgelendirmeler kaliteli yapılmış. Hepsi bir olduğunda muhteşem bir savaş atmosferini ortaya çıkartıyor. Tabii ki bunda Directx 10’un da etkisi var. Özellikle çatışmaları yakından izlemek çok zevkli. Çünkü grafiklerle beraber harika animasyonlar World in Conflict’te yer alan unsurlardan biri. Birimlerin vurulduğunda veya araçların patladığında verdikleri tepkiler, askerlerin ateş ederken ki halleri vs… gerçekten çok ince detayları görebilirsiniz. Ayrıca etkilenen çevre atmosferi ve savaşı tamamlayan son etken. Sessiz ve ıssız gözüken zarar verilmeyeceği düşünülen bir yerleşim birimi, bir anda cehenneme dönebiliyor. Ama bu görselliğin ve etkileyiciliğin bir faturası var. Demoda da yer alan yüksek sistem ihtiyacı ve performans sorunu tam sürümde aynen devam ediyor. Belki tam sürümde biraz daha optimize edilerek, oyunun daha hafif kalması sağlanabilir diyordum ama olmamış. Yapımı gerçekten oynamak için yüksek bir isteme ihtiyacınız var. MassTech Engine gerçekten kaliteli bir motor olmasına rağmen ağır bir fatura ödettirebiliyor. Grafikleri kısarak oynayabilirsiniz, grafikler düşük seviye de bile güzeller. Ama o zamanda ayrıntılar konusunda kısık kalıyorlar.

Tags: PC, Strateji, world in conflict Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts